Երիտասարդների առաջնային խնդիրը աշխատատեղերի պակասն է
ԵՐԵՎԱՆ,10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 10-ը Երիտասարդության համաշխարհային օրն է: Աշխարհում, ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների' կա 1մլդ. 200 մլն երիտասարդ: Ինչպես նոյեմբերի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «ԵՊՀ երիտասարդ համալսարանականների միավորում» կազմակերպության նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գեւորգ Մելքոնյանը, աշխարհի բնակչության 1/3-ը կազմող երիտասարդներն այսօր ունեն բազմաթիվ խնդիրներ: Դրանցից ամենաառաջնայինը աշխատատեղերի խնդիրն է, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում:
«ՀՀ-ում այսօր երիտասարդության շրջանում մենք ունենք ոչ այնքան աշխատատեղերի, որքան ճիշտ մասնագիտություն ընտրելու խնդիր: Երիտասարդները հիմնականում դիմում են այն ֆակուլտետներ, որոնք ավարտելուց հետո կկարողանան ավելի հեշտ աշխատանք գտնել»,-ասաց Մելքոնյանը:
ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միության կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչ Արթուր Ղազարյանը ըստ առաջնահերթությունների առանձնացրեց զբաղվածություն, հասանելի բնակարանների խնդիրները եւ ժամանցային ծրագրերի պակասը:
«Զբաղվածության խնդիրը առաջնահերթ է այն առումով, որ հիմնականում մենք ունենում ենք ուղեղների արտագաղթ, եւ դրանում պետության մեղավորությունը նույնպես կա: Եթե պետությանն, օրինակ' անհրաժեշտ է 3 իրավաբան, ապա 3000 իրավաբան թող չավարտեն տվյալ ֆակուլտետը»,-ասաց նա:
Ըստ «Միասին» երտասարդական շարժման ղեկավար Հակոբ Հակոբյանի' այսօրվա երիտասարդի հետաքրքրությունները միանգամայն այլ են, եւ հնարավոր չէ երիտասարդության մի որոշ զանգվածին մոտիվացնել:

Prior issue of youth is lack of jobs
November 10 is marked the World Day of Youth. Speaking to reporters today chairman of the "YSU Youth Students Union", member of the Republican Party of Armenia Gevorg Melkonyan told a news conference today that the youth making the 1/3 of the population faces a great number of issues. Like in Armenia, in the whole world the prior issue relates to jobs.
"Armenia's youth not so much faces issue of jobs but the issue of finding right profession. The young people mainly apply to faculties after graduating of which they may find jobs easily," Melkonyan said.
Arthur Ghazaryan, representative of the ARF Armenia's Youth Union's Central Department singled out the main issues that are – employment, issues of apartments, lack of entertainment programs.
"The employment issue is a priority as we suffer immigration of minds and the state is guilty in it. If for instance state needs 3 lawyers there is no need for 3000 to graduate the faculty," he said.