ՀՀ-ն պատրաստ է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պատրաստ է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություն ստեղծելու փորձերը անընդունելի են և անհասկանալի։
Հիմա անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը՝ ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին։
Ինչ վերաբերվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սրան՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կրկին ընդգծեց, որ Հայաստանի տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն անընդունելի է։
«Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերները Ադրբեջանի կողմից օգտագործով սադրիչ բառապաշարի գործածումից կխուսափեն»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Армения готова к разблокированию региона согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября: премьер-министр
ЕРЕВАН, 16 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Армения готова к разблокированию транспортно-экономических связей региона, предусмотренному трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«После того, как Армения и Азербайджан согласились признать территориальную целостность друг друга, попытки создать напряженность на разных участках границы неприемлемы и непонятны. Теперь необходимо сделать следующий шаг: закрепить основу демаркации и приступить к собственно демаркационно-делимитационным работам.
Что касается разблокирования транспортно-экономических связей региона, предусмотренного трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года, подтверждаю, что Армения готова к этому на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равноправия стран", - сказал Пашинян. .
Премьер-министр еще раз подчеркнул, что любая коридорная логика через территорию Армении неприемлема.
"В этом смысле я ожидаю, что международные партнеры будут избегать использования провокационных выражений, используемых Азербайджаном", - заключил Пашинян.