Հայաստանն առաջին անգամ կմասնակցի ԵՄ-ում անցկացվող դեղագործական ցուցահանդեսի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի դեղագործությունն առաջին անգամ կներկայացվի Եվրամիության երկրում անցկացվող միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի: Այս տարվա հոկտեմբերի 7-9-ը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում CPhi Worldwide-ին երկիրը կներկայանա իր հնարավորություններով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայաստանի Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության (ԴԱՆ Միություն) գործադիր տնօրեն Սամվել Զաքարյանը։ «Նման խոշորագույն ցուցահանդեսներին մասնակցության հնարավորությունը հայկական դեղարտադրող ընկերությունների առջև բացվեց այն բանից հետո, երբ Հայաստանում 2013թ. ձևավորվեց ոլորտի ՊԱԳ (Պատշաճ արտադրական գործունեության - Good Manufacturing Practice - GMP) համակարգը, և պետական հավատարմագրված կառույցը սկսեց հավաստագրել ձեռնարկությունների համապատասխանությունը եվրոպական ՊԱԳ ստանդարտներին։ Այլապես, դեղագործության ոլորտում զարգացած երկրների ցուցահանդեսներին մասնակցությունն անիմաստ է, քանի որ դրանց շուկաներ մուտքն, առանց ՊԱԳ հավաստագիր ունենալու, պարզապես անհնար է»,- պարզաբանեց Զաքարյանը։
Նրա խոսքով՝ հայրենական առաջատար դեղարտադրողների մասնակցությունը CPhi Worldwide-ին կընձեռի գործընկերային կապեր հաստատելու հնարավորություն. սպասվում է, որ այդ ավանդական ցուցահանդեսն այս տարի կունենա աշխարհի շուրջ 140 երկրների 2,2 հազար մասնակից և 34 հազար այցելու։
ԴԱՆ Միության ղեկավարի տեղեկացմամբ, արդեն մայիսի 21-23-ը հայրենական դեղարտադրողների մեծ խումբը կմասնակցի Հնդկաստանի Մումբայ քաղաքում կայանալիք PHARMA LAB EXPO 2014 միջազգային ցուցահանդեսին։ «Հնդկաստանի դեղարտադրության մասին խոսելով, պետք է նշել, որ այն շատ խայտաբղետ է՝ ներառելով անորակից մինչև ամենաբարձրակարգ դեղարտադրող ընկերությունները»,- նշեց Զաքարյանը։ Նա հավելեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցությունը հայկական ձեռնարկություններին կըձեռի ոչ միայն սեփական արտադրանքը ներկայացնելու, այլև տեղում սարքավորումների, հումքի, բժշկական աքսեսուարների լավագույն մատակարարներին ընտրելու և նրանց համագործակցություն ծավալելու հնարավորություն։
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2013 թ. Հայաստանում թողարկվել է 5 մլրդ 280,2 մլն դրամի (12,89 մլն ԱՄՆ դոլար ) դեղագործական արտադրանք. աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 29,9 տոկոս։ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ 2013թ. Հայաստանից արտահանվել են 6 մլն 552 հազ. դոլարի կշռածրարած դեղամիջոցներ, կամ նախորդ տարվա համեմատ 10,6 տոկոսով ավելի։

Армения впервые примет участие в фармацевтической выставке в одной из стран ЕС
Отечественная фармацевтическая продукция впервые будет представлена на международной специализированной выставке CPhi Worldwide, которая организуется 7-9 октября в Париже. Об этом сообщил Арменпресс исполнительный директор Союза производителей фармацевтических препаратов и импортеров Самвел Закарян.
«Возможность участия в одной из крупнейших международных фармацевтических выставок нам представилась после того, как в Армении в 2013 году сформировалась система GMP и соответствующая аккредитованная структура стала заверять соответствие предприятий этой сферы европейским стандартам GMP. В противном случае участие в международных выставках было бы бессмысленным, ведь без сертификата GMP выход на их рынки закрыт», - сказал Закарян.
Ожидается, что CPhi Worldwide этого года примет 2,2 тысяч участников из 140 стран и 34 тысяч посетителей.
А 21-23 мая группа армянских фармацевтов примет участие в международной выставке PHARMA LAB EXPO 2014, организуемой в Индии – в городе Мумбай.
По словам руководителя Союза, участие в международных выставках даст возможность армянским фармацевтам не только представить отечественную продукцию, но и ознакомиться с местным оборудованием, сырьем, фармацевтическими аксессуарами, найти партнеров и установить взаимовыгодное сотрудничество.
По данным Национальной статистической службы РА, в 2013 году в Армении было произведено фармацевтической продукции на 5 млрд 280,2 млн драмов (12,89 млн долларов США). Рост, по сравнению с тем же периодом предыдущего года, составил 29,9%.
По данным Комитета по госдоходам при правительстве РА, в 2013 году Армения экспортировала фармацевтические препараты на сумму в 6 млн 552 тысяч долларов: на 10,6% больше, чем в 2012 году.