Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք բոլոր դժվարությունները. Սերժ Թանկյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք բոլոր
դժվարությունները. Սերժ Թանկյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ- ԱՄՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան, հայտնի System of a Down ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը վերջերս իր երկրպագուներին անակնկալ մատուցեց՝  ներկայացնելով իր 5-րդ՝ Jazz-Iz-Christ ձայնասկավառակ: Նախատեսված էր, որ ալբոմը պետք է ռոքային լինի, սակայն հետո որպես հիմնական ոճ ընտրվեց ջազը: Մեծ հայրենասեր Սերժ Թանկյանը չէր կարող իր նոր ձայնասկավառակում չանդրադառնալ Հայաստանին. նա Երևանին նվիրված նոր երգ ունի, որը կոչվում է Yerevan to Paris: «Արմենպրես»-ը զրուցել է  Սերժ Թանկյանի հետ նոր ձայնասկավառակի, ծրագրերի, համերգների մասին:
- Պարոն Թանկյան, Ձեր Jazz-Iz-Christ ձայնասկավառակը մեծ հաջողություն  արձանագրեց, չնայած այն հանգամանքին, որ ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ է հայտնվել երաժշտական խանութներում: Ինչո՞ւ եք ընտրել հենց այդ անվանումը:
- Jazz-Iz-Christ-ը հսկայական համագործակցություն է իմ, Տիգրան Համասյանի, Վալերի Տոլստոյի, Թոմ  Դուպրեի և մի շարք այլ զարմանահրաշ երաժիշտ ընկերների միջև: Ես որոշեցի ձայնասկավառակն անվանել Jazz-Iz-Christ մի քանի պատճառներով: Առաջինն արձագանք էր  ջազի և դասական աշխարհում պուրիստների դեմ, ովքեր հավատարիմ են ժանրերի` իրենց էլիտիստական  ընկալումներին: Երկրորդն ուղղված է հատկապես ԱՄՆ-ում տարածված աջակողմյան քրիստոնյաների` Աստծո նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դեմ: Եվ երրորդ պատճառն այն է, որ զվարճալի է հնչում:
- Ձեր ձայնասկավառակում մի երգ ունեք, կոչվում է  Yereven to Paris: Ինչպե՞ս եք այն ստեղծել և ի՞նչ էիք զգում երգը գրելիս:
- Ձայնասկավառակիս երգերի մեծ մասը ստեղծվել է իմ ստուդիայում, և այնուհետև այլ երաժիշտների հետ աշխատել ենք դրանց վրա, չնայած որ շատ երգեր կան, որոնք գրվել են ուրիշների կողմից:  Yereven to Paris երգն այդպես է կոչվել, որովհետև այն որոշ չափով  տոգորված է և՛ Երևանի , և՛ Փարիզի ձայներով և «համով»: Հայկական պարային երաժշտությունը զուգակցվում է ջազի հանգստացնող, զգայուն ելեւէջների,  ֆրանսիական միջնադարյան երաժշտություն հիշեցնող բիթերի հետ:
- Սեպտեմբերին համերգներով հանդես եք գալու Ռուսաստանում:
- Այո, առաջին համերգս օգոստոսի այս առաջին օրերին Ռուսաստանում` Անապայում կլինի  The Kubana Festival -ի շրջանակում` System Of A Down-ի հետ: Հետո կրկին Ռուսաստան կվերադառնամ ուկրաինական նվագախմբի հետ` կատարելու Elect The Dead Symphony և Orca համատեղ ստեղծագործությունը, որն իմ` վերջերս թողարկած նոր սիմֆոնիան է:
- Հայաստանի գալու հետ կապված ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
- Հայաստանում այս տարի հանդես գալու համար ոչինչ չենք նախատեսել, բայց հույս ունեմ հետագայում համերգ ունենալ:
- Տարեսկզբին հայտարարեցիք, որ համագործակցելու եք հայտնի հիփ-հոփ երգիչ Tech9ne –ի հետ և մասնակցելու եք նրա Something else ձայնասկավառակի ստեղծման աշխատանքներին: Համագործակցության վերաբերյալ նորություններ արդեն կա՞ն:
- Այո, Tech9ne -ը վերջերս իր նոր երգի Straight out the Gate-ի տեսահոլովակը թողարկեց, որը ներառում է նաև իմ կատարումը: Ես իսկապես սիրեցի այդ ռիթմիկ փորձը և լիրիկական ուժը, ուստի համաձայնեցի կատարել թրեքը:
- Վերջին ամիսներին Դուք նկարում էիք, ստեղծում երաժշտական կտավ: Գիտեմ, որ երբևէ չեք նկարել: Ի՞նչ եք զգում նման փորձից հետո: Ի՞նչ է նկարչությունը Ձեզ համար:
- Արվեստը, երաժշտությունը, նկարչությունը և բանաստեղծություններ հորինելն ինձ համար ամեն ինչ են: Ինձ մոտ արտառառոց միտք հղացավ ստեղծել նկարներ` իմ երաժշտության հիման վրա, և վերջերս հենց դրա վրա էի աշխատում: Իմ մեթոդը ներառում է երաժշտական կտավի ստեղծումը, որն այնուհետև դառնում է տեսանելի աշխատանք` երաժշտություն եւ կտավ: Եվ վերջապես ես դրանք փորձում եմ համադրել, որպեսզի դիտողն ի վիճակի լինի լսել նկարը և տեսնել երաժշտությունը: Մենք ցանկանում ենք Լոս Անջելեսում նոյեմբերին ցուցահանդես կազմակերպել՝ ցույց տալու, թե ինչպես են երաժշտությունն ու նկարն «ամուսնանում»: Մենք կներկայացնենք նաև 2 տարբեր ժիկլեներ և մեկ լիտոգրաֆիա՝ վաճառքի համար:
- Իսկ Ձեզ ի՞նչ ոճի երաժշտություն է ոգեշնչում:
-Ամեն տեսակի երաժշտությունն ինձ ոգեշնչում է: Նպատակը և զգայական տարրերը՝ ահա թե ինչի վրա եմ ուշադրություն դարձնում և ոչ այնքան երաժշտության ժանրին:
- Դուք հաճախել եք Rose and Alex Pilibos հայկական դպրոցը: Ո՞րն է եղել ամենակարևոր դասը, որ սովորել եք այնտեղ:
- Կարծում եմ, իմ մշակույթը, մարդկանց հարգելն ու սիրելը:
- Դուք բազմաթիվ նախագծեր եք իրականացնում, որպեսզի Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչվի աշխարհում: Ո՞րն է լինելու Ձեր հաջորդ քայլն այս առումով:
-Ես դրա հետ կապված հիմա մի քանի նախագծի վրա եմ աշխատում: Կքննարկեմ դրանք այն ժամանակ, երբ ընդունվեն և մամուլում տարածվեն:
-Ձեր պապիկը Եղեռնից փրկված հայ էր: Ինչպիսի՞ պատմություններ եք լսել նրանից այդ դաժան օրերի մասին:
-Պապս շատ սարսափելի պատմություններ էր պատմում հալածանքների և փրկվելու  մասին: Ուրախ եմ, որ կարողացանք ձայնագրել նրա հիշողությունները, մինչև նա մահացավ: Նա թողեց ինձ, մեր ընտանիքին, ինչպես նաև մեր պատմության համար պատմական կարուեր նշանակություն ունեցող պատմություններից մեկը:
-Դուք արդեն երկու բանաստեղծությունների գիրք եք հրատարակել: Արդյոք մի օր կգրե՞ք նաև ինքնակենսագրություն:
- Համոզված չեմ: Կցանկանայի մի օր գրել ոչ-գեղարվեստական ստեղծագործություն արդարության և հոգևորի արժեքների մասին:
-Բոլոր հայերը մեծ երախտագիտությամբ եւ սիրով են լցված Ձեր նկատմամբ: Ի՞նչ կմաղթեք Ձեր հայ երկրպագուներին:
-Ես էլ իմ հայրենակիցներին եմ շատ սիրում: Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք մեր բոլոր դժվարությունները: (նախադասությունը գրված է լատինատառ հայերենով): Շնորհակալություն հարցազրույցի համար:

We must overcome all obstacles via justice: Serj Tankian's interview to "Armenpress"
YEREVAN-USA, AUGUST 8, ARMENPRESS. American-Armenian rock musician, composer, multi-instrumentalist, record producer, poet, and political activist Serj Tankian, who is also best known as the lead vocalist, songwriter, keyboardist, and occasional live rhythm guitarist of the metal band System of a Down, has just gifted his fans with new "Jazz-Iz-Christ" studio album. Notwithstanding, initially it was considered that the album will introduce rock music, but eventually jazz became the main style. As a great patriot Serj Tankian has mentioned Armenia in his new album as well and introduced a new song dedicated to Yerevan. The song is titled Yerevan to Paris. "Armenpress" News Agency had an interview with Serj Tankian regarding his new album, future plans, concerts, and patriotism.
- Mr. Tankian, your last album "Jazz-Iz-Christ" is a great success, though passed just a week after it appeared on the music-stores' shelves! Why have you chosen this name for your album?
- First off, thank you Roza. Jazz-iz-Christ is really a great collaboration between myself, Tigran Hamasyan, Valery Tolstov, and Tom Duprey with other amazing musician friends playing on there as well.
I decided to call it Jazz-iz-Christ for a few reasons. The first is a reaction to purists in the jazz and classical world that usually reserve respect for their own elitist perspectives of the genres.
The second was to trigger calls for blasphemy among right wing Christians, especially in the U.S. who judge so much that Jesus would never be able to enter their spirits.
And third, it sounded fun
- You have a song in the album called "Yerevan to Paris". How did you create it? What were your feelings while creating it?
- Most of the songs were created in my studio and then shared and worked on with the other musicians, though there are a handful of songs actually also written by the other guys.
Yerevan to Paris was named such because it imbued the sounds and tastes of both Yerevan and Paris in some ways. Armenian melodies dancing against lounge tinged jazz, underscored by beats reminiscent of some of the music out of the Saint Germain area of Paris.
- Mr. Tankian, is it true that on September you will have concerts in Russia?
- Yes. My first concert in Russia is with System of a Down in early August at Anapa called the Kubana Festival.
I will then return to Russia with a Ukrainian orchestra to play a hybrid of my Elect The Dead Symphony and Orca, my new symphony we just released.
- Well, when will you have concert in Armenia? We are looking forward to it!
- We have not booked anything for Armenia this year but hope to be back soon for a show.
- At the beginning of the year you have announced that you will have cooperation with famous hip-hop singer Tech N9ne and will participate in the work of his album called "Something else". Is there any news about this cooperation?
- Yes, Tech9ne just released a video for the song "Straight out the Gate", which includes my performance.
I really liked his rhythmical expertise and intentional lyrical strength, and agreed to perform on the track.
- For the last months you have been doing musical-embedded painting? We have read that you have never painted in your life. How do you feel after this experience? Both music and painting are the ways of creating something. If music is your life, then what is painting for you now?
- You can say that it is all art, music, painting, poetry, and most of what I do.
I came up with a unique concept of paintings triggering exclusive music and other content associated with it and have been working on that integration.
My methodology includes composing a piece of music, and then creating the visual work that represents that piece of music, and finally tying them together so that the viewer is able to hear the painting and see the music.
We're working on putting together a gallery exhibition somewhere in L.A. in November of this year to show how the marriage between the music and paintings occur. We will also be producing 2 different giclees and one lithograph for sale at that time.
- You have created painting based on the piece of music. What kind of music inspire you?
All kinds of music inspire me. It is the intention and emotive elements that I pay attention to, not so much the genre.
- In your youth, you attended "Rose and Alex Pilibos" Armenian school. What was the most important lesson that you have learnt there?
- Respect and love for my culture and my people, I guess.
- You had organized many projects to make the Armenian Genocide be recognized. We are grateful to you for such great work. What will be your next step concerning the recognition and Armenia?
- I am working on a few different things for that. I will discuss them when they are approved and in progress in the press at that time.
- Your grantfather was Armenian Genocide survivor. What kind of stories were you told about the Genocide?
- My grandfather had many horrific stories of persecution and survival. I am glad we were able to record his memoirs before he passed away giving myself and our family a glimpse into our family history and the history of our people as well.
- You have already published books of poems. Will you write authobiography one day?
- I'm not sure about that yet. I would like to pen a non-fiction account of the intersection of justice and spirituality one day.