Լեհաստանն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը. Լեհաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի կառավարությունն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը ու ցանկանում, որպեսզի հայերը խաղաղ ապրեն միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան Պյոտր Սկվեչինսկին:
«Լեհաստանն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը: Պետք է նշեմ՝ Լեհաստանն առաջին երկրներից է, որ ֆինանսական և նյութական աջակցություն տրամադրեց այս տարվա սեպտեմբերին տեղի ունեցած ողբերգական օրերին: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանում խաղաղություն լինի ու հայերն էլ կարողանան խաղաղ ապրել միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում»,-ասաց դեսպանը:
Լեհաստանի դեսպանն, անդրադառնալով ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի՝ Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշմանն, ընդգծեց, որ այս հարցում Լեհաստանը միանշանակ Հայաստանի համար խնդիրներ ստեղծող պետություն չէ:
«Գիտեք, որ Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններն արդեն ընթացքի մեջ են, և ես հուսով եմ, որ ի վերջո կհասնենք այս նպատակին և մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը իրականություն կդառնա»,-ասաց դեսպանը:

Польша поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении: посол Польши в Армении
Польское правительство поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении и желает, чтобы армяне мирно жили на своей международно признанной территории.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил посол Польши в Армении Петр Сквечинский.
«Польша поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении. Должен отметить, что Польша является одной из первых стран, оказавших финансовую и материальную поддержку в трагические дни сентября этого года. Мы хотим мира в Армении и того, чтобы армяне могли мирно жить на международно признанной территории», - сказал посол.
Касаясь решения Совета министров иностранных дел ЕС начать переговоры о либерализации визового режима с Арменией, посол Польши подчеркнул, что в этом вопросе Польша определенно не является государством, создающим проблемы для Армении.
«Вы знаете, что переговоры с Арменией о либерализации визового режима уже ведутся, и я надеюсь, что со временем мы достигнем этой цели, и либерализация станет реальностью», - сказал посол.