Moody’s-ն իջեցրել Է ՌԴ-ի յոթ խոշորագույն ֆինանսական ինստիտուտների վարկանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունն իջեցրել Է Ռուսաստանի յոթ խոշորագույն ֆինանսական ինստիտուտների վարկանիշները՝ ՌԴ-ի վարկային ռեյտինգը Baa1-ից մինչեւ Baa2 իջեցնելու վերաբերյալ հայտարարությունից անմիջապես հետո: Ցուցակի մեջ են մտել «Սբերբանկը», «Բանկ ՎՏԲ»-ն, «Գազպրոմբանկը», «Ռոսսելխոզբանկը», Հիպոթեկային բնակարանային վարկավորման գործակալությունը,  «ՎնեշԷկոնոմբանկը», ինչպես նաեւ «Ալֆա-Բանկը»:
Այս հիմնարկությունների երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումը բացասական Է:
Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 18-ին, Moody’s գործակալությունը Ռուսաստանի վարկային ռեյտինգը Baa1-ից իջեցրել Է մինչեւ Baa2: Երկրի վարկանիշի իջեցման պատճառների թվում գործակալությունը նշել Է Ուկրաինայում ծավալվող ճգնաժամը, որն, իր հերթին, ներգործություն Է ունենում ՌԴ-ի տնտեսության վրա պատժամիջոցների տեսքով, որոնք ներառում են սահմանափակումներ Ռուսաստանի խոշորագույն բանկերի եւ պաշտպանական ու Էներգետիկական ճյուղերի մի շարք հանգուցային ձեռնարկությունների նկատմամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Moody's понизило рейтинги семи крупнейших финансовых институтов РФ
Международное рейтинговое агентство Moody's понизило рейтинги семи крупнейших финансовых институтов России вслед за объявлением о снижении кредитного рейтинга РФ с Baa1 до Baa2. В список вошли "Сбербанк", "Банк ВТБ", "Газпромбанк", "Россельхозбанк", Агентство по ипотечному жилищному кредитованию, "Внешэкономбанк", а также "Альфа-Банк", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Прогноз по долгосрочным рейтингам этих учреждений является негативным.
Ранее в субботу агентство Moody's понизило кредитный рейтинг России с Baa1 до Baa2. В числе причин понижения рейтинга страны агентство указало разворачивающийся кризис на Украине, который, в свою очередь, оказывает воздействие на экономику РФ в виде санкций, включающих ограничения в отношении крупнейших российский банков и ряда ключевых предприятий оборонной и энергетической отраслей.