Հայաստանում անտառները, ջրաճահճային տարածքներն ու լանդշաֆտները կվերականգնվեն Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ
Հայաստանում անտառները, ջրաճահճային տարածքներն ու լանդշաֆտները
կվերականգնվեն Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է «RESILAND. Հայաստանի դիմակայուն լանդշաֆտների ծրագիրը» (RESILAND Հայաստան), որը կօգնի Հայաստանի կառավարությանը ուժեղացնել համայնքների ներգրավվածությունը և բարելավել անտառների, ջրաճահճային տարածքների, ինչպես նաև պահպանվող տարածքներ կառավարումը Հայաստանի ընտրված վայրերում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամից (ԳԷՀ) - 5,45 մլն ԱՄՆ դոլար աջակցություն և Շվեդիայի կառավարության կողմից 3,65 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհի համաֆինանսավորում ստացած այս ծրագիրը միտված է նաև բարելավելու լանդշաֆտների կայուն կառավարման ինստիտուցիոնալ շրջանակը։
Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել կայուն կառավարման ներքո գտնվող տարածքը, մեղմել անտառների մասնատվածությունը, բարձրացնել ծառածածկույթի խտությունն ու բարելավել անտեսված և լքված ջրաճահճային տարածքների կառավարումը:
Ի լրումն վերոնշյալ նպատակներին, ծրագիրը կխթանի կայուն տնտեսական գործունեությունը և էկոլոգիապես կայուն աշխատատեղերի ստեղծումը ընտրված գյուղական համայնքներում: Նոր և վերականգնված անտառներն ու ջրաճահճային տարածքները կնպաստեն ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատմանը և կբարձրացնեն երկրի դիմադրողականությունը կլիմայի փոփոխության հետևանքների նկատմամբ:
«Հայաստանի գեղեցիկ բնությունը, լանդշաֆտները երկրի ամենամեծ արժեքներից են։ Այս ռեսուրսը վտանգված է տեխնածին անտառահատումների և լանդշաֆտի դեգրադացիայի պատճառով, ինչը պայմանավորված է համայնքների կողմից ոչ այդքան բնակենտրոն գործելակերպով և թույլ բնապահպանական վերահսկողությամբ: RESILAND ծրագիրը հասցեագրում է անտառների դեգրադացման խնդիրը՝ այլընտրանքային կենսամիջոցներով ապահովելով համայնքներին և ուժեղացնելով վերահսկողության մեխանիզմները՝ քաղաքականության շրջանակի բարելավման միջոցով»,- նշել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը։
Հայաստանը հայտնի է իր հարուստ կենսաբազմազանությամբ, որը բախվում է եզակի մարտահրավերի, քանի որ այն անտառներով աղքատ երկիր է. տարածքի միայն 11,2 տոկոսն է ծածկված անտառներով: Համաշխարհային բանկի զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանի անտառտնտեսության ոլորտը ներուժ ունի նպաստելու երկրի սոցիալական, տնտեսական և մշակութային բարեկեցությանը անտառների և լանդշաֆտների վերականգնման ջանքերով: Գոյություն ունեցող և նոր անտառների վերականգնումը, ջրաճահճային տարածքների պահպանումը և պահպանվող տարածքների ստեղծումը նույնպես նպաստում են բնական արժեքների և էկոհամակարգի ծառայությունների բարելավմանը: Ըստ առաջարկվող հաշվարկների, անտառի յուրաքանչյուր հեկտար տարեկան մի շարք էկոհամակարգային ծառայություններից միջինը կապահովի 417 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեք (կամ տարեկան 138 միլիոն ԱՄՆ դոլար):

Леса, водно-болотные угодья и ландшафты в Армении будут восстановлены при поддержке Всемирного банка
Леса, водно-болотные угодья и ландшафты в Армении будут восстановлены при
поддержке Всемирного банка
Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил проект «RESILAND: устойчивые ландшафты Армении»  (RESILAND Армения), целью которого является помощь правительству в усилении взаимодействия с общественностью и улучшении управления лесами, водно-болотными угодьями и охраняемыми территориями в отдельных местах в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе представительства Всемирного банка Армении, проект, поддерживаемый Глобальным экологическим фондом в размере 5,45 млн долларов и совместно финансируемый правительством Швеции в размере гранта в размере 3,65 млн долларов, также укрепит институциональную основу для устойчивого управления ландшафтом. Он позволит расширить площади, находящиеся под устойчивым управлением, смягчить фрагментацию лесов, увеличить плотность древесного покрова и улучшить управление заброшенными водно-болотными угодьями. Кроме того, проект будет способствовать устойчивой экономической деятельности и способствовать созданию экологически устойчивых рабочих мест в отдельных сельских общинах. Новые и восстановленные леса и водно-болотные угодья будут способствовать сокращению выбросов парниковых газов и повысят устойчивость страны к последствиям изменения климата.
«Прекрасные пейзажи Армении являются одним из крупнейших активов страны. Этому активу угрожает антропогенная вырубка лесов и деградация ландшафта, вызванная неустойчивой практикой сообществ и слабым экологическим надзором. Проект RESILAND решает проблему деградации лесов, предоставляя альтернативные средства к существованию для общин и путем укрепления механизмов надзора через совершенствование основ политики», - отметила региональный директор Всемирного банка в Армении Каролин Гегинат.
Армения, известная своим богатым биологическим разнообразием, сталкивается с уникальной проблемой, поскольку является бедной лесами страной, и только 11,2% ее территории покрыто лесами. Согласно отчету Всемирного банка, лесной сектор Армении имеет потенциал внести свой вклад в социальное, экономическое и культурное благополучие страны посредством усилий по восстановлению лесов и ландшафтов. Восстановление существующих и посадка новых лесов, сохранение водно-болотных угодий и создание охраняемых территорий также поспособствуют увеличению природных богатств и предоставлению ценных услуг, которые поддерживают благополучие человека и экономику. По оценкам, каждый гектар леса приносит в среднем 417 долларов в год в общей стоимости от ряда экосистемных услуг (или 138 млн долларов в год).
Проект RESILAND Армения является частью более широкого комплекса устойчивых совместных усилий Всемирного банка и правительства Армении по поддержке целей устойчивого развития страны и перехода к «зеленой» экономике. Доклад о климате и развитии страны, который в настоящее время готовится Всемирным банком совместно с правительством, а также недавно запущенная Платформа «ЗЕЛЕНАЯ Армения» и Операция «Зеленая, устойчивая и инклюзивная политика развития Армении», являются одними из последних совместных усилий по продвижению «зеленой» экономики.