Պաշտոնական Երևանը հայտնել է, թե առանցքային որ հարցերի շուրջ են շարունակելու աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները
Պաշտոնական Երևանը հայտնել է, թե առանցքային որ հարցերի շուրջ են
շարունակելու աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունիսի 27-29-ը Վիրջինիա նահանգի Արլինգթոն քաղաքի Ջորջ Շուլցի արտաքին գործերի ազգային ուսումնական կենտրոնում անցկացրել են երկկողմ բանակցություններ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, նախարարներն ու նրանց թիմերը շարունակել են առաջընթացը «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ: Նրանք համաձայնության են հասել համաձայնագրի նախագծի ևս մի քանի հոդվածների շուրջ և գրանցել փոխըմբռնման առաջընթաց՝ միևնույն ժամանակ արձանագրելով, որ առանցքային մի քանի հարցերի շուրջ դիրքորոշումները պահանջում են հետագա աշխատանք:
«Հարցերից մեկը վերաբերում է սահմանազատման հարցերին, որը ենթադրում է 1975 թվականի քարտեզի շուրջ հանձնառությունը: Մյուսը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանից զորքերի հետքաշմանը: Հարցերից մեկն էլ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրմանը` միջազգային մեխանիզմի ներքո», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հայտնել են բանակցությունները շարունակելու իրենց հանձնառությունը:

Официальный Ереван сообщил, по каким ключевым вопросам продолжат работу главы МИД Армении и Азербайджана
В Национальном учебном центре иностранных дел им. Джорджа Шульца в Арлингтоне, штат Вирджиния, 27-29 июня состоялись двусторонние переговоры между министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуно Байрамовым.
Как ранее сообщал «Арменпресс», министры и их команды продолжили работу над проектом двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений». Они согласовали еще несколько статей проекта соглашения и зафиксировали прогресс во взаимопонимании, отметив при этом, что позиции по ряду ключевых вопросов требуют дальнейшей проработки.
«Один из вопросов касается делимитации, которая предполагает приверженность карте 1975 года. Другой – отвод войск с армяно-азербайджанской границы. Следующий вопрос касается надлежащего решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма», - сообщила журналистам официальный представитель МИД РА Ани Бадалян, представляя официальную позицию Еревана.