Գերմանիան Հայաստանին 84.6 մլն եվրո կտրամադրի. երկու երկրները համագործակցության նոր ճանապարհ են բացում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան և Հայաստանը համագործակցության ուղղությամբ նոր ճանապարհ են բացում, Գերմանիայի կառավարությունը դրամաշնորհների և վարկերի տեսքով Հայաստանին կտրամադրի 84.6 մլն եվրոյի օժանդակություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացված Հայ-գերմանական միջկառավարական երկօրյա բանակցությունների արդյունքներին նվիրված ասուլիսում այս մասին հայտարարեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և համագործակցության նախարարության պետքարտուղար Նիլս Աննենը:
Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությունները ստորագրել են միջկառավարական բանակցություններին վերաբերող արձանագրություն: 2014 թվականից ի վեր սրանք առաջին պաշտոնական բանակցություններն են: Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր՝ տնտեսական զարգացման համագործակցության վերաբերյալ:
«Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կողմից կտրամադրվի լրացուցիչ 84.6 մլն եվրոյի օժանդակություն՝ դրամաշնորհների և վարկերի տեսքով, որն ուղղված կլինի միջին մասնագիտական տեխնիկական կրթության, ինչպես նաև վերականգվող էներգետիկայի ոլորտում նոր ծրագրեր իրականացնելու համար»,-ասաց Քերոբյանը:
Նախարարի գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները զարգանում են բավականին լավ տեմպերով, անգամ՝ շեշտակի:
«Վերջին 3 տարվա մեջ առևտրաշրջանառությունը մոտավորապես եռապատկվել է, վավերացվել են պայմանագրեր՝ Գերմանիայի KfW (Գերմանիայի Վերականգնման վարկերի բանկ) և GIZ (Գերմանիայիմիջազգային համագործակցության ընկերություն) կազմակերպությունների ռեզիդենտ գրասենյակներ Հայաստանում հիմնելու համար: Նաև բազմաթիվ բիզնես և քաղաքական այցերի շնորհիվ էապես ավելացել են ներդրումները և այլն»,-ասաց Քերոբյանը:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և համագործակցության նախարարության պետքարտուղար Նիլս Աննենը 2014-ից ի վեր անցկացված առաջին միջկառավարական բանակցությունները որակեց բավականին արդյունավետ:
«Կարծում եմ, որ սա շատ հստակ ուղերձ է ամբողջ աշխարհին, որ Գերմանիան և Հայաստանը համագործակցության ուղղությամբ նոր ճանապարհ են բացում: Հայաստանը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ հանձնառություն է ստանձնել դեպի ժողովրդավարություն, ժողովրդավարական հասարակություն»,-ասաց Նիլս Աննենը:
Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցությունը շարունակվելու է տնտեսության բազմաթիվ ոլորտներում՝ այդ թվում միջին մասնագիտական կրթության: Գերմանիան փորձելու է ամրապնդել Հայաստանի մարզերի կարողությունները՝ համապատասխան ծառայությունների տրամադրումը բարելավելու նպատակով: «Առանձին աջակցություն նախատեսված է Հայաստանի կառավարությանը՝ ընդունելու և ինտեգրելու Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան ժամանած բնակչությանը»,-ասաց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և համագործակցության նախարարության պետքարտուղարը:
Նա նշեց նաև էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության մասին, մասնավորապես ներդրումներ են արվելու վերականգնվող էներգետիկայի ուղղությամբ: Սա Հայաստանի Հանրապետությանը թույլ կտա նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի գինը:
«Մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու Հայաստանի էներգետիկ անկախության ամրապնդմանը, ինչը մեծապես ընդգծվել է մեր համագործակցության բանակցությունների տիրույթում»,-նշեց գերմանացի պաշտոնյան:
Ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված գումարը նաև որպես վարկային միջոց Հայաստանի Հանրապետության բանկերի միջոցով տրամադրվելու է ընկերություններին, որոնք զանազան նախագծեր են իրականացնելու տարբեր ոլորտներում:

Германия предоставит Армении 84,6 млн €: открываются новые пути сотрудничества между двумя странами
Германия и Армения открывают новый путь сотрудничества. Правительство Германии в виде грантов и кредитов предоставит Армении помощь в размере 84,6 млн €.
Как передает «Арменпресс», на состоявшейся в Ереване пресс-конференции, посвященной итогам двухдневных армяно-германских межправительственных переговоров, об этом заявили министр экономики РА Ваан Керобян и государственный секретарь Министерства экономического развития и сотрудничества Федеративной Республики Германия Нильс Аннен.
Правительства Республики Армения и Федеративной Республики Германия подписали протокол о межправительственных переговорах. Это первые официальные переговоры с 2014 года. В ходе переговоров были обсуждены многие вопросы, связанные с сотрудничеством в области экономического развития.
«Со стороны Федеративной Республики Германия будет предоставлена дополнительная помощь в размере 84,6 млн € в виде грантов и кредитов, которая будет направлена на реализацию новых программ в сфере среднего профессионального технического образования, а также в сфере возобновляемой энергетики», - сообщил Керобян.
По оценке министра, отношения между Арменией и Германией развиваются довольно хорошими темпами, даже очень хорошими.
«За последние 3 года товарооборот увеличился примерно втрое, ратифицированы соглашения об открытии в Армении резидентских офисов немецких организаций KfW (Немецкий банк кредитов на реконструкцию) и GIZ (Немецкая компания по международному сотрудничеству). Благодаря многочисленным деловым и политическим визитам значительно увеличились инвестиции и т.д.», - отметил Керобян.
Государственный секретарь Министерства экономического развития и сотрудничества ФРГ Нильс Аннен назвал первые межправительственные переговоры, проведенные с 2014 года, весьма эффективными.
«Я думаю, что это очень четкий сигнал всему миру, что Германия и Армения открывают новый путь сотрудничества. Армения вновь доказала, что она привержена демократии и демократическому обществу», - сказал Нильс Аннен.
Сотрудничество между Арменией и Германией продолжится во многих сферах экономики, в том числе и в сфере среднего профессионального образования. Германия постарается укрепить потенциал регионов Армении, чтобы улучшить предоставление соответствующих услуг. «Отдельное содействие намечено правительству Армении для приема и интеграции населения, прибывшего в Армению из Нагорного Карабаха», - сообщил госсекретарь ФРГ.
Он коснулся и сотрудничества в сфере энергетики, в частности, инвестиций, которые будут направлены на возобновляемую энергетику. Это позволит Армении снизить цену на электроэнергию.
«Мы уделим большое внимание укреплению энергетической независимости Армении, что особо было подчеркнуто в рамках наших переговоров о сотрудничестве», - сказал госсекретарь.
Сумма, предусмотренная подписанным соглашением, ​​в виде кредитов будет предоставляться компаниям, реализующим различные проекты, посредством банков Республики Армения.