«Օլիմպիոնիկ» մուլտֆիլմը կպատմի Վարազդատ արքայի բռնցքամարտի հաջողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սցենարի ավարտուն տարբերակի մշակումից և վերջնական նախապատրաստական աշխատանքներից հետո «Ռոբերտ Սահակյանց պրոդաքշն» ընկերությունը  2015 թվականի հունվարի 1-ից կսկսի իր նոր` «Օլիմպիոնիկ» լիամետրաժ անիմացիոն մուլտֆիլմի նկարահանման աշխատանքները: Մուլտֆիլմի նախագիծը ստացել է ՀՀ կառավարության ֆինանսական աջակցությունը:  «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  ընկերության տնօրեն Դավիթ Սահակյանցը տեղեկացրեց, որ Կառավարության կողմից տարեկան տրվող 80 միլիոն դրամի շնորհիվ, իրենք մուլտֆիլմը կնկարահանեն ոչ թե նախանշված հինգ, այլ երեք տարում:
«Ավելացված  ֆինանսական աջակցության շնորհիվ մենք  տեխնիկա ենք գնելու, ավելանալու է աշխատանքում ներգրաված մարդկանց քանակը: Այժմ մուլտֆիլմը նախագծային փուլում է: Գաղափարի վրա աշխատում ենք անցած տարվանից »,- ասաց Սահակյանցը: Նա նշեց, որ նոր մուլտֆիմը պատմելու է 4-րդ դարի երկրորդ կեսին տեղի  ունեցած իրադարձությունների մասին, երբ Մեծ Հայքի` այն ժամանակ  դեռ պատանի  Վարազդատ  արքան,  մասնակցելով «բռունցքներով մարտ» կոչվող մրցմանը, կարողացել է դառնալ 291-րդ Օլիմպիական խաղերի հաղթող:
«Մուլտֆիլմի գաղափարը հիմնված է Վարազդատ արքայի մասին  պատմական փաստի  վրա, քանի որ նա հաղթում է Օլիմպիական խաղերում»,- պարզաբանեց մուլտիպլիկատորը` հավելելով, թե դեռևս վաղ է խոսել ավարտուն տարբերակի մասին,  սակայն  աշխատանքը տարբերվելու է ոճական առումով, և ինչպես յուրաքանչյուր մուլտֆիլմի` այնպես էլ «Օլիմպիոնիկ»-ի դեպքում  հանդիսատեսը կզգա ստուդիային բնորոշ ձեռագիրը, դինամիկան:
Լիամետրաժ անիմացիոն մուլտֆիլմը նախաձեռնողների կանխատեսմամբ կլինի  ուրախ, հագեցած հումորով և երգերով: Որպես նկարահանման ավարտ նախանշվում է 2017 թվականի վերջը: Նախքան «Օլիմպիոնիկ»-ը «Ռոբերտ Սահակյանց պրոդաքշն»-ը 2014 թվականի նոյեմբերին  հանրության դատին կհանձնի  «Անահիտ»  լիամետրաժ անիմացիոն մուլտֆիլմը, որը Ղազարոս Աղայանի  համանուն հեքիաթի` մոտ 90 րոպե տևողությամբ  էկրանավորված տարբերակն է:
Մարտի 6-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը մշակույթի նախարարությանը կհատկացնի 49 մլն դրամ` երեք նախագիծ իրականացնելու համար: Մասնավորապես, նշված միջոցներով նախատեսվում է մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին նվիրված գիրք-ալբոմի հրատարակում, «Դվին» հնավայրի պեղումների և պեղավայրի ամրակայման աշխատանքների իրականացում, աջակցություն ժամանակակից հայ մուլտիպլիկացիայի զարգացմանը:

«Олимпионик» расскажет о подвигах армянского царя Вараздата в кулачном бою
После окончательного уточнения сценария и завершения подготовительных работ компания «Роберт Саакянц продакшн» с 1 января 2015 года приступит к съемкам полнометражной художественной анимационной ленты «Олимпионик». Этот проект получил финансовую поддержку правительства Армении. Как сказал в беседе с Арменпресс директор компании Давид Саакянц, благодаря ежегодно выделяемым правительством 80 млн драмов, они смогут снять этот мультфильм не за 5 лет, как предполагалось ранее, а всего за 3 года.
«Мы приобретем на эти средства необходимую нам технику, сможем и расширить состав творческой группы, работающей над этим фильмом. Над идеей «Олимпиока» мы работаем с прошлого года», - сказал Давид Саакянц.
По его словам, новый мультфильм расскажет о событиях второй половины 4-го века, когда юный царь Мец Айка Вараздат, участвуя в кулачный боях, стал 291-м победителем Олимпийских игр.
«Сюжет основан на реальном факте, связанном с царем Вараздатом – его победой на Олимпийских играх», - сказал Саакянц, добавив, что пока рано говорить об окончательном варианте этого мультфильма, но эта работа будет отличаться своим стилем, почерком и динамикой, присущими остальным работам это студии.
По мнению создателей «Олимпионика», этот мультфильм будет радостным, пронизаным юмором и песнями. Предполагается, что съемки будут завершены к концу 2017 года. А до этого, в ноябре 2014 года, «Роберт Саакянц продакшн» представит зрителям долгожданный полнометражный художественный мультфильм «Анаит» - экранизированный вариант одноименной сказки выдающегося писателя Газароса Агаяна, длительностью около 90 минут.
На заседании правительства РА 6 марта министерству культуры было выделено 49 млн драмов на реализацию 3-х проектов. В частности, за счет этих средств предусматривается издание книги-альбома, посвященного маэстро Ованнесу Чекиджяну, проведение раскопок в Двине, содействие развитию современной армянской анимации.