ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում խուսափել հետագա միջադեպերից և վերադառնալ երկխոսության
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքի շուրջ վերջին զարգացումների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին աճող լարվածությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵՄ-ի կայքէջում տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրոպական միությունը մեծ մտահոգությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներին և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վրա ազդող հումանիտար և անվտանգային լուրջ հետևանքներին:
ԵՄ-ն հիշեցնում է, որ Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը խոչընդոտվել է գրեթե 9 ամսով, իսկ հունիսի 15-ից միջանցքը գրեթե ամբողջությամբ փակվել է՝ բացառությամբ երբեմն իրականացվող բժշկական տարհանումների:
«Արդյունքում դեղորայքն ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքներն աղետալիորեն պակասում են կամ դրանք արդեն սպառվել են, ինչը սարսափելի հետևանքներ է ունենում տեղի բնակչության համար»,- ընդգծվում է ԵՄ-ի հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն ցավում է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը տարածաշրջանում լրջորեն խոչընդոտվել է, և կոչ է անում այն լիարժեք և արագ վերականգնել՝ ներառյալ հումանիտար բեռների փոխադրումը:
«ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը, որով հուլիսի 26-ին հանդես է եկել ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատարը՝ ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը երկու ուղղություններով և երաշխավորել, որ ճգնաժամն այլևս չի սրվի ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի ժամանակավոր միջոցների և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի որոշման։
ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել Աղդամ քաղաքով ապրանքներ մատակարարելու Ադրբեջանի իշխանությունների հնչեցրած պատրաստակամությունը։ ԵՄ-ն հաստատակամ է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նախկին համաձայնագրերի և միջազգային դատարանի որոշման համաձայն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Վերջին ամիսներին ԵՄ-ն ուշադրությամբ հետևում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով աճող լարվածությանը։ ԵՄ-ն արձանագրում է, որ հրաձգության հետ կապված միջադեպերի մասին հաղորդագրություններ են ստացվում գրեթե ամեն օր:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին խուսափել հետագա միջադեպերից և կրկին վերադառնալ երկխոսության»,- նշված է հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն հիշեցնում է նաև, որ Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը (EUMA) տեղերում իրավիճակի մասին զեկույցներ ներկայացնելու և դիտարկելու նպատակով պարեկություն է իրականացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով՝ հայկական կողմից, որի նպատակն է նպաստել հակամարտության կարգավորմանը և ամրապնդել վստահությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
«ԵՄ-ն կրկնում է զսպվածություն ցուցաբերելու և ներգրավված բոլոր կողմերի միջև երկխոսության իր կոչերը։ Անհրաժեշտ են մշտական ջանքեր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության վերականգնման համար՝ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար՝ ի շահ տեղի քաղաքացիական բնակչության: Բաքվի և նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության շուտափույթ հաստատումը վճռորոշ նշանակություն ունի, մասնավորապես, տարածաշրջանում հումանիտար ճգնաժամի լուծման, ինչպես նաև Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու անվտանգության և այլ հարցերի տեսանկյունից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ-ն նաև նշում է, որ Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը պատրաստ է համագործակցել բոլոր համապատասխան կողմերի հետ՝ օգնելու հաղթահարել առկա հումանիտար խնդիրները:
« ԵՄ-ն, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, ակտիվորեն մասնակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելուն:
2023 թվականի հուլիսի 15-ին ԵԽ նախագահ Միշելի կողմից Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի մասնակցությամբ կազմակերպված վերջին եռակողմ հանդիպմանը երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են իրենց հաստատակամ հանձնառությունը խաղաղության գործընթացին: Նրանք մասնավորապես վերահաստատել են իրենց լիակատար հարգանքը միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ և իրենց ոչ երկիմաստ հավատարմությունը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին՝ որպես սահմանների սահմանազատման քաղաքական շրջանակ: Սահմանի վերջնական դելիմիտացիան պետք է համաձայնեցվի բանակցությունների միջոցով։ Դելիմիտացիայի հարցում հետագա էական առաջընթացը միջազգային սահմանին լարվածության նվազեցման, թյուրիմացությունների և միջադեպերի կանխարգելման կարևոր գործոն է։
Բռնությունը, սպառնալիքները, կոշտ հռետորաբանությունը և ապատեղեկատվության տարածումը պետք է դադարեցվեն, որպեսզի ստեղծվի այնպիսի միջավայր, որը նպաստում է խաղաղությանը և կարգավորման բանակցություններին: Նրանց հանձառությունը բարեխիղճ երկխոսությանը մնում է նույնքան արդիական, որքան նախկինում: Այն պահանջում է բոլոր կողմերի իրական նվիրվածությունը համաձայնեցված արդյունքների հասնելու համար: Մարդասիրական խնդիրները պետք է լուծվեն, և անհրաժեշտ է անհապաղ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել վստահությունը վերականգնելու համար։
ԵՄ-ն շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության խթանմանը և Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ջանքերին աջակցելուն՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր մարդկանց: Մենք չպետք է կորցնենք վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման համար ձեռք բերված ազդակը։ Կարևոր է շարունակել բանակցությունները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

EU ‘strongly believes’ Lachin Corridor must be unblocked, calls for swift dialogue between Baku and Stepanakert
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. The EU strongly believes the Lachin corridor must be unblocked in line with past agreements and the ICJ order, the EU said in a statement Wednesday.
The statement was made by the Delegation of the European Union to the Council of Europe at the 1473rd meeting of the Committee of Ministers on 6 September 2023.
The EU said it remained fully committed to facilitating dialogue between Armenia and Azerbaijan and to supporting efforts to strengthen peace and security in the South Caucasus.
“The European Union is following with great concern the continued restrictions on free movement along the Lachin corridor and the serious humanitarian and security consequences affecting the Karabakh Armenians.
“Movement through the Lachin corridor has been impaired for almost 9 months, and, since 15 June, the corridor has been almost completely blocked, with the exception of sporadic medical evacuations.As a result, medical supplies and essential goods are in critically short supply or have already run out, with dire consequences for the local population.
“The EU deplores that the activities of the International Committee of the Red Cross in the region have been heavily hampered and calls for their full and swift resumption, including transport of humanitarian supplies.
“The EU reiterates its call made by the HRVP on 26 July to ensure freedom and security of movement along the Lachin corridor in both directions and to guarantee that the crisis does not escalate further, in line with the Trilateral Statement of November 2020, the European Court of Human Rights interim measures of December 2022 and the ICJ order of February 2023.
“The EU has taken note of the readiness voiced by the Azerbaijani authorities to supply goods via the city of Aghdam. The EU strongly believes the Lachin corridor must be unblocked, in line with past agreements and the ICJ Order.
“The EU has been closely following the growing tensions between Azerbaijan and Armenia along their international border over the past months, with shooting incidents reported almost on a daily basis. We call on all sides to avoid further incidents and recommit to dialogue.
“In order to observe and report on the situation on the ground the EU Mission in Armenia (EUMA) is conducting patrols along the Armenian side of the international border between Armenia and Azerbaijan. The objective of the mission is to contribute to conflict resolution and to build trust and confidence between Armenia and Azerbaijan.
“The EU reiterates its calls for restraint and dialogue among all parties involved. Continuous efforts are necessary to rebuild confidence between Armenia and Azerbaijan, in order to secure sustainable peace and stability in the region for the benefit of the local civilian population. Swift establishment of dialogue between Baku and representatives of Armenians living in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast is crucial, in particular for solution of the humanitarian crisis in the area, but also concerning rights and security of Karabakh Armenians and other issues.
“The EU also notes that the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe stands ready to engage with all the relevant interlocutors to assist in overcoming the existing humanitarian challenges.
“The EU, and in particular the President of the European Council Charles Michel, has been heavily engaged to supporting the normalisation process between Armenia and Azerbaijan.
“At the last trilateral meeting on 15 July 2023, hosted by President Michel with President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia, the leaders of the two countries reiterated their strong commitment to the peace process. They notably reconfirmed their full respect for the other country’s territorial integrity and sovereignty and their unequivocal commitment to the 1991 Almaty Declaration as a political framework for border delimitation. The ultimate delimitation of the border should be agreed through negotiations. Further substantial progress on delimitation is an important factor in reducing tensions, avoiding misunderstandings and incidents at the international border.
“Violence, threats, harsh rhetoric and the spread of misinformation must cease in order to create an environment conducive to peace and normalisation talks. The recommitment to dialogue in good faith remains as urgent as ever. This requires genuine commitment by all sides to work towards negotiated outcomes. Humanitarian issues must be resolved and concrete steps need to be taken urgently to rebuild trust.
“The EU remains fully committed to facilitating dialogue between Armenia and Azerbaijan and to supporting efforts to strengthen peace and security in the South Caucasus, for the benefit of all people in the region.Weshould not lose the momentum built in recent months for settling the conflict between Armenia and Azerbaijan. It is important to continue the negotiations.”