Էստոնիան 20 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիան 20 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության նոր փաթեթ կուղարկի Կիևին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Էստոնիայի պաշտպանության նախարար Հաննո Պևկուրը Կիևում Ուկրաինայի  իր գործընկեր Ռուստեմ Ումերովի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Փաթեթը ներառում է հակատանկային հրանոթ՝ առանց հետահարման, պայթուցիկ նյութեր, զանազան արկեր, հակագազեր, դիպուկահար տեխնիկա, փոքր տրամաչափի զինամթերք և այլն։ Մենք օգնության փաթեթը ձևավորեցինք այնպես, որ Ուկրաինան առավելագույն օգուտ ստանա դրանից՝ միևնույն ժամանակ ապահովելով, որ Էստոնիայի պաշտպանության ուժերի մարտական ​​պատրաստվածությունը չտուժի», - Պևկուրի խոսքը մեջբերում Էստոնիայի ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
2024 թ. սկզբի դրությամբ Էստոնիան Ուկրաինային գրեթե կես միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն է տրամադրել, ինչը գերազանցում է հանրապետության ՀՆԱ-ի 1,3 %-ը։ Ուկրաինա են ուղարկվել հակատանկային ականներ, Javelin հրթիռային համալիրներ, ինքնաձիգներ, հաուբիցներ, հակատանկային նռնականետներ, ականանետներ, փոխադրամիջոցներ, կապի միջոցներ, դեղամիջոցներ, անհատական ​​պաշտպանության միջոցներ և չոր մթերաբաժիններ։ Էստոնիան նաև վերապատրաստում է անցկացրել Ուկրաինայից ավելի քան 1300 զինվորականների, այդ թվում՝ հրետանավորների, դիպուկահարների, բժիշկների և կիբեռանվտանգության մասնագետների համար։

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. At a meeting with his Ukrainian colleague Rustem Umerov in Kyiv, Estonian Minister of Defence Hanno Pevkur announced that Estonia will send Ukraine the next package of military aid, worth 20 million euros, the Press Office of the Ministry of Defence of Estonia said in a statement.
“The package includes recoilless anti-tank guns, explosives, various types of artillery ammunition, gas masks, sniper equipment, smaller calibre ammunition and more. We put this package together focusing on providing the maximum benefit to Ukraine while making sure to not diminish Estonian defence readiness,” said Minister of Defence Hanno Pevkur.
According to the statement, the latest aid package includes 155 mm calibre shells, which is Estonia’s additional contribution to European Union’s initiative to send one million shells to Ukraine. The replenishment of Estonia’s contribution will be partly financed by Denmark. Exact quantities are not public for reasons of security.
Previously, Estonia supplied Ukraine with Javelin anti-tank missiles, howitzers, artillery ammunition, anti-tank mines, anti-tank grenade launchers, mortars, vehicles, communications equipment, field hospitals (also in cooperation with Germany, the Netherlands, Norway and Iceland), medical supplies, personal protective equipment (helmets and so on) and dry rations, the statement adds.