Մարդասիրական իրավունքի խախտումների համար Ադրբեջանը պետք է պատժամիջոցների ենթարկվի․ դեսպան Բրաունբեք
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկյան քաղաքական գործիչ Սեմ Բրաունբեքը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական իրավունքի խախտումների համար Ադրբեջանը պետք է պատժամիջոցների ենթարկվի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջազգային կրոնական ազատության հարցերով ԱՄՆ նախկին դեսպան և նախկին սենատոր Բրաունբեքը մտավախություն է հայտնել, որ իրավիճակը կարող է է՛լ ավելի վատթարանալ։
«Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների համար իրավիճակը գնալով ավելի է վատթարանում։ Լաչինի միջանցքը փակ է՝ չնայած այն բաց պահելու պայմանավորվածությանը։ Ադրբեջանը պետք է պատժամիջոցների ենթարկվի մարդասիրական իրավունքի խախտումների համար, քանի դեռ ամեն ինչ է՛լ ավելի չի վատթարացել», - գրել է Բրաունբեքը։
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը։ 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը․ սկզբնական շրջանում դա արվել էր բնապահպանական կեղծ ակցիայի միջոցով, իսկ միջանցքի երթուղին փոխելուց հետո Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ տեղադրեց այնտեղ՝ արգելափակելով մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժը։ Մինչև 2023 թվականի հունիսի 15-ը միջանցքով սահմանափակ քանակով մատակարարումներ, այնուամենայնիվ, իրականացվում էին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ, սակայն հունիսի 15-ից հետո Ադրբեջանն ամբողջովին արգելափակել է միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղը զրկվել է հումանիտար մատակարարումներից, այնտեղ կա սննդի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, դեղորայքի պակաս։ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը զրկել է նաև գազից և էլեկտրաէներգիայից։ Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությունը իրենց հայտարարություններում բազմիցս ահազանգել են, որ Ադրբեջանը էթնիկ զտման քաղաքականություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում։

U.S. politician Sam Brownback calls for sanctions against Azerbaijan for humanitarian abuses in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. Former U.S. senator Sam Brownback has said that Azerbaijan must be sanctioned for its humanitarian abuses in Nagorno-Karabakh.
“It is getting progressively worse for Christians in Nagorno-Karabakh. The Lanchin [sic] Corridor is closed, in spite of an agreement to keep it open. Azerbaijan must be sanctioned for their humanitarian abuses before it gets even worse.#SaveKarabakh,” the former United States Ambassador-at-Large for International Religious Freedom Sam Brownback tweeted.
Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno Karabakh to Armenia and the rest of the world, has been blocked by Azerbaijan since late 2022. The Azerbaijani blockade constitutes a gross violation of the 2020 Nagorno Karabakh ceasefire agreement, which established that the 5km-wide Lachin Corridor shall be under the control of Russian peacekeepers. Furthermore, on February 22, 2023 the United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. Azerbaijan has been ignoring the order ever since. Moreover, Azerbaijan then illegally installed a checkpoint on Lachin Corridor. The blockade has led to shortages of essential products such as food and medication. Azerbaijan has also cut off gas and power supply into Nagorno Karabakh, with officials warning that Baku seeks to commit ethnic cleansing against Armenians in Nagorno Karabakh. Hospitals have suspended normal operations.