Հայկական Docus-ը՝ AI-ով բժշկական խորհրդատվության տրամադրող ստարտափ. ինչ փոփոխություններ են կատարվել հարթակում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսուհետ առողջության վերաբերյալ խորհրդատվության ստանալն ավելի հեշտ է, հայկական Docus ստարտափը 24/7 ռեժիմով աշխատող արհեստական բանականության առողջապահական օգնական (AI Health Assistant) է գործարկել, որը հնարավորություն է տալիս ստանալ առողջության վերաբերյալ բուժառուին հուզող հարցերի պատասխանները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ստարտափի համահիմնադիր , տեխնոլոգիական տնօրեն Գևորգ Նազարյանը նշեց՝ Docus-ի նոր հարթակում աշխարհի լավագույն բժիշկների գիտելիքն ու փորձը միավորվել է նորագույն տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության հետ։
«Յուրաքանչյուրը կարող է զրուցել Docus AI Health Assistant-ի հետ, ստեղծել իր առողջական հաշվետվությունները և ստուգել դրանք ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի առաջատար բժիշկների հետ: Սա իր տեսակի մեջ առաջին պրոդուկտն է, որը համատեղում է արհեստական բանականության կողմից ստեղծված ախտորոշումը մարդու հսկողության ներքո ապացուցված եզրակացությունների հետ»,- ասաց համահիմնադիրը:
Docus-ն առանձնանում է նրանով, որ համատեղում է արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-ի և ավելի քան 15 եվրոպական երկրների ավելի քան 300 առաջատար բժիշկների գիտելիքների հետ:
«Docus AI Health Assistant-ը տրամադրում է արագ և ճշգրիտ պատասխաններ բուժառուների առողջության հետ կապված հարցումներին և գեներացնում է անհատականացված առողջության զեկույցներ ախտանիշների, հիվանդության հավանականության և բուժման տարբերակների վերաբերյալ: Հարթակը նաև հիվանդներին կապում է առաջատար մասնագետների հետ՝ արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված ախտորոշումներն ու բուժման պլանները հաստատելու համար»,- ասաց Նազարյանը:
Հարթակն օգտագործում է արհեստական բանականության առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են GPT-4, OpenAI տեքստային հավելվածները և վեկտորային տվյալների բազաները: Օգտագործելով բնական լեզվի մշակման և մեքենայական ուսուցման ալգորիթմներ՝ այն կարող է անանունացնել առողջական տվյալները, վերլուծել դրանք, բացահայտել օրինաչափությունները և ներկայացնել հնարավոր հիվանդությունների ցուցակ՝ նշելով դրանց հավանականությունը և բուժման առաջարկները: Բացի այդ, պլատֆորմը համապատասխանում է HIPAA-ի և GDPR-ի տվյալների պաշտպանության պահանջներին. ամբողջ գործընթացում բուժառուների գաղտնիությունն ու անվտանգությունն ապահոված է:
«Կարևոր է նշել, որ արհեստական բանականության կողմից գեներացրած տեղեկատվությունը ծառայում է միայն որպես ընդհանուր կրթական գիտելիք:
Թեև AI-ը մոտ ապագայում չի կարող փոխարինել բժիշկներին, այն ունի առողջապահության ոլորտի վրա էական ազդեցություն ունենալու ներուժ: Մի կողմից արհեստական ինտելեկտը հիվանդներին տրամադրում է արձանագրության հետ համաձայնեցված ամենաթարմ տեղեկատվությունը, մյուս կողմից՝ այն կարող է օգնել բժիշկներին կատարել սովորական առաջադրանքներ, վերլուծել հիվանդների տվյալները և առանձնացնել կարևոր արդյունքները»,- ասաց Նազարյանը:
Օգտագործելով արհեստական բանականության առաջադեմ տեխնոլոգիաներ և առաջարկելով հասանելիություն առաջատար բժշկական փորձագետներին՝ Docus-ը ներուժ ունի վերափոխելու առողջապահական ոլորտը: Լուծելով սխալ ախտորոշման հրատապ խնդիրը, բարելավելով բուժման գործընթացը և առաջնահերթություն տալով բուժառուների գաղտնիությանը՝ Docus-ը պատրաստ է դառնալ անփոխարինելի գործիք համաշխարհային առողջապահական համակարգում: Նազարյանը ընդգծեց՝ քանի որ հարթակը շարունակում է զարգանալ և կատարելագործել իր առաջարկները, այն կարող է փրկել կյանքեր ամբողջ աշխարհում:
Docus-ը նախասաղմնային փուլի ներդրումները հաջողությամբ փակել է 800 հազար դոլարով: Այս պահին չեն շտապում նոր ներդրումներ ներգրավել: Մտածում են՝ օգտատերեր ձեռք բերելու մասին, որպեսզի աշնանն ավելի լավ պայմաններով նոր ներդրումներ ներգրավեն:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նազարյանը նշեց, որ Docus-ի առաքելությունը նորագույն տեխնոլոգիաների և առաջատար փորձի համադրությամբ մարդկանց առողջական կյանքը բարելավելն է: Այն հասանելի է ամենուր․ փորձելու համար անհրաժեշտ է ընդամենը մուտք գործել կայք:

Армянский Docus - стартап, предоставляющий медицинские консультации с ИИ: какие изменения были внесены в платформу
Армянский Docus - стартап, предоставляющий медицинские консультации с ИИ:
какие изменения были внесены в платформу
ЕРЕВАН, 16 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Отныне получить консультацию по вопросам здоровья стало проще, армянский стартап Docus запустил круглосуточного помощника по здоровью с искусственным интеллектом (AI Health Assistant), который дает возможность получить ответы на вопросы, связанные со здоровьем.
В беседе с «Арменпресс» соучредитель и технический директор стартапа Геворг Назарян отметил, что в новой платформе Docus знания и опыт лучших врачей мира были объединены с новейшими технологиями и искусственным интеллектом.
«Каждый может общаться с Docus AI Health Assistant, создавать свои собственные отчеты о состоянии здоровья и проверять их у ведущих врачей в США и Европе. Это первый в своем роде продукт, который сочетает в себе диагностику, созданную искусственным интеллектом, с проверенными выводами, сделанными под наблюдением человека», — сказал соучредитель.
Docus уникален тем, что сочетает искусственный интеллект со знаниями более 300 ведущих врачей США и более 15 стран Европы.
«Docus AI Health Assistant предоставляет быстрые и точные ответы на вопросы пациентов, связанные со здоровьем, и создает персонализированные отчеты о состоянии здоровья с указанием симптомов, вероятности заболевания и вариантов лечения. Платформа также связывает пациентов с ведущими специалистами для подтверждения диагнозов и планов лечения, созданных с помощью искусственного интеллекта», — сказал Назарян.
Платформа использует передовые технологии искусственного интеллекта, такие как GPT-4, текстовые приложения OpenAI и векторные базы данных. Используя алгоритмы обработки естественного языка и машинного обучения, она может анонимизировать данные о здоровье, анализировать их, выявлять закономерности и представлять список возможных заболеваний с их вероятностью и рекомендациями по лечению. Кроме того, платформа соответствует требованиям защиты данных HIPAA и GDPR. Конфиденциальность и безопасность пациентов обеспечивается на протяжении всего процесса.
«Важно отметить, что информация, генерируемая искусственным интеллектом, служит только общеобразовательным знаниям. Хотя ИИ не заменит врачей в ближайшем будущем, он может существенно повлиять на отрасль здравоохранения. С одной стороны, искусственный интеллект предоставляет пациентам самую актуальную информацию в соответствии с протоколом, с другой — может помочь врачам выполнять рутинные задачи, анализировать данные пациентов и выделять важные результаты», — сказал Назарян.
Используя передовые технологии искусственного интеллекта и предлагая доступ к ведущим медицинским экспертам, Docus может преобразовать отрасль здравоохранения. Решая острую проблему неправильного диагноза, улучшая процесс лечения и уделяя особое внимание конфиденциальности пациентов, Docus готов стать незаменимым инструментом в глобальной системе здравоохранения. Назарян подчеркнул, что по мере того, как платформа продолжает развиваться и совершенствовать свои предложения, она может спасать жизни людей во всем мире.
Docus успешно завершил предварительную инвестицию в размере 800 000 долларов США. На данный момент они не спешат привлекать новые инвестиции. Они думают о привлечении пользователей, чтобы осенью привлечь новые инвестиции на более выгодных условиях.
Резюмируя выступление, Назарян отметил, что миссия Docus заключается в улучшении здоровья людей путем объединения новейших технологий и передового опыта. Он доступен везде: все, что вам нужно сделать, это войти на сайт, чтобы попробовать.