Հայ կոնյակագործը Մաքսային միություն Հայաստանի մուտքը շահավետ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կոնյակագործները ոգեւորված են Մաքսային միությանը միանալու որոշմամբ: Երկրի տնտեսությունը կապված է Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների հետ: «Գինու-կոնյակի տուն «Շահնազարյան»» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սամվել Շահնազարյանի դիտարկմամբ` ավելի նպատակահարմար է դեպի Մաքսային միություն գնալը, քանի որ Եվրամիության երկրները չեն հաղթահարել ճգնաժամի հետեւանքները: «Մաքսային միության երկրներ արտադրանքի արտահանումը շահավետ է, քանի որ գործարարները կօգտվեն մաքսային արտոնություններից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց գործարարը:
Սամվել Շահնազարյանը տեղեկացրեց, որ գործարանի կոնյակն արտահանվում է Ռուսաստան, Ուկրաինա և Ղազախստան: «Ղազախստան վերջերս ենք ուղարկել կոնյակի առաջին խմբաքանակը` 23 հազար շիշ: Այդ երկիրը մեծ բնակչություն ունի, և մենք ակնկալում ենք արագ սպառում»,-նշեց Սամվել Շահնազարյանը: Նա նաև հավելեց, որ Ռուսաստանում տնտեսական ակտիվության նվազումը չի ազդել իրենց արտադրանքի սպառման ծավալների վրա:
«Գինու-կոնյակի տուն «Շահնազարյան» ընկերությունը գործում է 2011 թվականի նոյեմբերից: Գործարանն ունի 80 աշխատող` 178 հազար ամսական միջին աշխատավարձով: Ընկերությունն ավելացնում է արտահանման ծավալները: Անցյալ տարի արտահանել է 764 160 շիշ կոնյակ, այս տարի արդեն` 524 510 շիշ: Մինչև տարեվերջ մտադիր են արտահանումը հասցնել 1 միլիոն 200 հազար շշի:

Производитель армянского коньяка выступает за присоединение к Таможенному союзу, считая это выгодным для Армении
Производитель армянского коньяка выступает за присоединение к Таможенному
союзу, считая это выгодным для Армении
Производители армянского коньяка воодушевлены решением Армении присоединиться к Таможенному союзу, поскольку экономика страны связана с Россией и странами СНГ. Генеральный директор компании «Дом вин-коньяка «Шахназарян» Самвел Шахназарян считает, что целесообразнее иметь дело с Таможенным союзом, пока страны ЕС не преодолели последствия экономического кризиса.
«Экспорт нашей продукции в страны-члены ТС выгоднее, поскольку предприниматели смогут воспользоваться в этом случае таможенными льготами», - сказал Шахназарян.
По его словам, «шахназаряновский» коньяк экспортируется в Россию, Украину и Казахстан. «Совсем недавно мы отправили в Казахстан первую партию армянского коньяка – 23 000 бутылок. Эта страна с большим населением и мы надеемся на быструю реализацию своей продукции»,- отметил генеральный директор компании, добавив, что снижение уровня экономической активности в РФ не повлияло на объемы потребления нашей продукции.
Компания «Шахназарян» действует с ноября 2011 года. В производстве занято 80 человек, среднемесячная зарплата составляет 178 тысяч драмов.
Объемы экспорта с каждым годом увеличиваются: в прошлом году  компания экспортировала 764 160 бутылок коньяка, а в этом году уже 524 510 бутылок. До конца года планируется довести этот показатель до 1 млн 200 тысяч бутылок.