Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության խորացումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղություններից է. Միրզոյան
Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության խորացումը ՀՀ արտաքին
քաղաքականության առանցքային ուղղություններից է. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թբիլիսիում հունվարի 26-ին Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Վրաստանի ԱԳ նախարար ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Վրաստանի կառավարության միջև դիվանագիտական և հյուպատոսական հիմնարկների անձնակազմի ընտանիքի անդամների կողմից վճարովի գործունեություն իրականացնելու մասին» համաձայնագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի իր ելույթում նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2023թ. ընթացքում Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության հետևողական ակտիվացումն ու խորացումը եղել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը և ապահովվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև ակտիվ փոխգործակցությունը. տարբեր հարթակներում կայացել են երկու նախարարների և գերատեսչությունների պաշտոնյաների հանդիպումներ, Երևանում անցկացվել են ԱԳ նախարարությունների միջև հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները, ակտիվ աշխատանքներ են տարվել երկու երկրներում դեսպանությունների կողմից՝ նպատակ ունենալով երկու պետությունների միջև հարաբերություների բարձրացումը ռազմավարական մակարդակի՝ համաձայն ամռանը Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ օրակարգում է գտնվում նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը. ինչպես և քննարկվել է նախկինում, առաջարկվում է ակտիվացնել հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքները՝ անհրաժեշտության դեպքում օգտվելով նաև միջազգային կոմպետենտ մեխանիզմներից, և հարցն ամբողջությամբ կարգավորել բարիդրացիական մթնոլորտում։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմն ավարտել է հանձնաժողովի ձևավորման աշխատանքները և պատրաստ է ամենասեղմ ժամկետներում սկսել քննարկումները։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է. «Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները կարևորում ենք ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև տարածաշրջանային համատեքստում՝ դրանք համարելով տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և զարգացման ապահովման առանցքային բաղադրիչներից մեկը։ Մեր այս մտադրությունն արտացոլված է նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ՝ նպատակ ունենալով այդ թվում մեր վրաց գործընկերների հետ համատեղ Հարավային Կովկասը վերածել բոլոր տեսակի ենթակառուցվածքների խաչման տարածաշրջանի՝ առանցքում ունենալով տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքները։ Պատահական չէ, որ հենց Վրաստանում՝ Թբիլիսիի «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետն առաջին անգամ միջազգային հանրությանը ներկայացրել է մեր այս նախաձեռնությունը»։
Նախարար Միրզոյանը հավելել է նաև, որ Վրաստանի հետ  հարաբերություններում կարևոր դեր ունի ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում համագործակցությունը. Հարավային Կովկասում ժողովրդավարական արժեքների տարածումը, այդ թվում՝ ԵՄ հետ սերտ փոխգործակցության միջոցով, իր նպաստը կբերի տարածաշրջանում տևական և ամուր խաղաղության հաստատման գործընթացին։

Deepening of the political dialogue with Georgia is one of the key directions of Armenia’s foreign policy: FM Mirzoyan
Deepening of the political dialogue with Georgia is one of the key directions of Armenia’s
foreign policy: FM Mirzoyan
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Within the framework of the regular session of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Georgia, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan and the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili  signed the agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of Georgia on the implementation of paid activities by the family members of the staff of diplomatic missions and consular institutions, the foreign ministry said.
In his speech at the session of the intergovernmental commission, Minister Mirzoyan noted that during the 2023 period, the consistent activation and deepening of the political dialogue with Georgia were among the key directions of Armenian foreign policy. The active cooperation between the foreign affairs departments of the two countries was ensured through meetings of the two ministers and department officials held on different platforms. Regular political consultations between the foreign ministries were conducted in Yerevan, and active efforts were made by the embassies in both countries aimed at raising the relations between the two states to a strategic level, in accordance with the agreement reached between the Prime Ministers of Armenia and Georgia in the summer.
According to the source, Ararat Mirzoyan noted that the delimitation process of the interstate border between Armenia and Georgia is also on the agenda.
Minister Mirzoyan emphasized: "We appreciate our relations with Georgia not only bilaterally but also in the regional context, considering them as one of the key components of ensuring regional stability, security, and development.
Our intention is also reflected in the initiative of Armenia’s  “Crossroads of the World”, the goal of which is to transform the South Caucasus, including with our Georgian colleagues, into a region of intersection of all types of infrastructure based on the principles of territorial integrity, sovereignty, reciprocity and equality.
Minister Mirzoyan also added that cooperation in the field of democratic reforms, the rule of law, and the protection of human rights plays an important role in relations with Georgia. The spread of democratic values in the South Caucasus, including through close cooperation with the EU, will contribute to the process of establishing lasting and long-term peace in the region,'' said the foreign minister.