Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունում հրաժարվել են կատարել Կիեւի պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունը (ԴԺՀ) պատրաստ է բանակցությունների Ուկրաինայի իշխանությունների հետ, սակայն մտադիր չԷ կատարելու Կիեւի պայմանները: Այս մասին, ինչպես օգոստոսի 19-ին հաղորդել է ՌԻԱ «Նովոստին», հայտարարել Է ԴԺՀ-ի վարչապետ Ալեքսանդր Զախարչենկոն, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք սպասում ենք առաջարկությունների, բայց սոսկ խելամիտ առաջարկությունների. վայր չդնել զենքը եւ ապահովել սահմանների փակումը: Նման բան երբեք չի լինի եւ թող չերազեն»,- ասել Է Զախարչենկոն՝ նշելով, որ բանակցությունները կարող են վարվել սոսկ «իրավահավասար պայմաններով»:
«Հարկավոր Է ճանաչել կայացած պետությունը (ԴԺՀ-ն)»,- հավելել Է վարչապետն՝ ընդգծելով, որ հանրապետության իշխանությունները դեմ են պատերազմին:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳ նախարարության ղեկավար Պավել Կլիմկինը, մեկնաբանելով Դոնբասի իրադրության շուրջը քառակողմ հանդիպման արդյունքները, որը տեղի Է ունեցել Բեռլինում, հայտարարել Է, որ Դոնեցկի եւ Լուգանսկի մարզերում հրադադարը հնարավոր Է սոսկ սահմանների նկատմամբ վերահսկողության հաստատման, ԵԱՀԿ-ի դիտորդների աշխատանքի ապահովման եւ պատանդների ազատման դեպքում:

В ДНР отказались выполнять условия Киева
Самопровозглашенная Донецкая народная республика (ДНР) готова к переговорам с украинскими властями, однако не намерена выполнять условия Киева. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил премьер-министр ДНР Александр Захарченко.
«Мы ждем предложений, но только разумных предложений — не сложить оружие и обеспечить закрытие границ. Такого не будет никогда и пускай даже не мечтают», — сказал Захарченко, отметив, что переговоры могут вестись только «на равноправных условиях».
«Нужно признать состоявшееся государство (ДНР)», — добавил премьер-министр, подчеркнув, что власти республики против войны.
Ранее глава МИД Украины Павел Климкин, комментируя результаты четырехсторонней встречи по ситуации в Донбассе, прошедшей в Берлине,заявил, что прекращение огня в Донецкой и Луганской областях возможно только при установлении контроля над границей, обеспечении работы наблюдателей ОБСЕ и освобождении заложников.