Գլեն Քովի Հոլոքոստի թանգարանը հյուրընկալել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի նահանգի Գլեն Քովի Հոլոքոստի թանգարանում բացվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ցուցահանդեսը բաղկացած է երկու մասից՝ Հայոց ցեղասպանության  լուսանկարչական պատմություններից, ԱՄՆ հումանիտար օգնության մասին պատմող Մերձավոր Արեւելյան նպաստամատույցին նվիրված ցուցադրությունից: Ցուցահանդեսին զուգահեռ ներկայացվելու է նաև Ավրորա Մարդիգանյանի մասին պատմող ֆիլմը:
«Շատ կարևոր է ունենալ նման ցուցադրություն, քանի որ այն մնալու է մինչեւ սեպտեմբեր և այս երեք ամիսներից հետո տեղափոխվելու է մեկ այլ Հոլոքոստի թանգարան: Չեմ ուզում մանրամասներ փոխանցել, քանի որ դեռ բանակցությունների փուլում ենք», - ասաց Սուրեն Մանուկյանը:
Ցուցադրության բացմանը ներկա էին նաև ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը, Սուրբ Նահատակների հայկական եկեղեցուց Հայր Աբրահամ Մալխասյանը, տեղի հրեա համայնքի ներկայացուցիչներ և հոլոքոստը վերապրածներ: Իսկ տեղի հայկական դպրոցի սաները երեկոն զարդարեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունների կատարմամբ:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. An exhibition dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was opened at New York’s Glen Cove Holocaust Museum. The Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Suren Manukyan informed “Armenpress” that the exhibition consists of two parts – photo stories, an exhibition dedicated to the U.S. humanitarian aid and Near East Relief. Alongside with the exhibition, the movie telling about the Armenian Genocide survivor Aurora Mardiganian will be displayed.
Among other things, the Deputy Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Suren Manukyan underscored: “It’s of a certain importance to have such an exhibition, as it will be open for the visitors until September. It will be taken to another Holocaust Museum after the three months. I don’t want to introduce further details, as the negotiations on the issue continue.”