Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք բոլոր դժվարությունները. Սերժ Թանկյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք բոլոր
դժվարությունները. Սերժ Թանկյանի հարցազրույցը «Արմենպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ- ԱՄՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան, հայտնի System of a Down ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը վերջերս իր երկրպագուներին անակնկալ մատուցեց՝  ներկայացնելով իր 5-րդ՝ Jazz-Iz-Christ ձայնասկավառակ: Նախատեսված էր, որ ալբոմը պետք է ռոքային լինի, սակայն հետո որպես հիմնական ոճ ընտրվեց ջազը: Մեծ հայրենասեր Սերժ Թանկյանը չէր կարող իր նոր ձայնասկավառակում չանդրադառնալ Հայաստանին. նա Երևանին նվիրված նոր երգ ունի, որը կոչվում է Yerevan to Paris: «Արմենպրես»-ը զրուցել է  Սերժ Թանկյանի հետ նոր ձայնասկավառակի, ծրագրերի, համերգների մասին:
- Պարոն Թանկյան, Ձեր Jazz-Iz-Christ ձայնասկավառակը մեծ հաջողություն  արձանագրեց, չնայած այն հանգամանքին, որ ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ է հայտնվել երաժշտական խանութներում: Ինչո՞ւ եք ընտրել հենց այդ անվանումը:
- Jazz-Iz-Christ-ը հսկայական համագործակցություն է իմ, Տիգրան Համասյանի, Վալերի Տոլստոյի, Թոմ  Դուպրեի և մի շարք այլ զարմանահրաշ երաժիշտ ընկերների միջև: Ես որոշեցի ձայնասկավառակն անվանել Jazz-Iz-Christ մի քանի պատճառներով: Առաջինն արձագանք էր  ջազի և դասական աշխարհում պուրիստների դեմ, ովքեր հավատարիմ են ժանրերի` իրենց էլիտիստական  ընկալումներին: Երկրորդն ուղղված է հատկապես ԱՄՆ-ում տարածված աջակողմյան քրիստոնյաների` Աստծո նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դեմ: Եվ երրորդ պատճառն այն է, որ զվարճալի է հնչում:
- Ձեր ձայնասկավառակում մի երգ ունեք, կոչվում է  Yereven to Paris: Ինչպե՞ս եք այն ստեղծել և ի՞նչ էիք զգում երգը գրելիս:
- Ձայնասկավառակիս երգերի մեծ մասը ստեղծվել է իմ ստուդիայում, և այնուհետև այլ երաժիշտների հետ աշխատել ենք դրանց վրա, չնայած որ շատ երգեր կան, որոնք գրվել են ուրիշների կողմից:  Yereven to Paris երգն այդպես է կոչվել, որովհետև այն որոշ չափով  տոգորված է և՛ Երևանի , և՛ Փարիզի ձայներով և «համով»: Հայկական պարային երաժշտությունը զուգակցվում է ջազի հանգստացնող, զգայուն ելեւէջների,  ֆրանսիական միջնադարյան երաժշտություն հիշեցնող բիթերի հետ:
- Սեպտեմբերին համերգներով հանդես եք գալու Ռուսաստանում:
- Այո, առաջին համերգս օգոստոսի այս առաջին օրերին Ռուսաստանում` Անապայում կլինի  The Kubana Festival -ի շրջանակում` System Of A Down-ի հետ: Հետո կրկին Ռուսաստան կվերադառնամ ուկրաինական նվագախմբի հետ` կատարելու Elect The Dead Symphony և Orca համատեղ ստեղծագործությունը, որն իմ` վերջերս թողարկած նոր սիմֆոնիան է:
- Հայաստանի գալու հետ կապված ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
- Հայաստանում այս տարի հանդես գալու համար ոչինչ չենք նախատեսել, բայց հույս ունեմ հետագայում համերգ ունենալ:
- Տարեսկզբին հայտարարեցիք, որ համագործակցելու եք հայտնի հիփ-հոփ երգիչ Tech9ne –ի հետ և մասնակցելու եք նրա Something else ձայնասկավառակի ստեղծման աշխատանքներին: Համագործակցության վերաբերյալ նորություններ արդեն կա՞ն:
- Այո, Tech9ne -ը վերջերս իր նոր երգի Straight out the Gate-ի տեսահոլովակը թողարկեց, որը ներառում է նաև իմ կատարումը: Ես իսկապես սիրեցի այդ ռիթմիկ փորձը և լիրիկական ուժը, ուստի համաձայնեցի կատարել թրեքը:
- Վերջին ամիսներին Դուք նկարում էիք, ստեղծում երաժշտական կտավ: Գիտեմ, որ երբևէ չեք նկարել: Ի՞նչ եք զգում նման փորձից հետո: Ի՞նչ է նկարչությունը Ձեզ համար:
- Արվեստը, երաժշտությունը, նկարչությունը և բանաստեղծություններ հորինելն ինձ համար ամեն ինչ են: Ինձ մոտ արտառառոց միտք հղացավ ստեղծել նկարներ` իմ երաժշտության հիման վրա, և վերջերս հենց դրա վրա էի աշխատում: Իմ մեթոդը ներառում է երաժշտական կտավի ստեղծումը, որն այնուհետև դառնում է տեսանելի աշխատանք` երաժշտություն եւ կտավ: Եվ վերջապես ես դրանք փորձում եմ համադրել, որպեսզի դիտողն ի վիճակի լինի լսել նկարը և տեսնել երաժշտությունը: Մենք ցանկանում ենք Լոս Անջելեսում նոյեմբերին ցուցահանդես կազմակերպել՝ ցույց տալու, թե ինչպես են երաժշտությունն ու նկարն «ամուսնանում»: Մենք կներկայացնենք նաև 2 տարբեր ժիկլեներ և մեկ լիտոգրաֆիա՝ վաճառքի համար:
- Իսկ Ձեզ ի՞նչ ոճի երաժշտություն է ոգեշնչում:
-Ամեն տեսակի երաժշտությունն ինձ ոգեշնչում է: Նպատակը և զգայական տարրերը՝ ահա թե ինչի վրա եմ ուշադրություն դարձնում և ոչ այնքան երաժշտության ժանրին:
- Դուք հաճախել եք Rose and Alex Pilibos հայկական դպրոցը: Ո՞րն է եղել ամենակարևոր դասը, որ սովորել եք այնտեղ:
- Կարծում եմ, իմ մշակույթը, մարդկանց հարգելն ու սիրելը:
- Դուք բազմաթիվ նախագծեր եք իրականացնում, որպեսզի Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչվի աշխարհում: Ո՞րն է լինելու Ձեր հաջորդ քայլն այս առումով:
-Ես դրա հետ կապված հիմա մի քանի նախագծի վրա եմ աշխատում: Կքննարկեմ դրանք այն ժամանակ, երբ ընդունվեն և մամուլում տարածվեն:
-Ձեր պապիկը Եղեռնից փրկված հայ էր: Ինչպիսի՞ պատմություններ եք լսել նրանից այդ դաժան օրերի մասին:
-Պապս շատ սարսափելի պատմություններ էր պատմում հալածանքների և փրկվելու  մասին: Ուրախ եմ, որ կարողացանք ձայնագրել նրա հիշողությունները, մինչև նա մահացավ: Նա թողեց ինձ, մեր ընտանիքին, ինչպես նաև մեր պատմության համար պատմական կարուեր նշանակություն ունեցող պատմություններից մեկը:
-Դուք արդեն երկու բանաստեղծությունների գիրք եք հրատարակել: Արդյոք մի օր կգրե՞ք նաև ինքնակենսագրություն:
- Համոզված չեմ: Կցանկանայի մի օր գրել ոչ-գեղարվեստական ստեղծագործություն արդարության և հոգևորի արժեքների մասին:
-Բոլոր հայերը մեծ երախտագիտությամբ եւ սիրով են լցված Ձեր նկատմամբ: Ի՞նչ կմաղթեք Ձեր հայ երկրպագուներին:
-Ես էլ իմ հայրենակիցներին եմ շատ սիրում: Մեր ճանապարհը խրթին է, բայց արդարությամբ պիտի հաղթահարենք մեր բոլոր դժվարությունները: (նախադասությունը գրված է լատինատառ հայերենով): Շնորհակալություն հարցազրույցի համար:

Наш путь тернист, но можно все преодолеть во имя торжества справедливости: интервью Сержа Тангяна агентству «Арменпресс»
Наш путь тернист, но можно все преодолеть во имя торжества справедливости:
интервью  Сержа Тангяна  агентству «Арменпресс»
Известный американский рок-певец армянского происхождения, солист альтернативной металл-рок группы System of a Down Серж Тангян недавно сделал своим поклонникам сюрприз, представив 5-ый аудиодиск Jazz-Iz-Christ. Альбом задумывался как роковый, однако, впоследствии, в качестве основного «жанра» был избран джаз.
И, конечно, такой патриот, как Серж Тангян, не мог в своем новом диске обойтись без Армении и включил в него свою новую песню о Ереване - Yerevan to Paris. Арменпресс беседовал с Сержем Тангяном о новом аудиодиске, программах, концертах.
Г-н Тангян, Ваш аудиодиск  Jazz-Iz-Christ вызвал большой резонанс, хотя всего несколько дней как оказался в музыкальных магазинах. Почему Вы назвали этот диск именно так, как назвали?
Jazz-Iz-Christ – это грандиозное сотрудничество  Сержа Тангяна, Тиграна Хамасяна, Валерия Толстого, Тома Дупре и ряда еще прекрасных музыкантов, также моих друзей. Я решил назвать этот диск  Jazz-Iz-Christ по ряду причин: во-первых, из-за   «пуристов» от музыки, которые не приемлют джазовую обработку классики. Второе – из-за распространенного в США неуважительного отношения правых христиан к Господу Богу. И, наконец, третье – потому, что это звучит весело.
В вашем диске есть песня - Yereven to Paris. Как она создавалась, что Вы чувствовали при ее написании?
Большая часть этих песен была написана в моей студии. а потом я работал над ними с другими музыкантами, есть и много песен, написанных не мною. Песня была названа Yereven to Paris, поскольку она о определенной степени навеяна и пронизана звуками и запахами Еревана, Парижа. Армянская танцевальная музыка перемежается мягкими джазовыми ритмами, напоминающими французскую средневековую музыку.
В сентябре Вас ожидают концерты в России…
Первый концерт состоится уже в первые дни августа – в рамках фестиваля The Kubana Festival в Анапе -  вместе с System Of A Down. Потом я вернусь в Россию уже с украинским оркестром, чтобы вместе исполнить произведение Elect The Dead Symphony и Orca: это моя новая симфония, записанная недавно.
Какие программы связаны с Ереваном?
Пока ничего не планировал, но надеюсь выступить с концертом…
Вы в начале года объявили о том, что будете сотрудничать с хип-хоп певцом Tech9ne и примете участие в работах по созданию его аудиодиска  Something else. Какие новости насчет этого сотрудничества?
Да, Tech9ne недавно выпустил видеоролик своей новой песни Straight out the Gate, в котором есть и мое исполнение. Мне, действительно, понравился этот ритмический опыт и лирический накал, поэтому я и согласился исполнить трек.
В последние месяцы Вы рисуете, создаете музыкальные полотна. Насколько я знаю,  раньше Вы никогда не рисовали. Что Вы чувствуете после этого первого опыта, чем является для Вас живопись?
Заниматься искусством, музыкой, живописью, писать стихи – это для меня все. У меня появилась идея  - написать картину на мою музыку и недавно я над этим работал. Мой метод заключается в создании музыкального полотна, которое становится видимым - музыкой и картиной. Я пытаюсь их синтезировать, чтобы зритель-слушатель мог видеть картину и слышать музыку…
Мы хотим в ноябре в Лос-Анджелесе организовать выставку, чтобы показать как музыка и картина «брачуются». Мы представим также два разных жиклена и 1 литографию для продажи
А какой музыкальный жанр вдохновляет Вас?
Любой. Важны смысл и какие эмоции музыка вызывает… Вот на что я обращаю внимание, а не на жанр.
Вы посещали армянскую школу Rose and Alex Pilibos. Что стало для Вас самым важным «уроком» за это время?
Думаю, моя культура, уважение и любовь к людям
Вы реализуется множество проектов с тем, чтобы добиться международного признании Геноцида армян. Каким будет Ваш следующий шаг?
Сейчас я работаю сразу над несколькими проектами в этом направлении. Расскажу о них тогда, когда они будут приняты и опубликованы в СМИ.
Ваш дед-армянин, также чудом спасся от резни. Вы слышали от него рассказы об этих страшных днях?
Он рассказывал ужасные истории о гонениях и о том, как ему удалось выжить. Я рад, что мы успели записать его воспоминания до того, как он умер. Он оставил мне, нашей семье истории, которые являются историей не только одной семьи, но и армянского народа…
Вы уже опубликовали два поэтических сборника. Может быть, когда-нибудь напишите и свою автобиографию?
Не уверен. Хотел бы как-нибудь написать нехудожественное произведение о справедливости и духовных ценностях.
Все армяне с большой любовью и признательностью относятся к Вам. Что Вы пожелали бы Вашим поклонникам?
Я тоже очень люблю своих соотечественников. Наш путь тернист, но  можно все преодолеть, чтобы восторжествовала справедливость …