«Կինոշոկի» ժյուրիի հատուկ դիպլոմին արժանացել են Արեգ Ազատյանն ու Շողիկ Թադեւոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անապայում ավարտված ԱՊՀ-ի երկրների, Լատվիայի, Լիտվայի եւ Էստոնիայի կինոյի «Կինոշոկ 2014» բաց փառատոնի ժյուրիի հատուկ դիպլոմը բաժին է հասել Հայաստանից Արեգ Ազատյանին եւ Շողիկ Թադեւոսյանին «Ռոմանտիկները» ֆիլմի համար: Փառատոնի փակման եւ դափնեկիրների պարգեւատրման արարողությունը սեպտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել Անապայի «Ամառային էստրադայում»:
Լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթին 13 ֆիլմ է մասնակցել Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Հայաստանից, Լատվիայից, Ղազախստանից, Ուբեկստանից, Վրաստանից, Ղրղզստանից, Էստոնիայից, Լիտվայից, Ադրբեջանից, Բելառուսից:
«Ոսկե որթ» գլխավոր մրցանակն ստացել է վրացի ռեժիսոր Գեորգի Օվաշվիլիի «Սիմինդրի կղզին»:
«Լավագույն ռեժիսուրայի համար» մրցանակը հանձնել են ուկրաինացի ռեժիսոր Միրոսլավ Սլաբոշպիցկուն «Ցեղը» ֆիլմի համար:
Ժյուրին «Տղամարդու լավագույն դեր» է ճանաչել դերասան Ալեքսեյ Չեռնիխի՝ ռուսաստանցի ռեժիսոր Արսենի Գոնչուկովի «Որդին» կինոնկարի գլխավոր դերակատարի աշխատանքը:
«Լավագույն դերասանուհիներ» են դարձել Պոլինա Պուշկարուկը եւ Վիկտորյա Լոբաչեւան, որոնք գլխավոր դերերն են կատարել Իլմար Ռաագի «Ես չեմ վերադառնա» (Ռուսաստան, Ֆինլանդիա, Էստոնիա, Բելառուս) ֆիլմում:
Լիամետրաժ ֆիլմերի մրցույթի ժյուրիի կազմում ընդգրկվել էին Լոմեր Ախվլեդիանին (Վրաստան), գրող եւ կինոքննադատ Ալլա Բոսարտը (Ռուսաստան), դերասանուհի Օլգա Լապշինան (Ռուսաստան), սցենարիստ եւ ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը (Հայաստան), ռեժիսոր Վլադիմիր Ֆոկինը (Ռուսաստան):

Гран-при "Киношока" получил грузинский фильм "Кукурузный остров"
Гран-при "Золотая лоза" Открытого фестиваля кино стран СНГ, Латвии, Литвы и Эстонии "Киношок-2014", завершившегося во вторник в Анапе, получил полнометражный фильм грузинского режиссера Георгия Овашвили "Кукурузный остров".
Церемония закрытия фестиваля и награждения лауреатов прошла на "Летней эстраде" города Анапы.
В конкурсе полнометражных фильмов участвовали 13 фильмов из России, Украины, Латвии, Казахстана, Узбекистана, Грузии, Киргизии, Эстонии, Армении, Литвы, Азербайджана, Белоруссии.
Полнометражный конкурс
Гран-при "Золотая лоза" получил фильм грузинского режиссера Георгия Овашвили "Кукурузный остров" (Гран-при 49-го международного кинофестиваля в Карловых Варах).
Приз "За лучшую режиссуру" вручили украинскому режиссеру Мирославу Слабошпицкому за фильм "Племя".
"Лучшей мужской ролью" жюри признало работу актера Алексея Черных — исполнителя главной роли в картине российского режиссера Арсения Гончукова "Сын", получившей Гран-при XXII фестиваля российского кино "Окно в Европу" в Выборге.
"Лучшими актрисами" стали Полина Пушкарук и Виктория Лобачева — исполнительницы главных ролей в фильме Ильмара Раага "Я не вернусь" (Россия, Финляндия, Эстония, Беларусь).
Специальный диплом жюри "за зрелый дебют" достался режиссерам Арегу Азатяну и Шогику Тадевосяну (Армения) за фильм "Романтики".
Приз за лучшую музыку в полнометражном кино вручили композитору фильма Александра Котта "Испытание" (Россия) Алексею Айги.
В состав жюри конкурса полнометражных фильмов вошли: оператор Ломер Ахвледиани (Грузия), писатель и кинокритик Алла Боссарт (Россия), актриса Ольга Лапшина (Россия), режиссер Владимир Фокин (Россия), сценарист и режиссер Арутюн Хачатрян (Армения).
Фестиваль проводится при поддержке Правительства Москвы, Госдумы РФ, Министерства культуры и МИД Российской Федерации. Президент кинофестиваля — сценарист и режиссер Виктор Мережко. Оргкомитет возглавлял председатель Госдумы РФ Сергей Нарышкин.