Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինաբար պահել բազմաթիվ հայ ռազմագերիների․ Ադամ Շիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն անդրադարձել է Բաքվի կողմից ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների թեմային, ինչպես նաև մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի «դաժան շրջափակման» առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կոնգրեսականը գրառում է կատարել Facebook և X (նախկինում՝ Twitter) սոցիալական ցանցերի իր էջերում։
«Մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինաբար պահել բազմաթիվ հայ ռազմագերիների, իսկ անհետ կորած շատերի ճակատագիրը դեռ անհայտ է մնում։ Իմ մտքերն այն ընտանիքների հետ են, որոնք Հայաստանում և Արցախում դեռ չեն գտնում իրենց հարազատներին։ Ես աղոթում եմ նրանց անվտանգ վերադարձի համար, ինչպես որ աղոթում եմ դաժան շրջափակման ավարտի համար», - գրել է Շիֆը:
Պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի անազատության մեջ պահել 33 հայ գերիների՝ խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը։ Բազմաթիվ իրավապաշտպաններ իրենց հերթին բարձրաձայնել են, որ իրականում Բաքվում պահվող հայ գերիների թիվն ավելի մեծ է։

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. United States Congressman Adam Schiff has called out Azerbaijan for illegally holding numerous Armenian prisoners of war.
According to confirmed data, Azerbaijan is holding 33 Armenian prisoners of war from the 2020 war. Under the terms of the ceasefire agreement that ended the war, Azerbaijan was to release all POWs and other detainees but it failed to do so. According to numerous human rights advocates the number of Armenians POWs illegally jailed in Azerbaijan is much higher.
“To this day, Azerbaijan continues to illegally hold numerous Armenian prisoners of war, while the fate of many who are still missing remains unknown,” Schiff said on Facebook. “My thoughts are with the families in Armenia and Artsakh still missing loved ones. I pray for their safe return, even as I pray for an end to the brutal blockade,” he added.
In July 2023, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan accused Azerbaijan of trying to use Armenian prisoners of war as a bargaining chip.