Երեւանի առաջին քույր քաղաք Կարրարայի պատվիրակությունը տպավորված է Երևանի տոնական հանդերձանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է «Էրեբունի-Երևան 2795» տոնակատարության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած Իտալիայի Կարրարա քաղաքի քաղաքապետ Անջելո Զուբբանիին և Կարրարա քաղաքի քաղաքային խորհրդի նախագահ Լուկա Ռագոնիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով հրավերն ընդունելու և Երևանի տոնին մասնակցելու համար, Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի առաջին քույր քաղաքի հետ հանդիպումն առավել քան պարտավորեցնող ու առանձնահատուկ է: «Մենք ուրախ ենք մայրաքաղաքում հյուրընկալելու Երևանի առաջին քույր քաղաքի պատվիրակությանը: Երևանի և Կարրարայի բարեկամության առաջին հիմնաքարը դրվել է դեռևս 1962թ.-ին։ Նաև այս հանգամանքը հաշվի առնելով, մենք պարտավոր ենք երկու քաղաքների միջև էլ ավելի սերտացնել ու զարգացնել հարաբերություններն ու գործնական ընթացք տալ փոխգործակցությանը: Մենք բաց և պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության համար և համոզված եմ, որ առաջիկայում երկուստեք մեր հարաբերությունները կդրվեն նոր հիմքի վրա»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Կարրարայի  քաղաքապետ Անջելո Զուբբանին իր հերթին,  շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ Երևանը ևս վստահելի գործընկեր է Կարրարայի համար և համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկայում երկու քաղաքների միջև հարաբերություններն իսկապես էլ ավելի սերտ ու գործնական կդառնան. «Շատ ուրախ եմ գտնվել դարավոր հարուստ պատմություն ունեցող մայրաքաղաքում, որն արդեն 2795 տարեկան է: Իսկապես կա գործակցության խթանման մեծ ներուժ և մենք, հաշվի առնելով նաև հայ և իտալացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, պետք է նոր թափ հաղորդենք մեր հարաբերություններին»,- նշել է Անջելո Զուբբանին, ավելացնելով, որ տպավորված է Երևանի տոնական հանդերձանքով ու ընդգծել է, որ պատրաստվում է ներկա գտնվել տոնական բոլոր միջոցառումներին, ընդ որում, ոչ թե որպես հյուր, այլ լիարժեք մասնակից:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի և երկուստեք բարեկամությունը խորացնելու պատրաստակամության համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մաղթել է հյուրերին լիարժեք վայելել 2795-ամյա Երևանի ջերմությունն ու հյուրընկալությունը:

Делегация первого побратима Еревана – Каррары впечатлена праздничным обликом армянской столицы
Мэр  Еревана Тарон Маркарян принял мэра итальянского города Каррара Анджело Зуббани и  председателя городского совета Луку Рагони, прибывших для участия  в празднике «Эребуни-Ереван-2795»
Как сообщили Арменпресс из пресс-службы мэрии Еревана, поблагодарив за принятие приглашения на праздник древнего города, Тарон Маркарян отметил, что встреча с первым городом-побратимом Еревана  более чем ответственна и ко многому обязывает.
«Мы рады   принять в нашей древней столице делегацию первого города-побратима. Первый кирпичик в фундамент дружбы наших городов был заложен еще в 1962г. Учитывая это, мы обязаны  еще более укрепить наши связи и придать нашим отношениям  более деловой характер. Мы открыты для взаимовыгодного сотрудничества и уверены, что наши отношения будут развиваться по-новому», - отметил Тарон Маркарян.
Мэр Каррары Анджело Зуббани поблагодарил за радушный прием и в свою очередь отметил, что Ереван – надежный партнер. Он выразил уверенность, что и в самом деле отношения между городами-побратимами станут более крепкими и деловыми.
«Счастлив находиться в столице с богатой 2795-летней историей. У нас и правда есть огромный потенциал для стимулирования наших отношений, и, если учесть вековую дружбу армянского и итальянского народов, мы должны вдохнуть новую струю в нашу дружбу», - отметил Зуббани, отметив, что настолько впечатлен праздничным настроением и обликом Еревана, что готов принять участие во всех праздничных мероприятиях – причем не как гость, а как полноправный участник.
Поблагодарив за теплые слова, мэр Еревана пожелал гостям от всей души насладиться гостеприимством и весельем праздника 2795-летнего города.