Երեւանում եւ Ստեփանակերտում չեն վախենում Ադրբեջանի սպառազինությունից, այլ համարժեք պատրաստվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ: Նախորդ տարիների օրինակները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանն ավելի քան մեկ միլիարդով ավելացող ռազմական բյուջեի առյուծի բաժինը կօգտագործի սպառազինության գնման համար` այդ կերպ խախտելով Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների մասին համաձայնագիրը: Միջազգային հանրությունն այս առնչությամբ առանձնակի ջանք չի թափել` թույլ տալով, որ Եվրոպայում հակամարտող գոտում սպառազինությունն ավելի ու ավելի մեծանա: Միջազգային կառույցների կոչերի եւ առավել եւս Ադրբեջանի կողմից դրանց կատարման վրա հույս չեն դնում ոչ Երեւանում, ոչ էլ Ստեփանակերտում եւ պաշտոնապես հայտարարում են, որ ադրբեջանական սպառազինության մրցավազքի կանխարգելողը հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերն են:
Պահպանել Սպառազինության մասին համաձայնագրի կանոններն ու միաժամանակ ավելի ուժեղացնել զինված ուժերն ու սպառազինությանը զուգահեռ այլ ասպեկտներն էլ կարեւորել, որպեսզի սահմանին եւ տարածաշրջանում հայկական բանակը շարունակի պահպանել անվտանգություն. սրանք են հայկական զինված ուժերի առջեւ դրված խնդիրները:
«Ադրբեջան կոպտորեն խախտում է Եվրոպայում սովորական սպառազինության մասին համաձայնագրի կանոնները: ԵԱՀԿ-ն նույնպես ունի սպառազինության մասին օրենքներ եւ միջազգային կազմակերպությանն անդամակցող պետությունները պետք է պահպանեն դրանք: Ադրբեջանը սովորության համաձայն չի պահպանում այդ կանոններն ու տարեցտարի ավելի է մեծացնում ռազմական բյուջեն: Անշուշտ, սա նաեւ մեզ համար է ազդակ, որպեսզի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնենք մեր զինված ուժերի մարտական պատրաստվածությանը եւ առավել մեծ ջանքեր ուղղենք բանակի հզորացմանը: Գիտեք, իհարկե, շատ կարեւոր կլինի, որ միջազգային կազմակերպություններն արձագանքեն եւ որեւէ կերպ կանխարգելեն տարածաշրջանում սպառազինության ավելացումը, սակայն անկախ կոչերից, ԼՂՀ Պաշտպանական բանակը, լինելով սահմանների անվտանգության երաշխավորը, կշարունակի կայացման եւ զարգացման ճանապարհը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ Ստեփանակերտում Ադրբեջանի սպառազինությունից ոչ թե վախենում են, այլ համարժեք պատրաստվում:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ կասկածում է, որ նշված գումարն իրական է եւ ամբողջությամբ ծախսվելու է «Վստահ եմ, որ թիվն ուռճացված է: Մենք լավ գիտենք, թե այդ մեծ թվերն ինչպես են ծախսում: Արդեն տասը տարի է աստղաբաշխական թվեր են տրամադրվում Ադրբեջան ՊՆ-ին, սակայն առարկայական առումով այդ թվերն ի՞նչ են տալիս, դժվար է ասել, քանի որ որեւէ մարտական բախման ժամանակ այդ միլիարդներն Ադրբեջանին չեն օգնել եւ դեռ խիստ կասկածելի է, ապագայում էլ որեւէ օգուտ կտան, թե ոչ: Ադրբեջանի սպառազնության մեջ առաջին թիրախն անշուշտ Արցախն է, սակայն օրեցօր մեծանում է նաեւ Կասպից ծովում սպառազինության մեծացման գործոնը: Այսինքն, թե այդ գումարից որքանն է զենք առնվելու եւ որքանն էլ ուղղվելու ցամաքային գործողությունների համար հստակ չէ»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ այս եզրակացություններից գլխավոր մտահոգությունը չի վերանում:
Սպառազինության ռամավարությունը, անշուշտ, մտահոգիչ է: ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հատուկ ակնկալիք չունի միջազգային հանրությունից այս հարցի առնչությամբ: «Միջազգային հանրության դերակատարությունը շատ բարձր ենք գնահատում, բայց միաժամանակ շատ լավ հասկանում ենք, որ արբեջանական սպառազինության դեմ պայքարողն ու գործից հանողը հայկական բանակն է»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ադրբեջանը  27 տոկոսով ավելացնում է սպառազինությանը տրամադրվելիք գումարն ու հաջորդ տարի բյուջեից բանակին ու սպառազինության ավելացմանը կտրամադրվի 4,8 միլիարդ դոլար: Այդ երկրի ֆինանսների նախարար Սամիր Շարիֆովի գնահատմամբ, Ադրբեջանի զինված ուժերը լուրջ սպառազինության կարիք ունեն, որպեսզի կարողանան դիմակայել հայկական զինված ուժերին: Ըստ Շարիֆովի, հենց դրանով է պայմանավորված փաստը, որ տարեցտարի երկրի ռազմական բյուջեն ավելանում է: Օրինակ, 2013թ. Ադրբեջանը զինված ուժերին փոխանցել է 3,6 միլիարդ, իսկ 2012թ. 3 միլիարդ դոլար:

В Ереване и Степанакерте не боятся вооружения Азербайджана, и адекватно готовятся
Опыт прошлых лет показал, что большую часть растущего на более, чем миллиард долларов военного бюджета Азербайджан потратит на покупку вооружений, нарушив тем самым европейское соглашение о вооружениях. По этому поводу международное сообщество особо не беспокоится, разрешив рост вооружений в зоне конфликта. В Ереване и Степанакерте не связывают надежды с международными призывами и, тем более, к тому, что Азербайджан к ним прислушается, и официально заявляют, что в ограничении азербайджанской гонки вооружений надеятся на свои вооруженные силы.
«Азербайджан грубо нарушает правила европейского соглашения об обычных вооружениях. ОБСЕ также имеет законы о вооружениях, и страны, входящие в него, должны придерживаться их. Азербайджан, по своему обыкновению, не сохраняет эти правила и увеличивает свой военный бюджет ежегодно.  Безусловно, это сигнал и для нас, чтобы мы обратили внимание на боевую готовность наших ВС и усиление нашей армии. Конечно, знаем, что отклик международных сил, направленный на ограничение вооружений был бы очень важен, однако, несмотря на призывы, АО НКР, будучи гарантом безопасности на границах, будет продолжать свое становление и развитие»,-  сказал в беседе с «Арменпресс»  пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, добавив, что в Степанакерте не страшатся вооружения Азербайджана, а соответственно готовятся.
Пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян подозревает реальность указанной суммы:  «Уверен, что указанная сумма раздута. Мы хорошо знаем, как тратятся эти деньги. Уже 10 лет, как Азербайджан выделяет на вооружение астрономические суммы, однако трудно сказать, что они представляют собой, так как, пока что, ни в одном вооруженном столкновении они не помогли Азербайджану, и спорно, помогут ли в будущем. В вооружении Азербайджан имеет, конечно, основной целью Арцах, однако день ото дня растет фактор роста вооружений в Каспийском регионе. Пока неясно, какая часть этих денег пойдет на покупку оружия, а какая – на наземные операции»,- сказал Арцрун Ованнисян, добавив, что от этих умозаключений основная тревога не уменьшается.
Тактика гонки вооружений, конечно, тревожит. В этом вопросе МО Армении особо не надеется на международное сообщество. «Мы высоко ценим роль международного сообщества, однако понимаем, что в ограничении азербайджанской гонки вооружений надо надеяться на свои вооруженные силы»,- сказал Арцрун Ованнисян.
Азербайджан повышает бюджет вооружений на 27%, на будущий год его сумма составит 4,8 млрд долларов. Министр финансов Азербайджана Самир Шарифов признал, что ВС Азербайджана нуждаются в вооружении, чтобы противостоять армянской армии. По мнению Шарифова, именно поэтому они увеличивают военный бюджет.  Например, в  2013 г. Азербайджан потратил на ВС 3,6 млрд долларов, а в  2012г. - 3 млрд долларов.