Պայթյուն է տեղի ունեցել Դամասկոսի հայաշատ արվարձանի գերեզմանատան մուտքի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բախումները Դամասկոսի արվարձաններում շարունակվում են: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչ Նազարեթ Էլմաջյանը, զինյալները փորձում են կենտրոնական թաղամասեր ներխուժել, սակայն կառավարական ուժերին հաջողվում է կանխել այդ ամենը:
Սիրիահայ լուսանակարիչ Վահե Շահինյանն «Արմենպրես»-ին հայտնեց, որ օգոստոսի 28-ին` Դամասկոսի ժամանակով 14:30-ին, Ջառամանայի գերեզմանատան մուտքի մոտակայքում թաղման արարողության ժամանակ ուժգին պայթյուն է տեղի ունեցել: Նրա խոսքով` տասնյակ մարդիկ են զոհվել եւ վիրավորվել: Ջառամանայի երեք հիվանդանոցները լեփ-լեցուն են վիրավորներով, նույնիսկ տեղ չլինելու պատճառով վիրավորներին տեղափոխում են Դամասկոս:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը եւս հաստատել է Ջառամանայում տեղի ունեցած պայթյունը, զոհվածների եւ վիրավորների թվի վերաբերյալ դեռեւս տեղեկություններ չեն հաղորդվում:
Դամասկոսի Ջառամանա արվարձանում բնակվում են մեծամասամբ քրիստոնյաներ եւ ավելի քան 250 հայ ընտանիք:
Ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ Սիրիայում սկսված բախումների հետեւանքով զոհվել են մեկ տասնյակից ավելի հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայից դիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում: Հայաստան են ժամանել ավելի քան 2 հազար սիրիահայեր, իսկ կացարան ստանալու ակնկալիքով միգրացիոն ծառայություն է դիմել 41 ընտանիք` 76 անդամով, 27 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է ժամանակավոր կացարան:

Another explosion in suburbs of Damascus
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS: The clashes in the suburbs of Damascus go on. Armenpress was informed from representative of Syrian Armenian community Nazareth Elmajyan that the opposition forces try to intervene in central districts but governmental forces manage to prevent that. Syrian photographer Vahe Shahinyan informed Armenpress that on August 28at 14:30 o’clock near the entrance of Jaramana cemetery during a funeral the violent explosion took place. In his words tens of people have died and wounded. Three hospitals of Jaramana are full of wounded people and even because of not being places some injured people are conveyed to Damascus.
Syrian SANA agency also confirmed the explosion in Jaramana. About the numbers of dead and wounded people there is not any information.
In result of clashes between opposition and Governmental forces in Syria more than ten Armenians have died and two of them were soldiers of Syrian Army. During the last period representatives of Armenian community of Syria also began to leave the country. The applications submitted from Syria by our compatriots are being envisaged by accelerated procedure, at least within ten days. 41 families consisting of 76 members have applied to migration service of Armenia in order to get habitation and already 27 families have got temporary habitations.