ԵԱՀԿ-ն կաջակցի Հայաստանին և Ադրբեջանին համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում․ Իեն Բորջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ-ն կաջակցի Հայաստանին և Ադրբեջանին, որպեսզի երկու երկրները կարողանան համապարփակ խաղաղության հասնել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի Հանրապետության արտաքին ու եվրոպական հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջը։
«Մենք կաջակցենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին, որպեսզի կարողանան համապարփակ ու կայուն խաղաղության համաձայնագրի կնքման հասնել։ Մենք տեղյակ ենք, որ երկու երկրներն էլ նախընտրում են երկկողմանի հարթությամբ հարցերը լուծել, մենք աջակցում ենք դրան»,- ասաց Բորջը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը՝ նա նշեց, որ չի ցանկանում կարծիք հայտնել գործընթացի մասին, քանի որ իր արտահայտած որևէ դիրքորոշում կարող է խանգարել գործընթացին։
«Եթե ուզում ես կառուցողական լինել, ավելի լավ է թողնել, որպեսզի կողմերը իրենք իրենց տեսակետները հայտնեն, մանավանդ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումներից հետո, որոնք տարբեր հարթություններով տեղի են ունենում։ Ես, անշուշտ, գործընթացին չեմ օգնի, եթե հանկարծ հայտարարեմ իմ դիրքորոշումը։ Ես չեմ օգնի գործընթացին, երբ իրականում մենք դրա մասը չենք։ Դա երկկողմանի քննարկում է, ուստի հարգեք իմ դիրքորոշումը»,- ասաց Բորջը։

ОБСЕ поддержит Армению и Азербайджан в достижении всеобъемлющего мира: Ян Бордж
ОБСЕ будет поддерживать Армению и Азербайджан, чтобы они смогли достичь всеобъемлющего мира. Как передает “Арменпресс”, это заявил действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел и торговли Республики Мальта Ян Бордж в ходе пресс-конференции.
“Мы поддержим Армению и Азербайджан, чтобы они смогли достичь всеобъемлющего и стабильного мирного соглашения. Мы осознаем, что обе страны предпочитают решать вопросы в двустороннем порядке, и мы это поддерживаем”, - заявил Бордж.
Процесс делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном он не стал комментировать, поскольку любая высказанная им позиция может помешать процессу.
“Для конструктивности лучше предоставить сторонам возможность высказывать свои мнения, особенно после недавних встреч, которые проходят на разных уровнях. Я точно не помогу процессу, если вдруг объявлю свою позицию. Я не помогу этому процессу, в том случае, что мы не являемся его частью. Это двустороннее обсуждение, следовательно, уважайте мою позицию”, - заключил Ян Бордж.