ԵՄ-ն դատապարտել է Ադրբեջանի դեսպանի կողմից ԵԽ պատգամավորներին ուղղված սպառնալիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական միությունը դատապարտել է ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիգովի կողմից Եվրախորհրդարանի անդամներին ուղղված ակնհայտ սպառնալիքը, որը հնչեցվել է հայ-ադրբեջանական սահման ԵԽ պատվիրակության այցից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս թեմայով հոդված է հրապարակել OC Media լրատվական հարթակը։
Սադիգովը, որը նաև Բելգիայում և Լյուքսեմբուրգում Ադրբեջանի դեսպանն է, հունիսի 23-ին Twitter-ում գրառում էր կատարել՝ ի պատասխան Եվրախորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցի, որի ընթացքում պատվիրակության անդամները մեկնել էին Ադրբեջանի հետ սահմանի մոտ:
Սադիգովը տեղադրել էր ադրբեջանական արտադրության դիպուկահար հրացանի պատկեր՝ հետևյալ տեքստով.
«Նրանք գիտեն, թե ինչ են անում պաշտպանվելու համար։ Ադրբեջանում արտադրված «Իստիգլալ ԻՍՏ-14.5» դիպուկահար հրացանն ունի մոտ 3000 մ կրակի արդյունավետ հեռահարություն։ Հեռո՛ւ մնացեք Ադրբեջանի պետական սահմանից…»։
Մեկնաբանելով Սադիգովի գրառումը՝ ԵՄ խոսնակը OC Media-ին հայտնել է, որ իրենք տեղյակ են դրա մասին։
«Մենք դատապարտում ենք նման պահվածքը, որը բացարձակապես անընդունելի է ԵՄ-ում հավատարմագրված դեսպանի համար», - ասել է խոսնակը։
Այս սպառնալիքին հունիսի 26-ին անդրադարձել էր նաև Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լուազոն։
«Արդյո՞ք սա սպառնալիք է Եվրախորհրդարանի անդամների նկատմամբ։ Իսկապե՞ս այն գալիս է ադրբեջանցի «դիվանագետից»։ Ի՞նչ մակարդակի է իջել Ադրբեջանի դիվանագիտությունը։ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չհարգելով և 120 000 մարդկանց պատանդառության մեջ պահելու մեջ հպարտանալու ոչինչ չկա։ Արդյո՞ք դա է ձեր նյարդերին ստիպում տեղի տալ: Մենք՝ ուժեղ արժեքներ ունեցող եվրոպացիներս, տպավորված չենք։ Մենք կշարունակենք աջակցել խաղաղությանը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ հարգանքին», - գրել էր Լուազոն Twitter-ի իր էջում։
Սադիգովի գրառումը քննադատել է նաև ԵՄ-ում Ադրբեջանի նախկին դեսպան Արիֆ Շահմարլին՝ դա անվանելով «ծիծաղելի և անընդունելի»։ Շահմարլիի կարծիքով՝ այն փաստը, որ Սադիգովն օգտագործել է ադրբեջանական արտադրության դիպուկահար հրազենը Twitter-ում հռետորաբանության համար, նման է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հռետորաբանությանը։ Սադիգովի գրառումը, ըստ նախկին դեսպանի, կարող էր պատվիրված լինել։
Սադիգովը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ OC Media-ին։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նույնպես միջադեպի առնչությամբ մեկնաբանություն չի տվել։

YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The EU has condemned an apparent threat to members of the European parliament by Azerbaijan’s ambassador to the EU, Vagif Sadigov.
Sadigov, who also serves as the country’s ambassador to Belgium and Luxembourg, tweeted on 23 June in response to a visit by a delegation of MEPs to Armenia which travelled close to the border with Azerbaijan.
An EU spokesperson told OC Media that they were aware of the tweet.
‘We condemn such behaviour which is totally unacceptable for an Ambassador accredited to the EU’, the spokesperson said.
Sadigov tweeted an image and description of an Azerbaijani-produced sniper rifle with the following caption:
‘They know what they are doing to protect themselves. The Istiglal IST-14.5 anti-materiel sniper rifle produced in Azerbaijan has the effective firing range of about 3,000 m. Guys, keep clear of Azerbaijani state border…’
Nathalie Loiseau, an MEP who chairs the European Parliament’s Security and Defence Subcommittee and who led the delegation to Armenia, reacted angrily to Sadigov’s tweet on Monday.
‘Is this a threat towards Members of the European Parliament? Does it really come from an [Azerbaijani] «diplomat»? To what level has Azerbaijan’s diplomacy fallen?’, she tweeted.
‘Disrespecting an ICJ decision and taking 120 000 human beings hostage, there is nothing to be proud of. Is it what makes you lose your nerves? We, Europeans with strong values, aren’t impressed. We will continue to support peace and respect for the people of Nagorno-Karabakh.’
Arif Shahmarli, who served as Azerbaijan’s ambassador to the EU from 2000–2007, and to the Council of Europe from 2006–2012, also condemned Sadigov’s actions.
‘It is ridiculous and unacceptable for an educated and experienced diplomat like Vagif Sadigov to write such a tweet, it is a pity’, Shahmarli told OC Media.
‘Personally, I regret this kind of behaviour, because these kinds of steps will not bring good things to Azerbaijan. On the contrary, it is an action that will be used against Azerbaijan at a time when peace negotiations are ongoing.’
‘The fact that he uses the Azerbaijan-made İSTIGLAL sniper rifle in his rhetoric on Twitter is similar to President Aliyev’s rhetoric, in my opinion’, Shahmarli said. ‘Maybe this was an ordered post.’