Կառավարությունն ավելի քան 2,2 մլրդ դրամ է հատկացրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կենցաղային կարիքները հոգալու համար
Կառավարությունն ավելի քան 2,2 մլրդ դրամ է հատկացրել ԼՂ-ից բռնի
տեղահանվածների կենցաղային  կարիքները հոգալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2 միլիարդ 260 միլոն դրամ է հատկացրել մարզպետարաններին` ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կենցաղային կարիքները հոգալու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ում կայացած ասուլիսի ընթացքում ասել է ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
«Բաշխումը տեղի է ունեցել ըստ մարդկանց տեսակարար կշռի, ովքեր կայանել են այդ մարզերում: Այդ գումարները մարզպետներին տրամադրվել են մի քանի ուղղությամբ՝ սննդի, հյուրանոցի կամ հյուրատան, ինչպես նաև նպաստի, որը դրամական չէ, այլ՝ կենցաղային ամենատարբեր ու առաջնային խնդիրները լուծելու համար: Գաղտնիք չէ, որ մեր հայրենակիցները հայտնվել են այնպիսի իրավիճակում, որ միգուցե կեցավայր կա, բայց պատշաճ կենցաղավարության համար անհրաժեշտ որոշակի սարքերի, կենցաղային հարմարությունների անհրաժեշտություն ունեն: Այդ գումարները բաշխված են, մարզպետները տնօրինում են ու փորձում են համայնքների ղեկավարների հետ այդ կարիքները հոգալ»,-պարզաբանել է Տերտերյանը։

На бытовые нужды переселенцев из НК правительство выделило более 2,2 млрд драмов
Правительство РА выделило областным администрациям 2 миллиарда 260 миллионов драмов для обеспечения бытовых нужд вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в  "Гуманитарном центре"   заявил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян.
"Распределение происходило по удельному весу числа людей, приютившихся в этих областях. Эти средства губернаторам предоставлялись по нескольким направлениям: питание, гостиница или гостевой дом, а также пособие, но не денежное, а для решения различных и первоочередных бытовых проблем. Ни для кого не секрет, что наши соотечественники оказались в такой ситуации, что жить, может быть, и есть где, но им необходимы определенные бытовые удобства, необходимые для полноценного проживания. Эти средства распределяются, губернаторы ими управляют и стараются покрыть эти нужды вместе с главами общин", - пояснил Тертерян.