Մոսկվան ողջունում է Ալմաթիում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը ողջունում է մայիսի 10-11-ն Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին News.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը։
«Ողջունում ենք մայիսի 10-ին և 11-ին Ալմաթիում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Եվս մեկ կարևոր քայլ է արվել Հարավային Կովկասում հուսալի ու երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։ Ամբողջությամբ աջակցում ենք Աստանայի ջանքերին այս ուղղությամբ։ Եթե պատմությանը նայենք, Ղազախստանը էական ներդրում է ունեցել 1991 թվականի Ժելեզնովոդսկի հռչակագրի մշակման և ընդունման գործում, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական դիմակայությանը վերջ տալու առաջին լուրջ փորձերից մեկն էր։ Կարևոր է, որ Ալմաթիում շփումները համահունչ 2020-2022 թվականների բարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածություններին, որոնք հստակեցրել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհային քարտեզը»,- ասել է Գալուզինը։
Խոսելով Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին՝ Գալուզինն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանը չի օգտագործում Ադրբեջանի նախագահի կողմից շրջանառության մեջ դրված, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը։ «Ռուսաստանը հանդես է գալիս ոչ թե մեկ կոնկրետ երթուղու ստեղծման, այլ Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման դիրքերից։ Հենց դրանով է զբաղվում 2021 թվականին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների որոշմամբ ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խումբը՝ երեք երկրների փոխվարչապետերի համատեղ համանախագահությամբ»,- նշել է Գալուզինը։
Նրա խոսքով՝ եռակողմ աշխատանքային խումբը ռիթմիկ աշխատանք է տարել, կարողացել է էական արդյունքներ գրանցել։ ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալի խոսքով՝ 2023 թվականի հունիսին ընդհանուր ըմբռնում է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը վերականգնելու հարցի շուրջ՝ հավելելով, որ կողմերը գործնականում համակարգային և հավասարակշռված պայմանավորվածության էին հասել։
Գալուզինն ասել է, որ այդ գործընթացը կանգ է առել, բայց ոչ Ռուսաստանի մեղքով։ Նրա խոսքով՝ Երևանը նաև եռակողմ աշխատանքային խմբի մակարդակում փոխգործակցությունը սառեցնելու որոշում է ընդունել։
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում մայիսի 10-11-ին տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի բանակցությունները։
Նախարարները ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Նախարարները և նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ:
Այցի ընթացքում նախարարներն առանձին և եռակողմ ձևաչափով հանդիպել են Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։

Москва приветствует переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана, проведенные в Алматы
Москва приветствует переговоры министров иностранных дел Армении и
Азербайджана, проведенные в Алматы
Россия приветствует переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана по мирному договору, состоявшиеся 10-11 мая в Алматы, Казахстан.
Как передает “Арменпресс”, об этом в интервью News.ru заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
“Приветствуем проведение 10 и 11 мая в Алма-Ате переговоров министров иностранных дел Азербайджана и Армении по мирному договору. Сделан еще один шаг к достижению надежного и долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе. Всецело поддерживаем усилия Астаны на этом направлении. Если обратиться к истории, то Казахстан внес существенный вклад в разработку и принятие в сентябре 1991 г. Железноводской декларации - одной из первых серьезных попыток прекратить военное противостояние в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Важно, что контакты в Алма-Ате идут в русле комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг., определивших «дорожную карту» нормализации отношений между Баку и Ереваном”, - сказал Галузин.
Говоря о разблокировании транспортных коммуникаций на Южном Кавказе, Галузин обратил внимание на то, что Россия не использует введенный президентом Азербайджана термин “зангезурский коридор”. “Россия выступает не за создание какого-то одного конкретного маршрута, а за полное разблокирование экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Именно этим занимается созданная в 2021 г. по решению лидеров России, Азербайджана и Армении Трехсторонняя рабочая группа (ТРГ) под совместным председательством вице-премьеров трех стран”, - отметил Галузин.
По его словам, трехсторонняя рабочая группа провела ритмичную работу и смогла добиться значительных результатов. По словам заместителя министра иностранных дел России, в июне 2023 года было достигнуто общее понимание по вопросу восстановления железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном. Он добавил, что стороны практически достигли системной и сбалансированной договоренности.
Галузин сказал, что этот процесс застопорился, но не по вине России. По его словам, Ереван также принял решение заморозить взаимодействие на уровне трехсторонней рабочей группы.
10-11 мая в Алматы, Казахстан, состоялись переговоры министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова.
Министры приветствовали прогресс в вопросе делимитации границы и договоренности, достигнутые в этом направлении.
Министры и их делегации продолжили обсуждения проекта двустороннего соглашения “Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном”.
Министры встречались и приватно и в двустороннем формате с вице-премьером, министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу.
Министр Мирзоян выразил благодарность казахстанской стороне за проведение переговоров между Арменией и Азербайджаном.