Հռոմի ստատուտը փետրվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի համար փետրվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի խորհրդարանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։
Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականի նոյեմբերին հայտնել էր, որ Հայաստանի համար Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի փետրվարի 1-ից։
Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումն առաջացրել էր ռուսական կողմի դժգոհությունը, քանի որ Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր էր տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն նույնիսկ բողոքի նոտա էր հղել՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Հռոմի ստատուտը ԱԺ-ի վավերացմանն ուղարկելու առնչությամբ։
Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաներ, սակայն, հայտարարել են, որ Հռոմի ստատուտին միանալու որոշումը կայացվել է, քանի որ դրանով Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորություն են տեսնում։

Armenia officially joins ICC
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) officially entered into force for Armenia on February 1.
The Armenian parliament ratified the Rome Statute in October 2023.
Armenia’s ratification of the Rome Statute caused concerns in Moscow.
On 17 March 2023, the International Criminal Court (ICC) issued an arrest warrant for Vladimir Putin, the President of Russia, after an investigation of war crimes, crimes against humanity and genocide in Ukraine. The ICC arrest warrant for Putin accuses the Russian leader of unlawfully deporting thousands of Ukrainian children, a war crime. This has been denied by the Russian government. Countries that are signatories to the Rome Statute would have to enforce the arrest warrant once Putin travels into their territory. Earlier the Russian Foreign Ministry described it as an ‘unfriendly step’ and asked for explanations.
Armenian government officials have numerously said that ratifying the Rome Statute has nothing to do with Russia and is aimed at holding Azerbaijan to account for its aggression against Armenia.