ՄԱԳԱՏԷ-ն և Իրանը կարգավորել են օբյեկտներից մեկում  ուրանի մինչև 83 % հարստացման շուրջ վեճը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) փակել է Իրանի միջուկային օբյեկտներից մեկում ուրանի մինչև 83,7 % հարստացման գործի հետաքննությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  հաղորդում է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրների։
Ըստ գործակալության՝ տեխնիկական քննարկումների ընթացքում ՄԱԳԱՏԷ-ն և Իրանը կարգավորել են Իրանի Ֆարսի նահանգի Աբադե քաղաքի օբյեկտներից մեկի հետ կապված գործը: Փակվել է նաև նմանատիպ երկրորդ գործը:
«Ավելին, փակվել է նաև ՄԱԳԱՏԷ-ի գործը՝ կապված 83.7 % մաքրության ուրանի մասնիկների հայտնաբերման հետ», - գրում է գործակալությունը:
Իր հերթին Reuters գործակալությունը հաղորդել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն պետք է Իրանի վերաբերյալ եռամսյակային զեկույցները հրապարակի այս շաբաթ՝ Կառավարիչների խորհրդի հերթական նիստի նախօրյակին:
2023 թվականի մարտին ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Թեհրան կատարած այցի ընթացքում բանակցություններ է վարել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ։ Հանդիպմանը գործակալության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել մշակված համատեղ միջոցառումների առնչությամբ, որոնք, ըստ նրա, ենթադրում են համագործակցության հաստատում Իսլամական Հանրապետության և ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև։
Թեհրանում գտնվելու ժամանակ Գրոսին երկու փուլով բանակցություններ է վարել Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամիի և արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ։
Փետրվարին Bloomberg գործակալությունը, հղում անելով աղբյուրների, հայտնել էր, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչները հերթական ստուգման արդյունքներով պարզել են, որ Իրանը, ենթադրաբար,ս ստացել է մոտ 84% հարստացված ուրան։ Ավելի ուշ Reuters-ը, վկայակոչելով գործակալության զեկույցը, հայտնել էր, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն պահպանում է Իրանի հետ շփումները՝ պարզելու մինչև 83,7% հարստացված ուրանի մասնիկների ծագումը։ Իսկ Իրանը ՄԱԳԱՏԷ-ին տեղեկացրել էր հարստացման մակարդակի հնարավոր «չկանխամտածված տատանումների» մասին:

МАГАТЭ и Иран урегулировали спор по обогащению урана до 83% на одном из объектов
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) закрыло расследование обогащения урана до 83,7% на одном из ядерных объектов Ирана. «Арменпресс» передает, что сообщение об этом распространило агентство Mehr, со ссылкой на свои источники.
По данным агентства, в ходе технических обсуждений МАГАТЭ и Иран урегулировали дело, связанное с одним из объектов в городе Абаде в провинции Фарс. Также было закрыто и другое такое дело.
«МАГАТЭ закрыло и дело, связанное с обнаружением частиц урана, обогащенных до 83,7%», - пишет агентство.
Агентство «Reuters» в свою очередь сообщило, что МАГАТЭ на этой неделе, накануне очередной сессии Совета управляющих опубликует свои ежеквартальные отчеты по Ирану.
В марте 2023 года генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в ходе своего визита в Тегеран провел переговоры с президентом Ирана Эбрахимом Раиси. На встрече глава ведомства выразил удовлетворение выработанными совместными мерами, которые, по его словам, предполагают налаживание сотрудничества между Исламской Республикой и МАГАТЭ.
Находясь в Тегеране, Гросси провел два раунда переговоров с главой Организации по атомной энергии Ирана Мохаммадом Эслами и министром иностранных дел Хосейном Амиром Абдоллахияном.
В феврале агентство «Bloomberg» со ссылкой на источники сообщило, что инспекторы МАГАТЭ по результатам очередной проверки выяснили, что Иран якобы получил уран, обогащенный примерно до 84%.
Позднее агентство «Reuters» со ссылкой на доклад агентства сообщило, что МАГАТЭ поддерживает контакты с Ираном, чтобы выяснить происхождение обогащенных до 83,7% частиц урана. Иран же проинформировал МАГАТЭ о возможных «непреднамеренных колебаниях» в уровне обогащения.