ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները սերտացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է Եվրամիության հետ հարաբերությունները սերտացնելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը դժգոհություն հայտնեց Հայաստանի դաշնակցից, խոսեց ՀԱՊԿ-ի ու չաշխատող անվտանգային համակարգի մասին:
Անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանը պատրա՞ստ է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները սերտացնելու, անդամության թեկնածու դառնալուն՝ Սիմոնյանն ասաց. «Մենք պատրաստ ենք: Եվ շարժվելու ենք այն ուղղությամբ, որը մեզ առավել անվտանգություն կապահովի: Այսօր ժողովրդավար երկիր լինելը մեր անվտանգային ամենամեծ համակարգն է»:
Պատասխանելով հարցին, թե սա չի՞ նշանակում, որ Հայաստանը արտաքին քաղաքական վեկտոր է փոխում, ինչո՞ւ է հերքում՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ չի ուզում շտապել, չի ուզում ստացվի, թե միակողմանի քայլ է արվում:
«Մեր գործողությունները ցույց են տալիս, որ ժողովրդավարության ավելի բարձր ցուցանիշներ ունենք, քան մեր շատ-շատ գործընկեր երկրներ, որոնք արդեն ԵՄ անդամ են: Դա չենք ասում մենք, դա ասում են ԵՄ-ի մեր գործընկերները: Կարծում եմ՝ այդ ուղղությամբ մենք պետք է մտածենք: Բայց ես չեմ ուզում շտապել: Պետության պարագայում կտրուկ շարժումներ անելը լավ չէ»,-եզրափակեց Սիմոնյանը:

По словам спикера НС, Армения готова к еще большему сближению отношений с ЕС
Армения готова к еще большему сближению отношений с Европейским союзом.Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в парламенте сказал председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян.
Симонян выразил недовольство союзником Армении, рассказал об ОДКБ и недействующей системе безопасности.
Коснувшись вопроса о том, готова ли Армения укрепить отношения с ЕС, чтобы стать кандидатом на членство, Симонян сказал: “Мы готовы. И мы будем двигаться в том направлении, которое обеспечит нам наибольшую безопасность. Сегодня быть демократической страной — это наша самая большая система безопасности”.
На вопрос, не означает ли это, что Армения меняет вектор своей внешней политики, спикер НС сказал, что в случае таких вопросов не нужно торопиться.
“Наши действия показывают, что у нас более высокие показатели демократии, чем у многих наших стран-партнеров, которые уже являются членами ЕС. Это не мы говорим, это говорят наши партнеры по ЕС. Я думаю, нам следует думать в этом направлении. Но я не хочу торопиться. В случае с государством нехорошо делать резкие шаги”, - заключил Симонян.