Մնացական Սաֆարյանն ԱՊՀ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդին է ներկայացրել հայաստանյան կողմի դիրքորոշումը նիստի օրակարգային հարցերի վերաբերյալ
Մնացական Սաֆարյանն ԱՊՀ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդին է
ներկայացրել  հայաստանյան կողմի դիրքորոշումը նիստի օրակարգային հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ապրիլի 12-ին մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) հերթական նիստին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից:
Նիստի շրջանակներում պատվիրակությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի շուրջ, քննարկել ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է հայաստանյան կողմի դիրքորոշումը նիստի օրակարգային հարցերի վերաբերյալ։
ԱՊՀ մասնակից պետությունների տնտեսական փոխգործակցության ներուժի իրացման համատեքստում Մնացական Սաֆարյանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևորությունը, որը ենթադրում է տրանսպորտային և կոմունիկացիոն ուղիների ապաշրջափակում և ցանցի ստեղծում՝ պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության, ինչպես նաև իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
Տարածաշրջանային ընթացիկ գործընթացների համատեքստում շեշտվել է ԱՊՀ հիմքում ընկած անկյունաքարային փաստաթղթերի՝ ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրի և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի դրույթների պահպանման կարևորությունը, որոնցում ամրագրված են վեճերի խաղաղ կարգավորման, տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և սահմանների անքակտելիության ու հարգման մասին կողմերի պարտավորությունները։
Ի թիվս այլ փաստաթղթերի՝ նիստի արդյունքներով ընդունվել է «Լրագրողների մասնագիտական գործունեության համար անվտանգ պայմանների ապահովման և նրանց իրավունքների ոտնահարման անթույլատրելիության մասին» հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, կարևորվել է լրագրողների ազատ և անկախ գործունեության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը՝ համաձայն հավատարմագրման պետության ազգային օրենսդրության, ինչպես նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների ժողովուրդների և ազգային արժեքների նկատմամբ վիրավորական բովանդակությամբ թողարկումների անթույլատրելիությունը:

Deputy Foreign Minister presents to CIS Council of Foreign Ministers Armenia's stance on session's agenda issues
Deputy Foreign Minister presents to CIS Council of Foreign Ministers Armenia's stance on
session's agenda issues
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan on April 12 participated in the regular meeting of the Council of Foreign Ministers of the CIS member states, the foreign ministry said.
Within the framework of the meeting,  the heads of  the delegations exchanged ideas on regional agenda issues and discussed the cooperation within the framework of the CIS. The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia presented the position of the Armenian side regarding the agenda issues of the session.
In the context of realizing the potential of economic cooperation between the CIS member states, Mnatsakan Safaryan mentioned the importance of the "Crossroad of Peace" project presented by the Government of Armenia, which involves unblocking transport and communication routes and creating a network based on the sovereignty and jurisdiction of states, as well as the principles of equality and reciprocity.
Regarding the current regional processes, the importance of adhering to the cornerstone documents of the CIS has been underscored. These include the Agreement on the Establishment of the CIS and the provisions of the Alma-Ata Declaration of 1991, which outline the parties' commitments to peaceful dispute resolution, mutual recognition of territorial integrity, indivisibility, and respect for borders.
Among other documents adopted at the session, the statement 'On Ensuring Safe Conditions for the Professional Activities of Journalists and the Inadmissibility of Violations of their Rights' was adopted. In particular, it emphasized the provision of necessary conditions for the free and independent work of journalists in accordance with the national legislation of the state of accreditation, as well as the inadmissibility of publications with offensive content about people and national values of the CIS member states.