«Հայաստանի խորհրդանիշ Արարատ լեռը». «France 2»-ն Արարատի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական հանրային «France 2» հեռուստաալիքը բիբլիական Արարատ լեռան մասին ռեպորտաժ է պատրաստել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով հեռուստաալիքի կայքը, «Հայաստանի խորհրդանիշ Արարատ լեռը» ռեպորտաժում նշվում է, որ հայերը երկրպագում են հինավուրց հրաբուխին, որն աշխարհում հետաքրքրություն է  վայելում: «France 2»-ի թիմն այցելել է այն տարածքը, որտեղ, ըստ լեգենդի, հանգրվանել է Նոյյան տապանը: Հարյուրավոր արշավորդներ, այդ թվում հայեր, ամեն ամառ փորձում են բարձրանալ այս լեռը:
«Արարատ լեռը մեր կյանքի մի մասն է: Այն մեզ համար ոչ միայն լեռ է, այլ՝ ավելին»,- ասել է հայ արշավորդ Վարդան Կյուրումյանը:
Հեռուստաալիքն ընդգծում է լեռան նկատմամբ հայերի պաշտամունքը և նշում, որ Հայաստանում Արարատ անունն ամեն տեղ է. գործարանի տանիքին, հյուրանոցների վերնաճակատներին և նույնիսկ ծխախոտի տուփին: «France 2»-ը հավելում է, որ լեռան և այն երկրպագողների միջև երկկողմանի փակ սահման կա: Հայաստանը և Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն, և Արարատին հասնելու համար հայերն ստիպված են անցնել Վրաստանի տարածքով: Ռեպորտաժում հնչում է նաև հայկական երաժշտություն:

“Mount Ararat-symbol of Armenia”. Reportage of “France 2” about Ararat
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The French  “France 2“ public TV channel prepared a reportage about the Biblical Mount Ararat. As “Armenpress” reports, citing the website of the channel, in the reportage “Mount Ararat-symbol of Armenia” is mentioned that Armenians worship the ancient volcano which is of great interest to the world. “France 2” personnel visited the place, where, according to the legend, Noah's Ark had landed. Hundreds of people, including Armenians, try to climb this mountain every year.
“The Mount Ararat is part of our life. It is more than a mountain for us”, Armenian climber Vardan Kyurumyan said.
The TV channel spotlights the adoration of Armenians towards the mountain and mentions that the name “Ararat” can be found anywhere in Armenia: on the roof of a factory, pediments of hotels, and even on a cigarette box. “France 2” adds also that the border between the mountain and its devotees is closed. Armenia and Turkey have no diplomatic ties, and Armenians have to cross the territory of Georgia to reach Ararat.