Հունիսի 1-ին Քիշնևում կայանալիք հանդիպման օրակարգում խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ. ԱԳՆ
Հունիսի 1-ին Քիշնևում կայանալիք հանդիպման օրակարգում խաղաղության
համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում նախատեսվող հանդիպման ժամանակ և դրանից հետո. հանդիպման օրակարգում նշյալ համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ ի պատասխան Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլլաևայի հայտարարության, համաձայն որի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող են խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել հունիսի 1-ին՝ Մոլդովայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ժամանակ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և մասնավորապես «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Ինչպես բազմիցս նշել ենք, հայկական կողմը պատրաստ կլինի համաձայնագրի ստորագրմանն այն պահին, երբ հասցեագրված կլինեն առանցքային խնդիրները: Կարծում ենք դրանց շուրջ քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում նախատեսվող հանդիպման ժամանակ և դրանից հետո: Քիշնևի հանդիպման օրակարգում նշյալ համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ», - հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:

The signing of the peace treaty is not included in the agenda of the meeting to be held in Chișinău on June 1. MFA
The signing of the peace treaty is not included in the agenda of the meeting to be held in
Chișinău on June 1. MFA
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Peace talks between Armenia and Azerbaijan will continue during and after the meeting scheduled for June 1 in Chișinău within the framework of the European Political Community. the signing of the peace treaty is not included in the agenda of the meeting, ARMENPRESS was informed from the Foreign Ministry of Armenia, which responded to the statement of Azerbaijani Ambassador to France Leyla Abdullayeva. According to the latter, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan can sign a peace agreement on June 1, during the summit of the European Political Community in Moldova.
"Discussions on the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan and, in particular, on the agreement "On establishment of peace and interstate relations" continue. As we have mentioned many times, the Armenian side will be ready to sign the agreement when the key issues are addressed. We believe that discussions on them will continue during and after the meeting planned within the framework of the European Political Community in Chișinău on June 1. Signing of the peace treaty is not included in the agenda of the Chișinău meeting," MFA Armenia said in a statement.