Մահացել է աշխարհահռչակ նկարիչ Ժանսեմը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի արվարձաններից մեկում, 93 տարեկան հասակում օգոստոսի 27-ին կյանքից հեռացել է ֆրանսահայ աշխարհահռչակ նկարիչ Ժանսեմը (Հովհաննես Սեմերջյան):
Ժանսեմը ծնվել է 1920 թվականին Կոստանդնուպոլսի մոտ գտնվող Սելեզ գյուղում: Մանկությունն անցկացրել է Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում, այնուհետև ընտանիքը տեղափոխվել և հաստատվել է Ֆրանսիայում։ Փարիզի զարդարվեստի բարձրագույն դպրոցի շրջանավարտ Ժանսեմը 1944 թվականից սկսել է ցուցադրվել «Անկախների ցուցասրահում»: Սկզբնական շրջանում հանդես է եկել ազգային թեմաներ ներկայացնող գործերով` «Հայուհին», «Հայկական հարսանիք», «Թաղում» և այլն, որոնց մի մասը ցուցադրված է Փարիզի հայկական արվեստի թանգարանում։  Այսօր նրա գործերը պահվում են աշխարհի մի շարք հեղինակավոր թանգարաններում ու մասնավոր հավաքածուներում: Ժանսեմի կենդանության օրոք բացվել է իր անունը կրող երկու թանգարան` երկուսն էլ Ճապոնիայում։
Մեծ արվեստագետն առաջին անգամ հայրենիքում եղել է 1973 թվականին: Այնուհետև 2001-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրավերով Ժանսեմը կրկին Հայաստան է եկել և Ցեղասպանության թանգարանին է նվիրել իր` 34 նկարից բաղկացած «Ցեղասպանություն» հավաքածուն:
2010-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանով Ժանսեմին շնորհվել է «Պատվո շքանշան»` հայ-ֆրանսիական մշակութային հարաբերություններում մեծ ավանդի և նկարչի 90-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:

Ушел из жизни всемирно известный художник и наш соотечественник Жансен
В одном из пригородов Парижа 27 августа на 93-ом году жизни скончался известный французский художник армянского происхождения Жансен (Ованнес Семерджян).
Жансен родился в 1920 году в селе Селез близ Константинополя. Детские годы он провел в греческих Салониках, а затем с семьей переехал во  Францию.
Жансен – выпускник Парижской школы искусств, экспонировался с 1944 года в «Салоне независимых». Сначала художник попробовал свои силы в работах на национальные темы – «Армянка», «Армянская свадьба», «Похороны» и др., часть из них сегодня демонстрируется в Армянском музее искусств в Париже.
Сегодня картины Жансена украшают экспозиции ряда известных музеев мира, хранятся и в частные коллекциях. При жизни художника открылись и два музея его имени, причем, оба в Японии.
Впервые Жансен посетил Армению в 1973 году, а во второй раз – в 2001 году уже по приглашению второго президента Армении Роберта Кочаряна. В этом свой приезд художник подарил Музею Геноцида армян серию на тему «Геноцид» из 34 картин.
В 2010 году указом Сержа Саргсяна Жансен был удостоен «Ордена Почета» за весомый вклад в армяно-французские культурные связи и в связи с 50-летием.
Редакционный коллектив  Арменпресс выражает соболезнования семье и близким всемирно известного художника Жансена.