Թուրքիայում հոգնել են իսլամիստներից․ թուրքագետն անդրադարձել է ՏԻՄ ընտրություններում Էրդողանի կուսակցության պարտությանը
Թուրքիայում հոգնել են իսլամիստներից․ թուրքագետն անդրադարձել է ՏԻՄ
ընտրություններում Էրդողանի կուսակցության պարտությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներն իսկապես անսպասելի էին և հետաքրքիր է նաև այն փաստը, որ «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունն ու այլ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը հաղթել են այնպիսի քաղաքներում, որտեղ ապրում է Թուրքիայի բնակչության 64 տոկոսը և այդ քաղաքներում արտադրվում է երկրի տնտեսության 80 տոկոսը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում թուրքագետ, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանն անդրադարձավ  նախօրեին Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների նախնական արդյունքներին։
Սաֆրաստյանը շեշտեց հատկապես Ստամբուլի պարագան, որտեղ կրկին հաղթեց ընդդիմադիր գործիչ, ներկայիս քաղաքապետ Իմամօղլուն՝ հավաքելով 51 տոկոս ձայն, թեև ընդդիմադիրները վերջին տարիներին այդքան էլ գոհ չէին նրա գործունեությունից։ Ստամբուլի բյուջեն կազմում է 16 միլիարդ դոլար, ինչն ահռելի գումար է Թուրքիայի համար, ուստի ընդդիմությունը հնարավորություն է ստացել իր հայեցողությամբ տնօրինելու այդ մեծ միջոցները։
«Այսպիսի ցավալի պարտություն կառավարող քաղաքական ուժը՝ Էրդողանի կուսակցությունը, նախկինում երբեք չէր ունեցել։ Պետք է հաշվի առնել մի կարևոր հանգամանք․ ՏԻՄ ընտրությունները մեկ անգամ ևս ցույց տվեցին, որ Թուրքիայում չափազանց մեծ էր անհատի դերը։ Այն վայրերում, որտեղ քարոզարշավի ընթացքում Էրդողանը ելույթ չունեցավ և ներկա չգտնվեց, այնտեղ այդ հանգամանքն ազդեց ձայների քանակի վրա՝ նախանշելով իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պարտությունը։ Եվ երկրորդ՝ եթե հաշվի առնենք քվեարկության արդյունքները հատկապես Ստամբուլում, ապա դա վկայում է այն մասին, որ այդ քաղաքի բնակչությունը, որը համարվում է ամենաարևմտականացվածն ու աշխարհիկը, փաստորեն դեմ դուրս եկավ իսլամիստներին, ասել է թե՝ կառավարող ուժի քաղաքականությանը։ Թուրքիայում հոգնել են իսլամիստներից, և այդ հանգամանքը նույնպես արտահայտվեց ընտրություններում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Թուրքագետի դիտարկմամբ՝ հարևան երկրում վաղաժամ նախագահական ընտրություններ չեն լինի, և Էրդողանը կպաշտոնավարի մինչև իր ժամկետի ավարտը՝ 2028 թվականը։ Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ լինելու է այնպիսի շրջան, երբ ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունը կփորձի փոփոխություններ մտցնել քաղաքականության և ընդհանուր գաղափարախոսության մեջ, որպեսզի ոչ միայն իր հույսը դնի աշխարհիկ մտածելակերպ ունեցող քաղաքացիների, այլև նրանց վրա, ովքեր թեև դավանում են իսլամիստական հայացքներ, բայցևայնպես որոշ չափով մեղմ են և արդեն հիասթափվել են էրդողանի քաղաքականությունից։
«ՏԻՄ ընտրություններում մեծ դեր խաղաց նաև երկրի ներկա ֆինանսատնտեսական ծանր վիճակը։ Մարդիկ ուղղակի դժգոհ են այն գործունեությունից, որ տարիներ շարունակ իրականացրել է Էրդողանն իր գլխավորած կառավարության հետ։ Բավական մեծ են դժգոհությունները մանավանդ վերջին երկրաշարժից հետո, երբ տեղի ունեցան մեծամասշտաբ զեղծարարություններ և կոռուպցիոն սկանդալներ, որոնք բացահայտվեցին վերջին շրջանում։ Այդուհանդերձ, կառավարող ուժը բացարձակապես շահագրգռված չէ երկրում անցկացնել արտահերթ նախագահական ընտրություններ։ Նրանք ՏԻՄ ընտրություններին հաջորդելիք հանգիստ փուլը կօգտագործեն իրենց թիմն ուժեղացնելու և սեփական վարկանիշը բարձրացնելու համար։ Մյուս կողմից կփորձեն արդեն մտածել այն մասին, թե ով պետք է փոխարինի Էրդողանին, ով արդեն հայտարարել է պաշտոնավարումից հետո քաղաքականությունից հեռանալու մասին, առավել ևս, որ վերընտրվելու իրավունք էլ չունի։ Հետևաբար, իշխող ուժը գալիք մի քանի տարիներին կձգտի փորձարկել մի քանի թեկնածուների, մինչև կանգ կառնի մեկի վրա»,- ասաց թուրքագետը։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ եթե իշխող ուժը ցանկանում է իշխանությունը պահպանել նաև 2028 թվականի ընտրություններից հետո, ապա պետք է փորձի կոտրել իր գործունեությամբ պայմանավորված բացասական ֆոնն առաջին հերթին ֆինանսատնտեսական ոլորտում, մանավանդ որ սղաճը Թուրքիայում հասել է աննախադեպ բարձր մակարդակի։ Թուրքական լիրան գնալով ավելի ու ավելի է կորցնում իր արժեքը, և մարդիկ իրենց աշխատավարձով ու թոշակով չեն կարողանում նորմալ ապրել։
«Թուրքիայում սպասվում են բավականին հետաքրքիր զարգացումներ, որովհետև ընդդիմությունն ու իշխանությունը փնտրտուքի մեջ են, թե ով պետք է հաջորդ նախագահական ընտրություններում լինի իրենց թեկնածուն։  Հարևան երկրի վերջին երեսուն տարիների կյանքը մեծապես պայմանավորված է եղել Էրդողանի անձով։ Հիմա, երբ նա դուրս է գալիս քաղաքական թատերաբեմից, հարց է առաջանում, թե գալիք համապետական ընտրություններում, եթե անգամ հաղթի իշխող ուժը, ո՞վ կփոխարինի Էրդողանին և կկարողանա՞ շարունակել նրա ներքին և արտաքին քաղաքականությունը։ Եթե հաղթի ընդդիմության ներկայացուցիչը, մեծ հավանականությամբ՝ Իմամօղլուն, ապա կարող են տեղի ունենալ ընդգրկուն փոփոխություններ, և Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը կդառնա ավելի արևմտամետ։ Սպասենք և կտեսնենք, թե ինչ տեսք կունենան այդ փոփոխությունները»,- եզրափակեց Սաֆրաստյանը։
Թուրքիայում մարտի 31-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններում ձայների գրեթե 99%-ի նախնական հաշվարկը հաստատել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պարտությունը։ Ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը 20 տարվա մեջ առաջին անգամ հաղթել է իշխող կուսակցությանը՝ գրանցելով պատմական արդյունք: Հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունը հաղթանակներ է գրանցել Ստամբուլում և Անկարայում՝ Թուրքիայի երկու խոշորագույն քաղաքներում, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ քաղաքներում։ Ելույթ ունենալով Անկարայում իր աջակիցների առջև՝ Թուրքիայի նախագահը խոստացել է հարգել ազգի որոշումը:

Турция устала от исламистов: академик Сафрастян о поражении партии Эрдогана на выборах в органы местного самоуправления
Турция устала от исламистов: академик Сафрастян о поражении партии Эрдогана на
выборах в органы местного самоуправления
Результаты выборов в органы местного самоуправления, состоявшиеся в Турции, были действительно неожиданными. Интересен тот факт, что Народно-республиканская партия и другие оппозиционные политические силы победили в городах, где проживает 64% населения Турции и в этих городах сосредоточено 80% экономики страны.
В беседе с «Арменпресс» тюрколог, академик Рубен Сафрастян коснулся предварительных результатов выборов в органы местного самоуправления, состоявшихся накануне в Турции.
Сафрастян особо подчеркнул ситуацию в Стамбуле, где вновь победил оппозиционный деятель, нынешний мэр Имамоглу, набрав 51% голосов, хотя оппозиционеры в последние годы не особо были довольны его деятельностью. Бюджет Стамбула составляет 16 миллиардов долларов, что является огромной суммой для Турции, поэтому оппозиция получила возможность распоряжаться этими большими средствами по своему усмотрению.
«Правящая политическая сила, партия Эрдогана, никогда ранее не терпела такого болезненного поражения. Необходимо учесть одно важное обстоятельство: выборы в органы местного самоуправления еще раз показали, что роль личности в Турции была слишком велика. В тех местах, где Эрдоган не выступал и не присутствовал во время предвыборной кампании, это обстоятельство повлияло на количество голосов, предвещая поражение правящей Партии справедливости и развития. И, во-вторых, если учесть результаты голосования, особенно в Стамбуле, то это свидетельствует о том, что население этого города, который считается самым прозападным и светским, фактически выступило против исламистов, то есть политики правящей силы. В Турции устали от исламистов, и это обстоятельство также проявилось на выборах», - сказал наш собеседник.
По мнению академика Сафрастяна, досрочных президентских выборов в соседней стране не будет, а Эрдоган будет исполнять обязанности до конца своего срока в 2028 году. По мнению Сафрастяна, наступит период, когда оппозиционная Народно-республиканская партия попытается внести изменения в политику и общую идеологию, чтобы опираться не только на граждан со светским мышлением, но и на тех, кто, хотя исповедует исламистские взгляды.
«Сегодняшняя финансово-экономическая ситуация в стране также сыграла большую роль на выборах в местные органы власти. Люди недовольны деятельностью, которую годами вел Эрдоган с возглавляемым им правительством. Недовольства довольно много, особенно после последнего землетрясения, когда были выявлены масштабные мошенничества и коррупционные скандалы. Тем не менее, правящая власть абсолютно не заинтересована в проведении досрочных президентских выборов в стране. Они воспользуются периодом затишья после выборов в местные органы власти, чтобы укрепить свою команду и поднять собственный рейтинг. С другой стороны, они попытаются подумать о том, кто должен заменить Эрдогана, который после вступления в должность заявил о своем уходе из политики, тем более что права на переизбрание он уже не имеет. Следовательно, правящая сила будет стремиться протестировать несколько кандидатов в ближайшие несколько лет, пока не остановится на одном», - сказал тюрколог.
Рубен Сафрастян считает, если правящая власть хочет сохранить свою власть после выборов 2028 года, она должна попытаться сломать негативный фон, вызванный ее деятельностью, прежде всего, в финансово-экономической сфере, тем более, что бедность в Турции достигла беспрецедентно высокого уровня. Турецкая лира все больше падает, люди не могут жить нормально на свои зарплаты и пенсии.
«В Турции ожидаются довольно интересные развития, поскольку оппозиция и правительство ищут, кто должен стать их кандидатом на следующих президентских выборах. Жизнь соседней страны в последние тридцать лет во многом определялась личностью Эрдогана. Теперь, когда он уходит с политической сцены, возникает вопрос, кто же заменит Эрдогана на предстоящих национальных выборах, даже если правящая сила победит, сможет ли она продолжить свою внутреннюю и внешнюю политику? Если победит представитель оппозиции, скорее всего Имамоглу, могут произойти комплексные изменения, и внешняя политика Турции станет более прозападной. Подождем и посмотрим, какими будут эти перемены»,- заключил Сафрастян.
Предварительный подсчет почти 99% голосов на выборах в органы местного самоуправления, состоявшихся 31 марта в Турции, подтвердил поражение правящей Партии справедливости и развития. Оппозиционная Народно-республиканская партия одержала победу над правящей партией, впервые за 20 лет, добившись исторического результата. В основном оппозиционная партия одержала победу в Стамбуле и Анкаре, двух крупнейших городах Турции, а также и во многих других городах. Выступая перед своими сторонниками в Анкаре, президент Турции обещал уважать решение нации.