Հաղթում է թիմային ոգին. հայտնի են «Վարչապետի գավաթ»-ի դպրոցականների մրցաշարի հաղթողները
ԴԻԼԻՋԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի «Պարզ լիճ» տանող ճանապարհին, մայիսի 20-ին անցկացվեց «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը մասնակցեցին հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային փուլերում:
Առաջին անգամ մրցաշարն անցկացվեց երկօրյա ճամբարով: Մրցաշարին մասնակցում էին 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարեցին 5000 մետր մրցատարածությունը: Երկրորդ տարին անընդմեջ առաջին տեղում Սյունիքի թիմն է, երկրորդ հորիզոնականում Վայոց Ձորի Արենիի ներկայացուցիչներն են, իսկ եռյակի վերջում Լոռու մարզի Վանաձորի թիմն է:
Մրցման լավագույն վազորդներն են Շիրակից Մարի Սարգսյանն ու Սյունիքից՝ Արթուր Համբարձումյանը: Եզրափակիչ փուլի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված դպրոցների թիմերի և մասնակիցների պարգևները հանձնեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
««Վարչապետի գավաթ» խորագրի ներքո 4 մրցաշար ունենք, և պիտի խոստովանեմ, որ երկու տարվա արդյունքներով նախնական նպատակին, ոգուն ամենաշատը համապատասխանում է դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարը: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորից ակտիվ մասնակցության համար»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց, որ երկօրյա ճամբարի ժամանակ հրաշալի ժամանակ է անցկացրել մասնակիցների հետ, միասին քննարկումներ են ծավալել: Ըստ վարչապետի՝ մասնակից երեխաներից թե՛ առաջին եզրագիծը հատածը, թե՛ վերջինը՝ նույն ոգևորությամբ էին մրցում:
«Մեր նպատակն այն է, որ դպրոցից թիմի ոգին, անհատական պատասխանատվության ոգին զարգանա: Տեսնում ենք, որ այս մրցաշարը ծառայում է այդ նպատակին»,-ասաց վարչապետը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, կարևորելով սպորտի մասսայականացումը, լրագրողների հետ զրույցում շեշտեց, որ նախորդ տարվա համեմատ՝ մասնակիցների թիվն ավելացել է:
«Խրախուսական պարգև ունի նաև հաղթող թիմի մարզիչը: Ուսուցիչների դերն այստեղ շատ մեծ է: Բացի անհատական մոտեցումներից, մոտիվացիան պահպանված է բոլոր շերտերում»,-ասաց նախարարը:
Առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը կստանա 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ:
Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը կստանա 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտներից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ:
Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանված է համապատասխանաբար 500 հազար դրամ՝ ուսուցչի, 100 հազարական դրամ՝ աշակերտների, 300 հազար դրամ՝ ուսուցչի և 75 հազարական դրամ՝ աշակերտների համար (հարկերը, տուրքերը և պարտադիր վճարները ներառված չեն):
Մրցաշարի նախընտրական՝ մարզային փուլերին ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի 251 դպրոցի 1984 աշակերտ է մասնակցել: Ամենաբարձր մասնակցությունը գրանցվել է Լոռու մարզում, որտեղ ուժերն են չափել 37 դպրոցի 500 աշակերտներ: Ակտիվ մասնակցություն է գրանցվել նաև Արմավիրի մարզում, որտեղ ուժերն են չափել 30 դպրոցի շուրջ 210 աշակերտներ:

Побеждает командный дух: известны победители турнира школьников на «Кубок премьер-министра»
В Тавушской области, на дороге, ведущей к Дилижанскому озеру  Парз лич, 20 мая состоялся командный турнир школьников «Кубок премьер-министра Республики Армения».
Как передает корреспондент Арменпресс, в мероприятии приняли участие лучшие команды школ республики, которые были объявлены победителями на областных этапах.
Впервые турнир проводился с двухдневным сбором. В турнире приняли участие 11 команд по 7 учащихся в каждой (5 мальчиков, 2 девочек), которые преодолели 5000-метровый соревновательный участок. Второй год подряд на первом месте команда Сюника, на втором - представители Арени(Вайоц Дзор), а замыкает тройку команда Ванадзора Лорийской области.
Лучшими бегунами соревнований стали Мари Саргсян из Ширака и Артур Амбарцумян из Сюника. Премьер-министр РА Никол Пашинян, супруга премьер-министра Анна Акопян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и министр образования и культуры Жанна Андреасян вручили награды школьным командам и участникам, занявшим в финальном туре 1, 2 и 3 места.
«У нас есть 4 турнира под названием «Кубок премьер-министра», и должен признать, что по итогам двух лет командный кросс школьников больше всего соответствует первоначальной цели и духу. Благодарю всех за активное участие", - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что во время двухдневного лагеря он прекрасно провел время с участниками, они вместе провели различны обсуждения. По словам премьер-министра, детисоревновались с одинаковым энтузиазмом— и те, которые пересекли финишную черту первыми, и те, которые пришли последними.
«Наша цель — еще в школе воспитать командный дух, дух индивидуальной ответственности. Мы видим, что этот турнир служит этой цели», - сказал премьер-министр.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян, отметив в беседе с журналистами важность популяризации спорта, подчеркнула, что количество участников увеличилось по сравнению с прошлым годом.
«Тренер команды-победителя также имеет поощрительную премию. Здесь очень важна роль учителей. Помимо индивидуальных подходов мотивация сохраняется во всех слоях», - сказалаона.
Школа, занявшая первое место, получит 4 миллиона драмов, второе место - 2 миллиона 500 тысяч драмов, третье место - 1 миллион 500 тысяч драмов.
Учитель физкультуры команды, занявшей первое место, получит 700 000 драмов, а каждый из 7 учеников команды получит по 150 000 драмов.
Для второго и третьего мест установлено соответственно 500 тыс. драмов для учителей, 100 тыс. драмов для учеников; 300 тыс. драмов для учителей и 75 тыс. драмов для учеников (налоги, пошлины и обязательные платежи не включены).
В преварительных этапах отбора приняли участие 1984 ученика из 251 школы областей РА и города Еревана. Наибольшее участие было зафиксировано в Лорийской области, где померились силами 500 учеников из 37 школ. Активное участие было отмечено и в Армавирской области, где соревновались около 210 учащихся из 30 школ.