ԵԱՀԿ-ն կաջակցի Հայաստանին և Ադրբեջանին համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում․ Իեն Բորջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ-ն կաջակցի Հայաստանին և Ադրբեջանին, որպեսզի երկու երկրները կարողանան համապարփակ խաղաղության հասնել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի Հանրապետության արտաքին ու եվրոպական հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջը։
«Մենք կաջակցենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին, որպեսզի կարողանան համապարփակ ու կայուն խաղաղության համաձայնագրի կնքման հասնել։ Մենք տեղյակ ենք, որ երկու երկրներն էլ նախընտրում են երկկողմանի հարթությամբ հարցերը լուծել, մենք աջակցում ենք դրան»,- ասաց Բորջը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը՝ նա նշեց, որ չի ցանկանում կարծիք հայտնել գործընթացի մասին, քանի որ իր արտահայտած որևէ դիրքորոշում կարող է խանգարել գործընթացին։
«Եթե ուզում ես կառուցողական լինել, ավելի լավ է թողնել, որպեսզի կողմերը իրենք իրենց տեսակետները հայտնեն, մանավանդ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումներից հետո, որոնք տարբեր հարթություններով տեղի են ունենում։ Ես, անշուշտ, գործընթացին չեմ օգնի, եթե հանկարծ հայտարարեմ իմ դիրքորոշումը։ Ես չեմ օգնի գործընթացին, երբ իրականում մենք դրա մասը չենք։ Դա երկկողմանի քննարկում է, ուստի հարգեք իմ դիրքորոշումը»,- ասաց Բորջը։

OSCE to Support Armenia and Azerbaijan in Achieving Comprehensive Peace - Ian Borg
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The OSCE will support Armenia and Azerbaijan so that they can achieve comprehensive peace, was stated by the OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs and Trade of the Republic of Malta, Ian Borg, during a press conference.
“We will support Armenia and Azerbaijan so that they can reach a comprehensive and stable peace agreement. We aware that both countries prefer to resolve issues bilaterally, and we support this,” Borg said.
Turning to the question, how does he evaluate the process of demarcation between Armenia and Azerbaijan? He declined to comment on the process of border demarcation between Armenia and Azerbaijan, stating that expressing an opinion could potentially interfere with the process.
“If you want to be constructive, it is better to give the parties the opportunity to express their opinions, especially after recent meetings that take place at different levels. I certainly won’t help the process if I suddenly announce my position. I will not help this process if we are not part of it. This is a two-way discussion, therefore respect my position,” concluded Ian Borg.