ՀՀ-ն պատրաստ է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պատրաստ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություն ստեղծելու փորձերը անընդունելի են և անհասկանալի։
Հիմա անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը՝ ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին։
Ինչ վերաբերվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սրան՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կրկին ընդգծեց, որ Հայաստանի տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն անընդունելի է։
«Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերները Ադրբեջանի կողմից օգտագործով սադրիչ բառապաշարի գործածումից կխուսափեն»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia ready for regional unblocking in accordance with 2020 agreement – PM
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Armenia is ready for the unblocking of regional transport and economic connections as envisaged under the 9 November 2020 trilateral statement, Prime Minister Nikol Pashinyan said on June 16.
“The attempts to create tension in various parts along the border after Armenia and Azerbaijan agreed to recognize each other’s territorial integrity is unacceptable and incomprehensible. Now the next step must be done, to record the basis for delimitation and launch the delimitation and demarcation work itself. Regarding the unblocking of regional transport and economic connections envisaged under the 9 November 2020 trilateral statement, I reiterate that Armenia is ready for this, based on the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity and equality of the countries,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.
He ruled out any extraterritorial corridor through Armenia.
“In this regard I expect international partners to avoid using the provocative lexicon used by Azerbaijan,” the Armenian PM added.