Հայաստանը ԵՏՄ-ում արտոնություն կստանա ավտոմեքենաների ներմուծման մաքսատուրքերի առումով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո այլ երկրներից ավտոմեքենաների ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափերի առումով Հայաստանը 5 տարի արտոնյալ պայմաններ կստանա: Այս մասին Ազգային ժողովում Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագրի քննարկման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանի հարցին: «Այսինքն, Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ դառնալուց հետո 5 տարի ավտոմեքենաների ներմուծման մաքսադրույքների գործող դրույքաչափերը կպահպանի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Անդրադառնալով պատգամավորի մյուս հարցին, թե երրորդ երկրներից ներմուծված մեքենաներն ինչ եղանակով կարող են իրացվել միասնական տնտեսական տարածքում՝ Կարայանն ընդգծեց, որ բոլոր այն մեքենաները, որոնք Հայաստան են ներմուծվել 2014թ. հոկտեմբերի 10-ից առաջ, համարվում են միասնական տնտեսական տարածքի ապրանք և ազատ կարող են տեղաշարժվել:
Բոլոր այն մեքենաները, որոնք Հայաստան են ներմուծվել հոկտեմբերի 10-ից հետո, չեն հանդիսանում միասնական տնտեսական տարածքի մեքենա և հարկ կլինի վճարել այն տարբերությունը, որը կլինի Հայաստանում գործող և ԵՏՄ մաքսատուրքերի միջև:

В ЕАЭС Армения получит льготы по пошлинам на ввоз автомобилей
После вхождения в ЕАЭС Армения получит льготы по пошлинам на ввоз автомобилей сроком на 5 лет. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании парламента, при обсуждении договора о вхождении Армении в ЕАЭС, сказал замминистра финансов Армении Сурен Караян, отвечая на вопрос депутата Сукиаса Аветисяна. «То есть, Армения, после вхождения в ЕАЭС, сроком на 5 лет  сохранит действующие тарифы  по пошлинам на ввоз автомобилей»,- сказал Сурен Караян.
На вопрос о том, как могут быть реализованы на территории ЕАЭС машины, ввезенные из третьих стран, Сурен Караян ответил, что все машины, ввезенные в Армению до 10 октября 2014 года, будут считаться товаром территории Союза и имеют право на свободу передвижения.
Все машины, ввезенные в Армению после 10 октября 2014 года, не будут считаться товаром территории Союза, и при их обороте надо будет доплатить пошлинную разницу.