Բակո Սահակյանը մասնակցել է Արցախի 6-րդ գումարման ԱԺ-ի առաջին նստաշրջանի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 21-ին մասնակցել է Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացմանը եւ այնտեղ հանդես եկել ողջույնի խոսքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահը շնորհավորել է ներկաներին 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքների մեկնարկի կապակցությամբ` նշելով, որ ազատ մրցակցությամբ, ժողովրդավարական սկզբունքներին համահունչ անցկացված ընտրությունները կարեւոր հիմք են հանդիսանում նոր ձեւավորված խորհրդարանի արդյունավետ աշխատանքի համար:
Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորներին՝ իրենց աշխատանքի համար`հավելելով, որ նախորդ խորհրդարանն իրականացրել է բավականին ծավալուն աշխատանք օրենսդրական դաշտում` ընդգծված դերակատարություն ունենալով մեր հանրապետության ներքին եւ արտաքին քաղաքական կյանքում:
Անդրադառնալով 6-րդ գումարման Ազգային ժողովին` երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այն, լինելով մշտական հիմունքներով գործող, պրոֆեսիոնալ խորհրդարան, պատասխանատվության բարձր աստիճան է պահանջելու յուրաքանչյուր պատգամավորից: «Սպասելիքները նոր խորհրդարանից առաջին հերթին վերաբերում են օրինաստեղծ գործունեությանը: Հույս ունենք, որ նոր որակ կհաղորդվի օրենքների մշակման աշխատանքներին՝ հաշվի առնելով զարգացած երկրների փորձը եւ մեր հանրապետության առանձնահատկությունները», - իր խոսքում ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը կարեւորել է նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանն ուղղված Ազգային ժողովի աշխատանքը` այն դիտարկելով որպես երկկողմ հարաբերությունների հաստատման եւ Արցախի միջազգային ճանաչման արդյունավետ միջոցներից մեկը:
«Ազգային ժողովի աշխատանքների արդյունավետ իրականացումը մեծապես կախված է այն քաղաքակիրթ, աշխատանքային եւ փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտից, որը պետք է առկա լինի խորհրդարանում»,- իր ելույթում նշել է Բակո Սահակյանը: Ըստ Նախագահի` նման մթնոլորտի ձեւավորումը հանդիսանում է քաղաքական մշակույթի բաղադրամասերից մեկը, իսկ Արցախը, գտնվելով յուրահատուկ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ունենա բարձր եւ օրինակելի քաղաքական մշակույթ:

Karabakh President attends opening of first meeting of National Assembly’s 6th convocation
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS: On 21 May the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan took part in the opening of the first meeting of the 6th convocation National Assembly and delivered there a welcoming speech. The press service of the Artsakh President’s Office informed Armenpress that the President congratulated the attendees on the beginning of the 6th convocation National Assembly activities, pointing out that elections held through free competition, complying with democratic principles lay an important foundation for the effective work of the newly-formed parliament.
Bako Sahakyan conveyed words of gratitude to the 5th convocation National Assembly deputies, adding that the previous had carried out quite comprehensive work in the legislative field, playing a very visible role in the internal and external political life of our republic.
Touching upon the 6th convocation National Assembly the Head of the State underlined that professional parliament would require a high-level responsibility from each deputy. "Expectations from the newly-elected parliament first of all concern its law-making activity. We hope that a new impetus will be given to law elaboration process, taking into consideration the experience of developed countries and the peculiarities of our republic", - emphasized in his speech Bako Sahakyan.
The President also actualized the activity of the National Assembly in the development of inter-parliamentary ties, considering it among the most effective measures of establishing bilateral relationships and international recognition of Artsakh.
"The efficiency of the National Assembly's activities to a great extent is derivative from a civilized, working atmosphere based on mutual respect, which should be prevalent in the parliament", - noted Bako Sahakyan in his speech. According to the President the formation of such an atmosphere is one of the components of political culture, and our state being in a unique geopolitical situation, must do everything possible for acquiring a high and exemplary political culture.