Պաշտոնական Երևանը հայտնել է, թե առանցքային որ հարցերի շուրջ են շարունակելու աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները
Պաշտոնական Երևանը հայտնել է, թե առանցքային որ հարցերի շուրջ են
շարունակելու աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունիսի 27-29-ը Վիրջինիա նահանգի Արլինգթոն քաղաքի Ջորջ Շուլցի արտաքին գործերի ազգային ուսումնական կենտրոնում անցկացրել են երկկողմ բանակցություններ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, նախարարներն ու նրանց թիմերը շարունակել են առաջընթացը «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ: Նրանք համաձայնության են հասել համաձայնագրի նախագծի ևս մի քանի հոդվածների շուրջ և գրանցել փոխըմբռնման առաջընթաց՝ միևնույն ժամանակ արձանագրելով, որ առանցքային մի քանի հարցերի շուրջ դիրքորոշումները պահանջում են հետագա աշխատանք:
«Հարցերից մեկը վերաբերում է սահմանազատման հարցերին, որը ենթադրում է 1975 թվականի քարտեզի շուրջ հանձնառությունը: Մյուսը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանից զորքերի հետքաշմանը: Հարցերից մեկն էլ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրմանը` միջազգային մեխանիզմի ներքո», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հայտնել են բանակցությունները շարունակելու իրենց հանձնառությունը:

After fresh round of talks with Azerbaijan, Armenian foreign ministry reveals key issues that still require work
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held bilateral negotiations on June 27-29 at the George Schultz National Foreign Affairs Training Center in Arlington, Virginia.
While in Washington they met with Secretary of State Antony Blinken and Assistant to the President and National Security Advisor Jake Sullivan.
The Ministers and their teams continued progress on the draft bilateral “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations”. They reached an agreement on additional articles and advanced mutual understanding of the draft agreement, meanwhile acknowledging that the positions on some key issues require further work. Both Ministers expressed their appreciation to the US side for hosting negotiations between Armenia and Azerbaijan and their commitment to continue their negotiations.
Armenian foreign ministry spokesperson Ani Badalyan told reporters on June 30 that the issues that still require work are the delimitation issues and the withdrawal of forces from the border, as well as the rights and security of the Nagorno Karabakh people.
“One of the issues pertains to the delimitation issues, which implies commitment around the 1975 map. The other relates to the withdrawal of forces from the Armenian-Azerbaijani border. And one of the issues pertains to duly addressing the issues of rights and security of the people of Nagorno Karabakh under an international mechanism,” Badalyan said.