Սիրիական Ռակկա քաղաքի հայությունը հեռացել է Հալեպ, Լաթաքիա եւ Ղամիշլի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի սահմանակից Ռակկա քաղաքում, որտեղ շուրջ մեկ շաբաթ առաջ հսկողություն են հաստատել ընդդիմադիրները, բախումները չեն դադարում, շարունակվում են նաեւ օդային ռմբակոծությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հալեպի մեր աղբյուրները:
Այդ առիթով Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ Ռակկայում գտնվող հայերի մեծամասնությունը հեռացել է այնտեղից դեպի Լաթաքիա, Ղամիշլի եւ Հալեպ: Այդ քաղաքների շտապօգնության մարմինները հնարավոր ամեն ինչ ձեռնարկում են տեղահան եղած հայերին օգնելու համար: Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ մինչեւ այժմ Ռակկայում սպանված կամ վիրավորված հայի մասին լուր չի հասել:
Ինչ վերաբերում է Հալեպում տիրող իրավիճակին, ապա մամուլի քարտուղարը նշեց, որ այժմ համեմատաբար հանդարտ է, չնայած որ մարդկանց մոտ անապահով եւ վախի զգացողություն է տիրում: Էլեկտրականությունը քաղաքում կրկին ընդհատումներով է, որոշ թաղամասերում այն ավելի երկար է լինում, իսկ թաղամասեր կան, որտեղ օրվա ընթացքում հազիվ մեկ-երկու ժամ է լինում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում շուրջ երկու տարի շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է շուրջ 70 հազարի, այդ թվում զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

Armenians leave Rakka city and move to Aleppo, Latakia, and Qamishli
YEREVAN, MARCH 11, ARMENRPESS. Clashes flare up in the city of Rakka near the Turkish border. Bombing also does not cease. The rebels took control over the city about a week ago. Our sources in Aleppo informed "Armenpress" about this.
In this respect the Press Secretary of the Armenian National Prelacy of Aleppo Jirair Reisian stated that the majority of the Armenians have left Rakka and moved to Aleppo, Latakia, and Qamishli. The emergency unites of the abovementioned cities spare no effort to support the Armenians. Reisian also stated that they have no information about wounded or injured Armenians in Rakka.
Among other things the Press Secretary of the Armenian National Prelacy of Aleppo Jirair Reisian noted that the situation in Aleppo is relatively calm now, notwithstanding the people feel insecure and scared. The electricity is also being interrupted. There are certain districts that have electricity only for few hours during the day.
In accordance with the UN data clashes lasting about two years in Syria caused death of over 70 thousand people, including more than four dozens Armenians.