Հեղինակավոր «Տեֆի» մրցանակը «Էդուարդ Ղազարյան, հրաշագործը» ֆիլմի հաջողությունների սկիզբն էր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Հայկ Օրդյանի «Էդուարդ Ղազարյան, հրաշագործը» կարճամետրաժ փաստավավերագրական ֆիլմն արժանացել է «Ռուսական հեռուստասեսության ակադեմիայի» «Տեֆի» մրցանակի` լավագույն փաստավավերագրական ֆիլմ անվանակարգում` այսպիսով մեկնարկելով իր հաջողությունների «քայլերթը»: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայկ Օրդյանը նշեց, որ Աստանայում` սեպտեմբերի 14-17 անցկացված «ТЭФИ-Содружество» փառատոնից հետո կարճամետրաժ ֆիլմը մասնակցելու է այլ հեղինակավոր միջազգային փառատոնների, ցուցադրվելու ռուսական առաջատար հեռուստաընկերություններով:
Լեգենդար հայ միկրոքանդակագործության հիմնադրի մասին պատմող  ֆիլմը նախապատմություն ունի
«Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք»-ի օպերատոր Հարություն Տոլանյանը, ով «Էդուարդ Ղազարյան, հրաշագործը» ֆիլմի հեղինակը եւ օպերատորն է, անձամբ ճանաչել է վարպետին եւ շուրջ չորս տարի պարբերաբար նկարահանել նրան:
«Մենք  ֆինանսներ չէինք կարողանում գտնել, որովհետեւ փաստավավերագրական ֆիլմերն այնքան էլ մեծ պահանջարկ չունեն Հայաստանում, սակայն տեղեկանալով ֆիմի մասին` ես ասացի, որ մենք մեր ուժերով կիրականացնենք այն, առանց ֆինանսական աջակցության»,- պատմեց Օրդյանը: Նրա խոսքով` սա այն դեպքն էր, երբ հայ միկրոքանդակագործության հիմնադրի մասին  ֆիլմ նկարահանելը կարեւոր էր առաջին հերթին սերունդների համար: Չհաշված խորհրդային տարիների մի քանի փոքրամասշտաբ նկարահանումները` փաստավավերագրական ֆիլմը մեծանուն լեգենդի մասին պատմող միակ եւ վերջին վկայությունն է:
Ֆիլմի ցուցադրման ավարտը ուղեկցվեց չդադարող ծափահարություններով
«Չկարողացա ներկա գտնվել ֆիլմի ցուցադրմանը փառատոնի ընթացքում, որովհետեւ հասկացա, որ ամեն մի շշուկ, ամեն մի արձագանք ինձ վրա խորապես ազդեցություն է գործում: Ցուցադրման ավարտից հետո սրահում լսեցի, որ ծափերը չեն դադարում»,- շարունակում է Օրդյանը: Արդեն մասնագիտական շրջանակներում քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է, որ հանդիսատեսին գրավել է ոչ միայն  ֆիլմի հետաքրքրական կերպարը, այլեւ մատուցման ձեւը:
«Մենք հանճարեղ կամ  տաղանդավոր բան չենք արել, դա պարզապես մեր աշխատանքն էր, ես անձամբ իմ գործերում միշտ տեսնում եմ բազմաթիվ թերություններ»,-ասաց ռեժիսորը:
Նա շեշտեց, որ  փառատոնին հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է ոչ թե իրենց կամ միայն ֆիլմը, այլ հենց Հայաստանը:
«Անգամ վերջին օրը, երբ հաղթողների անունները հայտարարելիս լսեցի «Էդուարդ Ղազարյան, հրաշագործը» ռեժիսոր Հայկ Օրդյան»  ես դեռ չէի գիտակցում, որ մեր մասին է խոսքը, միայն «Արմենիա» բառը լսելուց հետո հասկացա, որ պետք է բեմ բարձրանամ»,- ավելացրեց Օրդյանը: Նրա գնահատմամբ` փառատոնին մասնակից փորձագետները հաշվի են առել ֆիլմի յուրաքանչյուր դետալ` սկսած օպերատորական աշխատանքից վերջացրած երաժշտությամբ, որը հատուկ ֆիլմի համար գրել է Դավիթ Դավթյանը:
«Էդուարդ Ղազարյան, հրաշագործը» ֆիլմը հեռարձակման իրավունք ձեռք բերելու համար ցանկություն են հայտնել ռուսական «Կուլտուրա» եւ TBC հեռուստաընկերությունները:
Ֆիլմի հայկական պրեմիերան տեղի էր ունեցել 2012 թվականի մայիսին, Էդուարդ Ղազարյանի մահից կարճ ժամանակ անց:
Քսանվեց րոպե տեւողությամբ փաստավավերագրական ֆիլմը նոյեմբերին կմասնակցի Բանկոնգում կայանալիք միջազգային փառատոնի, ինչպես նաեւ 2013 թվականին` Կաննի կինոփառատոնին:
Ռեժիսորը պետք է ներկայացնի իր ձեռագիրը
«Ասք հայոց գինու մասին»  «Այգեձոր», «Ֆրունզիկ Մկրտչյան. կյանքը ժապավենի վրա», «Կինոպոետը. Արտավազդ Փելեշյան» ,  «Լրատվության հայ-թուրքական սահմանը» այլ փաստավավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր Օրդյանն առաջիկայում մեծ ցանկություն ունի ֆիլմ նկարահանել համաշխարհային մեծության ամերիկահայ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանի մասին, դրանով նպաստելով, որպեսզի հայ երիտասարդությունը կարողանա ճանաչել  20-րդ դարի աշխարհի խոշորագույն թատերական եւ կինոռեժիսորներից մեկին:
«Սովորաբար հանճարեղ մարդկանց մասին ինչ-որ բան նկարահանելը, այն էլ նրանց կեդանության օրոք, բավականին դժվար է, հռչակավոր ռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանը, ով երբեք խոսքեր չի շռայլում` իր մասին պատմող ֆիլմի մասին ասաց «գրագետ» աշխատանք է»,- նշեց ռեժիսորը: Օրդյանի համոզմամբ` ռեժիսորը պետք է ունենա իր ձեռագիրը, ինչպես, օրինակ, Էմիր Կուստուրիցան, սակայն այդ ընդգծված ձեռագիրն անհրաժեշտ է նրա համար, որպեսզի  ներկայացվի ֆիլմի բուն բովադակությունը, ոչ թե ռեժիոսրի կերպարը:
«Օրդֆիլմ» կինոընկերության տնօրենը հավելեց, որ «Տեֆին» եւս մեկ անգամ փաստեց, որ արտասահմանցի հանդիսատեսին հետաքրքիր է հայ ռեժիսորի հայկական մոտեցումը, սեփական  ակունքներից եւ բնությունից չհեռանալը:
«Ռուսական հեռուստատեսային ակադեմիայի» բարձրագույն հեռուստատեսային մրցանակը`«Տեֆին», տրվում է հեռուստատեսության ոլորտում բարձրագույն նվաճումների համար: Հայաստանի կինոկենսագրության մեջ այն առաջինն էր: «Տեֆին» ամերիկյան «Էմմի» հեղինակավոր մրցանակի ռուսական տարբերակն է:

Престижная премия «ТЭФИ» - лишь начало успешной судьбы фильма «Эдуард Казарян, чудотворец»
Полнометражный документальный фильм режиссера Айка Ордяна - «Эдуард Казарян, чудотворец» -  удостоился престижной премии Российской академии телевидения  «Тэффи» в номинации «Лучший документальный фильм, тем самым начав череду своих несомненных успехов. Как сказал в беседе с Арменпресс Айк Ордян, после участия 14-17 сентября в Астане в фестивале «ТЭФИ-Содружество», этот фильм будет демонстрироваться на разных престижных междунардных кинофестивалях, а также на ведущих российских телеканалах.
Фильм об уникальном армянском микроминиатюристе имеет свою предысторию
Оператор «Второго армянского телеканала» Арутюн Толанян – автор и оператор фильма «Эдуард Казарян, чудотворец» - был лично знаком с Мастером и на протяжении четырех лет снимал его. «Мыв никак не могли изыскать финансовые средства, поскольку документальные фильмы не так популярны в Армении. Однако, узнав об идее съемок фильма об Эдуарде Казаряне, я сказал, что мы своими силами снимем этот фильм, без финансовой поддержки», - сказал Ордян  По его словам, это был тот случай, когда фильм об Эдуарде Казаряне - основателе школы микроминиатюры в Армении, был важен, прежде всего, для будущих поколений. Несмотря на съемки советских лет, посвященные Мастеру, это первый и единственный документ о легенде армянской микроминиатюры. .
Показ фильма завершился овациями
«Я не мог присутствовать на фестивале при демонстрации этого фильма, поскольку понимал, что любой шорох, любая реакция на меня ужасно подействуют. А после просмотра услышал непрекращающиеся аплодисменты», - сказал Ордян. Уже при обсуждении фильма в профессиональных кругах было подчеркнуто, что зрителей покорили не только образ Мастера в фильме, но и форма подачи материала.
«Мы не сделали ничего гениального или сверхталантливого, это было просто наша работа, а всегда вижу в своей работе многочисленные недостатки», - сказал Ордня.
Он подчеркнул, что армянская делегация на фестивале в Астане  позиционировала не себя или фильм, а, именно, Армению.
«Даже в последний день, когда оглашались имена победителей и я услышал «Эдуард Казарян, чудотворец», режиссер Айк Ордян, я не понимал, что речь идет о нас. Только после того, как прозвучало слово «Армения», я понял, что должен подняться на сцену», - добавил Ордян. По его мнению, участвовавшие в фестивале эксперты, кинокритики, режиссеры учитывали каждую деталь этого фильма – от операторской работы до музыкальной сопровождения. Музыку, кстати, специально к этому фильму написал Давид Давтян.
Желание приобрести права на показ этого фильма уже высказали российский телеканал «Культура» и телекомпания  TBC.
Армянская премьера фильма состоялась в мае 2012 года, вскоре после ухода из жизни Мастера.26-минутная документальная лента в ноябре примет участие в международном фестивале в Банконге, а в 2013 году  - в Каннском кинофестивале.
Режиссер должен проявить свой почерк
Автор  документальных фильмов «Слово об армянском вине», «Фрунзик Мкртчян: жизнь на ленте», «Кинопоэт: Артавазд Пелешян», «Армяно-турецкая граница информации» и других, режиссер Айк Ордян в ближайшее время хочет снять фильм о режиссере мирового уровня и армянского происхождения Рубене Мамуляне, преследуя опять-таки просветительскую цель: помочь молодежи узнать побольше об одном из самых выдающихся театральных и кинорежиссеров 20 века.
«Обычно, снимать что-то о гениях, да еще при их жизни, довольно сложно. Великий   Артавазд Пелешян, который никогда не бросается словами, сказал о моем фильме о нем -  «грамотная» работа», – отметил Ордян. По его мнению, режиссер должен иметь свой  почерк, как, к примеру, Эмир Кустурица, но не для того, чтобы «выставлять себя», а для того, чтобы передать содержание фильма, сказать то, для чего снимался этот фильмВысшая телевизионная премия Российской академии телевидения присуждается за высшие достижения в сфере телевидения. В кинобиографии Армении это первая подобная  премия. ТЭФИ – российский эквивалент престижной американской премии «Эмми».