Կալիֆորնիա նահանգի Վեհաժողովի ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձեւն ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Վեհաժողովը մայիսի 8-ինընդունել է համատեղ բանաձև ի սատարումն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ազատ և անկախ պետություն կառուցելու ջանքերի: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը:
«ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը հայտնի է նաև Արցախ անվանմամբ, պատմականորեն հանդիսանում է հայկական տարածք՝ ճնշող մեծամասնությամբ բնակեցված հայերով, և որը 1921 թ. անօրինական անջատվել է Հայաստանից Խորհրդային Միության կողմից և բռնակցվել նորաստեղծ Խորհրդային Ադրբեջանին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1988 թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում սկիզբ է դրվել ազգային-ազատագրական շարժմանը, որը ոգեշնչել է Խորհրդային Միության ժողովուրդներին՝ ընդդիմանալու բռնապետությանը և տեր կանգնելու սեփական իրավունքներին ու ազատություններին՝ նպաստելով ժողովրդավարության տարածմանը միլիոնավոր մարդկանց համար ու խաղաղության հաստատմանը ողջ աշխարհում, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը բազմիցս իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության օրինական ձգտումներին և 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի օրենսդրական մարմինը հռչակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ այն ժամանակ գործող օրենսդրության համաձայն, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը քվեարկել է հօգուտ անկախության, և 1992 թ. հունվարի 6-ին ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենսդիր մարմինը պաշտոնապես հայտարարել է անկախության մասին, ինչպես նաև
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ անկախության հռչակումից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը զգալի առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության կառուցման գործում, ինչը լավագույնս դրսևորվել է վերջերս՝ 2012 թ. հուլիսի 19-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, որոնք միջազգային դիտորդների կողմից գնահատվել են որպես ազատ և թափանցիկ:
Կալիֆորնիա նահանգի Վեհաժողովը և Սենատը համատեղ որոշել են, որ Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմինը սույնով հավանություն է տալիս և սատարում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ ազատ և անկախ պետություն կառուցելու շարունակական ջանքերին՝ երաշխավորելու համար իր քաղաքացիների այն իրավունքները, որոնք բնորոշ են ազատ և անկախ հասարակությանը:
Այնուհետեւ որոշել են, որ Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմինը կոչ է անում ԱՄՆ Նախագահին և Կոնգրեսին սատարել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավար անկախությանը և նրա կառուցողական ներգրավմանը միջազգային հանրության ջանքերին՝ ուղղված ռազմավարական կարևորություն ունեցող այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդար և երկարատև լուծմանը:
Այնուհետեւ որոշել են, որ Վեհաժողովի Գլխավոր Քարտուղարը սույն Բանաձևի պատճենը կփոխանցի Միացյալ Նահանգների նախագահին, Սենատում մեծամասնության ղեկավարին, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Կալիֆորնիայի պատվիրակության յուրաքանչյուր անդամին և Կալիֆորնիա նահանգի պետական քարտուղարին»։

A Joint Resolution of the Assembly of California
On May 8, 2014 Assembly of California adopted a joint Resolution in support for the Nagorno Karabakh Republic՝s efforts to develop as a free and independent nation. Below is the full text of the Resolution.
WHEREAS, Nagorno-Karabakh, also known as Artsakh, has historically been Armenian territory, populated by an overwhelming majority of Armenians, and yet was illegally severed  from Armenia by the Soviet Union in 1921 and placed under the newly created Soviet Azerbaijani administration; and
WHEREAS, February 20, 1988, marked the beginning of the national liberation movement in Nagorno-Karabakh, which inspired 8 people throughout the Soviet Union to stand up against tyranny for their rights and freedoms, helping to bring democracy to millions and contributing to world peace; and
WHEREAS, The United States Congress has repeatedly  expressed support for the legitimate aspirations for freedom of the people of Nagorno-Karabakh, and on September 2, 1991, inli accordance with its enacted law, the legislature of  Nagorno-Karabakh declared formation of the Nagorno-Karabakh Republic; and
WHEREAS, On December 10, 1991, the people of the Nagorno-Karabakh Republic voted in favor of independence, and on January 6, 1992, the democratically elected legislature of the republic formally declared independence; and
WHEREAS, Since proclaiming independence, the Nagorno-Karabakh Republic has registered significant progress in democracy building, which was most recently demonstrated during the July 19, 2012, presidential elections that were assessed by the international observers as free and transparent; now, therefore, be it
Resolved by the Assembly and the Senate of the State of California, jointly, that the Legislature of California hereby encourages and supports the Nagorno-Karabakh Republic’s continuing efforts to develop as a free and independent nation in order to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society; and be it further
Resolved, That the California State Legislature urges the President and Congress of the United States to support the self-determination and democratic independence of the Nagorno-Karabakh Republic and its constructive involvement with the international community’s efforts to reach a just and lasting solution to security issues in that strategically important region; and be it further
Resolved, That the Chief Clerk of the Assembly transmit copies of this resolution to the President of the United States, to the Majority Leader of the Senate, to the Speaker of the House of Representatives, to each member of the California delegation to the Congress of the United States, and to the Secretary of State of California.