Բաթումում ցուցադրվել է Հայոց ցեղասպանության թեմայով ֆիլմ
ԲԱԹՈՒՄ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաթումի երաժշտական կենտրոնում ցուցադրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվերով փաստավավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի նկարահանած «Հայ ժողովրդի պատմությունը 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին. Հայոց ցեղասպանություն» փաստավավերագրական ֆիլմը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ցուցադրությունից առաջ ելույթ  են ունեցել Արարատ քահանա Գումբալյանը, Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը, Ռուբեն Գևորգյանցը և ֆիլմի ռեժիսոր Գեորգի Կևորկովը: Բանախոսները կարևորել են հայ գաղթօջախներում նման ֆիլմերի ցուցադրումը` ընդգծելով դրանց արժեքը արտերկրում բնակվող հայերին հայկական մշակույթին ու հայոց պատմությանը հասու դարձնելու տեսանկյունից:
Բաթումում գտնվող Հայ կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցի գլխավորած պատվիրակությունը Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանի, ինչպես նաև Երևանի թատրոնի ու կինոյի ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Մուրադյանի հետ Բաթումի հայկական Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու բակում ներկա գտնվեցին հունիսի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած ջրհեղեղի զոհերի ոգեկոչման կարգին, որը մատուցվեց Արարատ քահանա Գումբալյանի կողմից: Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զոհերի հիշատակը, որից հետո ծաղկեփնջեր զետեղեցին հայ-վրացական բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքարին:

В Батуми состоялся показ фильма о Геноциде армян
Находящаяся в Батуми делегация во главе с председателем Союза кинематографистов Армении Рубеном Геворкянцем, вместе с генеральным консулом Республики Армения в Батуми Арамом Григоряном, а также ректором Ереванского государственного института театра и кино Давидом Мурадяном, 15-го июня во дворе армянской церкви Сурб Пркич присутствовали на церемонии поминовения жертв наводнения в Тбилиси 14-го июня, которую отслужил иерей Арарат Гумбалян. Присутствующие минутой молчания почтили память погибших, после чего возложили букеты цветов к хачкару, символизирующему армяно-грузинскую дружбу.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, 16-го июня, в Музыкальном центре Батуми состоялся показ документального фильма «История Армении конца 19-го и начала 20-го веков: Геноцид армян», снятый Киностудией документальных фильмов «Айк» по заказу Министерства культуры Республики Армения.
Перед показом выступили иерей Арарат Гумбалян, Генеральный консул Республики Армения в Батуми Арам Григорян, Рубен Геворкянц и режиссер фильма Георгий Кеворков. Докладчики отметили важность показа подобных фильмов в армянских общинах, подчеркнув их роль с точки зрения ознакомления проживающих за границей армян с армянской культурой и армянской историей.