ԵՄ-ն կարող է վերանայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները ԼՂ-ում ճգնաժամի վատթարացման դեպքում․ Reuters
ԵՄ-ն կարող է վերանայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները ԼՂ-ում ճգնաժամի
վատթարացման դեպքում․ Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը կարող է վերանայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները, ներառյալ՝ ֆինանսական օգնությունը, և անհատական պատժամիջոցներ կիրառել, եթե իրավիճակը վատթարանա Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական ճանապարհով վերահսկողություն սահմանելուց հետո։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԵՄ դիվանագիտական ծառայության փաստաթուղթը, որը հայտնվել է իր տրամադրության տակ։
Ըստ փաստաթղթի՝ ԵՄ-ն կարող է վերանայել քաղաքական ներգրավվածությունը, ֆինանսական աջակցությունը և ոլորտային համագործակցությունը, սակայն ավելի հստակ մանրամասներ չեն հաղորդվում։ Ի դեպ, ըստ Reuters-ի, փաստաթղթում նաև չի նշվում Ադրբեջանի էներգետիկ հատվածը։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը և 27 անդամ երկրներից շատերի ղեկավարները դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա սեպտեմբերի 19-20-ին իրականացված լայնածավալ հարձակումը։ Այնուամենայնիվ, ըստ Reuters-ի, դիվանագետները նշում են, որ ԵՄ երկրների շրջանում տարաձայնություններ կան Բաքվի նկատմամբ ավելի խիստ դիվանագիտական կամ քաղաքական գործողություններ ձեռնարկելու շուրջ։ Դրա պատճառներից է նաև այն, որ ԵՄ-ն ավելի շատ կախվածություն է ձեռք բերում ադրբեջանական նավթից ու գազից՝ որպես ռուսականին այլընտրանք։
Ըստ Reuters-ի՝ ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության կողմից պատրաստված փաստաթղթում ուրվագծվում է հետագա հնարավոր արձագանքը, սակայն փաստաթղթի տոնայնությունը զգուշավոր է։
Նշվում է, որ «եթե իրավիճակը վատթարանա», ԵՄ-ն կարող է դիտարկել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների վերանայումը «աստիճանական մոտեցման հիմունքներով»։
«Եթե իրականացվեն մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ, նման խախտումների համար պատասխանատու անհատների նկատմամբ սահմանափակող միջոցառումներ կարող են դիտարկվել», - գրված է Reuters-ի տրամադրության տակ գտնվող փաստաթղթում։
Եվրամիությունում պատժամիջոցների շուրջ որոշումը պետք է միաձայն հաստատվի բոլոր անդամ երկրների կողմից։ Ըստ Ադրբեջանի նկատմամբ ավելի խիստ պատժամիջոցների կողմնակից երկրի մի դիվանագետի, որը նախընտրել է չբացահայտել իր անունը, փաստաթուղթն «արտացոլում է անդամ երկրների տարբեր դիրքորոշումների հավասարակշռությունը․ մենք ուզում ենք ավելին, իսկ մյուսներն ընդհանրապես ոչինչ չեն ուզում»։
Reuters-ը շեշտում է՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Նիդերլանդների դիվանագետները Բաքվի նկատմամբ ավելի խիստ միջոցների կողմնակից են, մինչդեռ մյուսները, այդ թվում՝ Ավստրիան և Հունգարիան, դեմ են դրան։
Մեկ այլ դիվանագետ էլ հայտնել է, որ արդյունքում ԵՄ-ն Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտելուց բացի հազիվ թե որևէ այլ բան անի, սակայն փոխարենը կարող է կենտրոնանալ Հայաստանին աջակցելու վրա ինչպես տնտեսական, այնպես էլ, հնարավոր է, ռազմական օգնության տրամադրմամբ։
Փաստաթուղթը նաև ԵՄ-ին առաջարկում է դիտարկել «Հայաստանի՝ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին հետագա աջակցություն ցուցաբերելուն ուղղված քաղաքական և տնտեսական գործողություններ, այդ թվում՝ անվտանգության և ուժի, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակման ոլորտում»:

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The European Union could review ties, including financial aid, with Azerbaijan and sanction individuals if the situation worsens following Baku's military takeover of Nagorno-Karabakh, Reuters reported citing an EU diplomatic service paper.
According to Reuters, the paper said the EU could reconsider political engagement, financial assistance and sectoral cooperation, without being more specific. It does not mention Azerbaijan's energy sector.
EU foreign policy chief Josep Borrell and many leaders of the 27-nation bloc condemned the operation. But diplomats say there are disagreements among EU countries over whether to take firmer diplomatic or political action. The EU's search for a response is complicated by its moves to rely more on Azerbaijani oil and gas as it has moved away from Russian energy due to Moscow's war in Ukraine.
The paper, prepared by the European External Action Service and seen by Reuters, outlines further possible reaction but is cautious in tone.
It says that if the situation deteriorates, the EU could consider a review of its relations with Azerbaijan "on the basis of a gradual approach".
"In case serious human rights violations are committed, restrictive measures against individuals responsible for such violations could be envisaged," the paper said.
A diplomat from a country favouring a tougher stance toward Azerbaijan, speaking on condition of anonymity, said the document "reflects a balance of different positions of member states: We want more, but others do not want anything at all."
Diplomats say France, Germany and the Netherlands are among those pushing for strong signals of disapproval toward Baku while others such as Austria and Hungary are at the opposite end of the spectrum.
A second diplomat said the EU may not end up doing much more than condemning Azerbaijan's action and instead focus on supporting Armenia, economically and possibly with military aid.
The paper suggested the EU consider "political and economic actions to further support the democratically elected authorities of Armenia, including in the area of security and resilience, and the continuation of the democratic reforms".