Հայաստանում մշակվել է դիվերսիոն ներթափանցումները կանխելու համակարգ. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տարիներին զինված ուժերում սահմանային բոլոր հատվածներում հակադիվերսիոն միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ բավականին լուրջ աշխատանք է տարվել, անձնակազմի պատրաստությանը զուգահեռ մշակվել է ինժեներական սարքավորումների համապատասխան համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս կանխել դիվերսիոն ներթափանցման փորձերը: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հուլիսի 24-ին «Ազատության» հետ զրույցում, խոսելով սահմանների անվտանգության մասին, մասնավորապես, այս մասին նշել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Որպեսզի այսպես՝ համակարգային առումով, հեռանկարային առումով, տեխնիկական միջոցները ամբողջությամբ տեղադրվեն առաջին գծում, պետք է առաջին հերթին հստակեցվեն բոլոր սահմանները, դեմարկացիա լինի, որովհետև դրանք բավականին թանկ միջոցներ են, և այդ թանկ միջոցների տեղադրումը, մանավանդ այսօրվա իրականության մեջ, երբ խախտումները լինում են մշտապես և լարվածություն կա առաջին գծում, այդ հնարավորությունները մենք այսօր չունենք»,-նշել է նա:
«Տեխնիկական միջոցներ հնարավոր է լինում տեղադրել սահմանային առաջին գծի այն հատվածներում, որոնցում չկա հակառակորդի անմիջական ազդեցությունը և որտեղ դիրքերը միմյանցից հեռու են»,- ասում է Օհանյանը: Պաշտպանության նախարարը նշում է, որ այսօր փորձարկումների փուլում են սահմանային անվտանգության հայրենական սարքերը: «Անկասկած, համագործակցում ենք բոլոր այն կառույցների հետ, որոնք կա՛մ առաջարկություններ են անում, կա՛մ նաև մեր պատվերներն են կատարում՝ հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների հետ ենք համագործակցում»,-ընդգծել է նախարարը:
Քարվաճառում հուլիսի 14-ի ժամը 13:00-ի դրությամբ, ավարտվել է ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել են հայկական ուժերի կողմից: ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային կառույցներին տրամադրել Քարվաճառում ադրբեջանական դիվերսիոն փորձի ապացույցները: ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Խմբի չեզոքացման ժամանակ հայզինծառայողները ոչնչացրել են մեկ դիվերսանտի: Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա`1972թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված Կարինե Դավթյանը: Դիվերսանտների նկատմամբ ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ և առաջադրել մի քանի մեղադրանքներ:

В Армении разработана система предотвращения диверсионных проникновений: министр обороны
В последние годы в вооруженных силах на всех участках границы была проделана довольно серьезная работа в направлении осуществления антидиверсионных мероприятий, параллельно с подготовкой личного состава была разработана соответствующая система инженерных устройств, которая позволяет предотвратить попытки диверсионного проникновения. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с “Радио Азатутюн”, говоря о безопасности границ, в частности, сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Для того, чтобы в перспективе на передовой линии повсеместно были установлены технические средства, в первую очередь необходимо, чтобы была проведена демаркация границы, потому что это довольно дорогие устройства, и для установки этих дорогих устройств, особенно в условиях сегодняшней реальности, когда постоянно происходят нарушения и существует напряженность на передовой, таких возможностей у нас сегодня нет», - отметил он.
По словам Оганяна, технические средства можно установить на тех участках пограничной передовой линии, где нет непосредственного воздействия противника и где позиции отстоят друг от друга далеко. Министр обороны отметил, что сегодня на этапе испытаний находятся отечественные пограничные устройства безопасности.
«Несомненно, мы сотрудничаем со всеми теми организациями, которые либо делают нам предложения, либо также выполняют наши заказы, в особенности мы сотрудничаем с предприятиями сферы информационных технологий», - сообщил глава оборонного ведомства.
23 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, выразив глубокую озабоченность в связи с напряжением в зоне нагорно-карабахского конфликта, увеличением насилия, в том числе убийством мирных жителей на армяно-азербайджанской границе. Они настоятельно призвали стороны взять на себя обязательство избегать жертв и воздержаться от преднамеренных действий, направленных против гражданского населения, призвав стороны приложить все усилия для разрядки напряженности и придерживаться условий соглашения о прекращении огня.
Напомним, что в Карвачаре 14 июля, по состоянию на 13:00, завершена операция подразделений особого назначения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики по обезвреживанию азербайджанской разведывательно-диверсионной группы. В результате операции все члены диверсионной группы противника захвачены или уничтожены армянскими ВС. Министерство обороны Армении заявило, что готово предоставить доказательства азербайджанской диверсионной попытки в Карвачаре.
В ходе контрдиверсионной операции  против азербайджанских диверсантов армянские солдаты уничтожили одного диверсанта. Во время перестрелки погиб  армянский офицер - майор Саркис Абрамян (1972 г.р.),  ранена Карине Давтян (1977 г.р.).