Ռասմուսենը Բաքվում խոսել է Սաֆարովին ներում շնորհելու բացասական հետևանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, կրկնելով Երևանում արած իր հայտարարությունը, Բաքվում ևս իր մտահոգությունն ու անհանգստությունն է հայտնել` ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու առնչությամբ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական 1news.az-ը:
«Սաֆարովին ներում շնորհելը չի կարող նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը` ընդգծելով, որ այս ամենը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ Հարավային Կովկասի կայունության և անվտանգության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտւթյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա:
Ռասմուսենը հերթական անգամ նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայում աջակցում է ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագանհերին` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»,- Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Տարածաշրջանային այցով Ադրբեջանում գտնվող Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը նախօրեին այցելել էր Հայաստան, հանդիպել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ:

Рассмусен коснулся в Баку негативных последствий помилования Сафарова
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Рассмусен, повторив сделанные им в Ереване заявления, выразил в Баку озабоченность и обеспокоенность в связи с помилованием азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на азербайджанский 1news.az.
«Дарование помилования Сафарову не может содействовать мирному урегулированию карабахского конфликта», - заявил генсек НАТО, подчеркнув, что все это может негативно сказаться на стабильности и безопасности Южного Кавказа, а также на процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.
Рассмусен в очередной раз отметил, что НАТО как прежде, так и в настоящее время поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному решению карабахской проблемы. «Альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта не существует», - заявил генсек НАТО, выступая в Дипломатической академии Азербайджана.
Находящийся с региональным визитом в Азербайджане Андерс Фог Рассмусен накануне посетил Армению и имел встречи с президентом Сержем Саргсяном, министром ИД Эдвардом Налбандяном и министром обороны Сейраном Оганяном.