ԿԽՄԿ-ն հումանիտար օգնություն է տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ՝ Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն սեպտեմբերի 18-ին Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով ալյուր և բժշկական կարևոր պարագաներ է հասցրել Լեռնային Ղարաբաղում կարիքի մեջ գտնվող անձանց։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ԿԽՄԿ-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ սա հնարավոր է դարձել «որոշում կայացնողների միջև հումանիտար փոխհամաձայնության հասնելու դիվանագիտական ջանքերի շնորհիվ»։
«Մեզ մեծապես մխիթարում է այն, որ շատ մարդիկ, որոնք ապավինում են մարդասիրական օգնությանը, առաջիկա օրերին, վերջապես, կստանան այդքան անհրաժեշտ աջակցությունը։ Առողջապահական կառույցները չունեն բժշկական պարագաներ: Մարդիկ հացի համար ժամերով հերթ են կանգնում: Նրանք կանոնավոր մարդասիրական առաքումների միջոցով կայուն օգնության կարիք ունեն: Այս կոնսենսուսը մեր թիմերին թույլ է տվել վերսկսել այս կյանքեր փրկող աշխատանքը», - ասել է ԿԽՄԿ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Արիան Բաուերը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ ԿԽՄԿ-ն վերջին շաբաթների ընթացքում բանակցություններ էր վարում «որոշում կայացնողների հետ»՝ քննարկելով տարբեր ճանապարհներով տարածաշրջան օգնություն հասցնելու տարբերակները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով։
«Երկուշաբթի օրվա գործողությունը ներառում է երկու բեռնատար, որոնք միաժամանակ ապրանքներ են մատակարարել Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով», - նշված է հայտարարությունում։
ԿԽՄԿ-ի տարածաշրջանային տնօրենը հույս է հայտնել, որ հումանիտար բեռի մատակարարումները շարունակական կլինեն։
«Հուսով եմ, որ այս կոնսենսուսը թույլ կտա, որ մեր խիստ հումանիտար շարասյուները վերսկսեն մատակարարումները ոչ միայն այսօր, այլև հաջորդ շաբաթներին, որպեսզի մենք կարողանանք կանոնավոր օգնություն հասցնել նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն: Մեր նպատակն է հասնել նրանց, ովքեր օգնության կարիք ունեն՝ չեզոքության, անկողմնակալության և անկախության մեր հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան», - նշել է Արիան Բաուերը։

МККК доставил в Нагорный Карабах гуманитарную помощь по Лачинскому коридору и Агдамской дороге
18 сентября на грузовых автомобилях Международного комитета Красного Креста в Нагорный Карабах была доставлена мука и медикаменты острой необходимости по Лачинскому коридору и Агдамской дороге.
Как передает «Арменпресс», в сообщении МККК говорится, что это стало возможным «благодаря дипломатическим усилиям по достижению гуманитарного консенсуса между лицами, принимающими решения».
«Нас утешает тот факт, что многие люди, которые полагаются на гуманитарную помощь, наконец-то получат столь необходимую поддержку в ближайшие дни. В медицинских учреждениях отсутствуют медикаменты. Люди часами стоят в очереди за хлебом. Им нужна постоянная помощь посредством регулярных гуманитарных поставок. Этот консенсус позволил нашим командам возобновить эту жизненно важную работу», - сказала Ариан Бауэр, региональный директор МККК по Европе и Центральной Азии.
007.jpg (126 KB)
В сообщении отмечается, что в последние недели МККК вел переговоры с «лицами, принимающими решения», обсуждая варианты доставки помощи в регион по различным маршрутам, включая Лачинский коридор и Агдамскую дорогу.
«В понедельник были задействованы два грузовых автомобиля, которые одновременно доставили товары по Лачинскому коридору и Агдамской дороге», - говорится в сообщении.
Региональный директор МККК выразила надежду, что поставки гуманитарных грузов будут постоянными.
«Я надеюсь, что этот консенсус позволит нашим остро необходимым гуманитарным колоннам совершать поставки не только сегодня, но и в ближайшие недели, чтобы мы могли регулярно доставлять помощь тем, кто в ней нуждается. Наша цель – охватить тех, кто нуждается в помощи, в соответствии с нашими фундаментальными принципами нейтралитета, беспристрастности и независимости», - подчеркнула Ариан Бауэр.