Չինաստանում 175 հնագետների են բռնել, որոնց կասկածում են մշակութային իրերի գողության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ոստիկանությունը բռնել Է 175 մարդու, որոնց կասկածում են Լյաոնինի նահանգում նեոլիթի դարաշրջանի հնագիտական պեղումների տարածքում մշակութային իրերի գողության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Չինաստանի իշխանությունների տվյալներով՝ գործողության ընթացքում կասկածյալներից առգրավվել Է 1168 հնագիտական իր ՝ 80 միլիոն դոլար (500 միլիոն յուան) արժողությամբ:
Ենթադրվում Է, որ արժեքավոր իրերը գողացվել են Niuheliang հնագիտիկան պեղումների տարածքից՝ սեւ շուկայում դրանց հետագա վաճառքի համար:
Գտնված իրերը վերաբերում են Հունշանի մշակույթին, որը ժամանակակից Լյաոնինի նահանգի տարածքում գոյություն Է ունեցել մ.թ.ա. V – III հազարամյակներում:
Ինչպես գրել են Չինաստանի զանգվածային լրատվամիջոցները, դա սեւ շուկայում մշակութային իրերի վաճառքի կանխման ամենախոշոր գործողությունն Է 1949 թվականից ի վեր:

В Китае поймали сразу 175 "черных археологов"
Полиция Китая задержала 175 человек, подозреваемых в краже культурных реликвий на территории археологических раскопок эпохи неолита в провинции Ляонин, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По данным властей Китая, в ходе операции у подозреваемых было изъято 1168 реликвий стоимостью 80 млн долларов (500 млн юаней).
Предположительно, реликвии были украдены с территории археологических раскопок Niuheliang для последующего их сбыта на черном рынке.
Найденные реликвии относятся к культуре Хуншань, существовавшей на территории современной провинции Ляонин в V – III тысячелетиях до н.э.
Как пишут китайские СМИ, это самая крупная с 1949 года операция по предотвращению сбыта на черном рынке культурных реликвий.