Բլինկենը հայտարարել է պաղեստինյան պետություն ստեղծելու անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում կայուն խաղաղության ապահովման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ Պաղեստին պետության ստեղծման միջոցով։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Պետքարտուղարը վերահաստատել է Իսրայելի և տարածաշրջանի համար կայուն, երկարատև խաղաղություն ապահովելու անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ պաղեստինյան պետության ստեղծման միջոցով», - ասված է պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ։
Բլինկենը Նեթանյահուի հետ քննարկել է նաև պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից պատանդների ազատ արձակելուն ուղղված ջանքերը և Գազայի խաղաղ բնակիչներին մարդասիրական օգնության ավելացման կարևորությունը:

Blinken announces the need to establish a Palestinian state
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. During the meeting with Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu on Tuesday, US Secretary of State Antony Blinken noted the need to ensure sustainable peace for Israel and the region, including through the realization of a Palestinian state, the State Department said in a statement.
“The Secretary and Prime Minister discussed ongoing efforts to secure the release of all remaining hostages and the importance of increasing the level of humanitarian assistance reaching civilians in Gaza.
The Secretary reiterated the need to ensure lasting, sustainable peace for Israel and the region, including by the realization of a Palestinian state,” the State Department said.