Ֆաշիզմի նկատմամբ հաղթանակում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը․ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Մայիսի 9-ի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առթիվ։
Այսօր մենք նշում ենք Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի նկատմամբ դաշնակից երկրների տարած հաղթանակի 79-րդ տարեդարձը:
Այդ հաղթանակով առաջադեմ մարդկությունը ոչ ասաց քաղաքակրթության տեսած ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին:
Հաղթանակի գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ խորհրդային բանակի կազմում իրենց զգալի ներդրումն ունեցան: Նրանցից 300 հազարը զոհվեցին, 107 հայեր արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչման:
Բազմաթիվ հայեր ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում իրենց ներդրումն են ունեցել նաև պատերազմի արևմտյան ճակատներում, պարտիզանական և ընդհատակյա պայքարում:
Բոլորովին վերջերս Ֆրանսիայում տեղի ունեցավ մի բացառիկ արարողություն, երբ Ֆրանսիական ընդհատակյա դիմադրության հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի աճյունները վերահուղարկավորվեցին Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում: Ֆաշիստական Գերմանիայի կողմից օկուպացված Ֆրանսիայում Մանուշյանը և նրա ղեկավարած խումբը պայքարում էին այդ երկրի ազատագրման համար` չունենալով նույնիսկ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն:
Նա, ինչպես նաև դաշնակիցների բանակներում ծառայող հայերը կռվում էին մարդկության ազատության համար, և այդ ներդրումը ճանաչված ու գնահատված է:
Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայ ժողովրդի զավակների ժառանգության կրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, որ պետք է ավելի ու ավելի ամրապնդի իր տեղն ու դերը միջազգային հարաբերություններում` որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, որը լեգիտիմության հենքի վրա իր ներդրումն է բերում միջազգային կայունությանն ու խաղաղությանը:
Նաև այս պատճառով է կառավարությունը որդեգրել խաղաղության օրակարգը` այն հենելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի վրա:
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք ոչ միայն ֆաշիզմի դեմ մղված պայքարում, այլև Հայաստանի Հանրապետության պետականության, անկախության, ինքնիշխանության համար իրենց կյանքը տված մեր նահատակներին: Շարունակում եմ համոզված մնալ, որ նրանց հիշատակի հավերժացման ամենաարժանի գործն ազատ, երջանիկ և բարեկեցիկ Հայաստանի Հանրապետությունը կլինի: Եվ մենք դժվար, բայց հաստատուն քայլերով շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը:

В достижении победы неоценима роль армянского народа. Послание Никола Пашиняна к 9 мая
Сегодня мы отмечаем 79-ю годовщину Победы стран-союзников над фашизмом в ходе Второй мировой, Великой Отечественной войны.
Благодаря этой победе прогрессивное человечество сказало нет одному из величайших зол, которое когда-либо видела цивилизация - фашизму.
В достижении победы неоценима роль армянского народа, более полумиллиона представителей которого внесли свой значительный вклад в составе советской армии. Из них 300 тысяч погибли, 107 армян были удостоены звания Героя Советского Союза.
Многие армяне также внесли свой вклад в победу над фашизмом на западных фронтах войны, в партизанской и подпольной борьбе.
Совсем недавно во Франции состоялась уникальная церемония, когда останки героя французского Сопротивления Мисака Манушяна и его супруги Мелине Манушян были перезахоронены в Пантеоне величайших деятелей Франции. Во Франции, оккупированной фашистской Германией, Манушян и возглавляемая им группа воевали за освобождение этой страны, даже не имея французского гражданства.
Он, как и армяне, служащие в армиях союзных государств, боролись за свободу человечества, и этот вклад признан и оценен.
Носителем наследия сынов армянского народа в победе над фашизмом должна быть Республика Армения, которая должна все больше и больше укреплять свое место и свою роль в международных отношениях как ответственный член международного сообщества, который на основе легитимности вносит свой вклад в международную стабильность и мир.
Именно по этой причине правительство приняло повестку мира, которая зиждется на международно признанную территорию Республики Армения.
Сегодня мы чтим память наших павших героев, которые отдали свои жизни не только в борьбе с фашизмом, но и за государственность, независимость и суверенитет Республики Армения. Я по-прежнему убежден, что самым достойным способом увековечивания их памяти будет свободная, счастливая и процветающая Республика Армения. И мы идем к этой цели трудными, но уверенными шагами.