Վաշինգտոնը ողջունում է հայ-ադրբեջանական բանակցությունները. Պատելն անդրադարձել է Մոսկվայում կայանալիք հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն ողջունում է հաղորդումներն այն մասին, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակելու են քննարկումները՝ ուղղված երկու երկրների միջև տևական և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, որոնք պետք է կայանան Մոսկվայում երկու երկրների արտգործնախարարների և ղեկավարների մակարդակով:
Պատելը ողջունելի է համարել հայ-ադրբեջանական բանակցությունները՝ անկախ նրանից, թե որ հարթակում են դրանք տեղի ունենում:
«Մենք կարծում ենք, որ կողմերի միջև ուղիղ բանակցությունները խիստ կարևոր են, և մենք ուրախ ենք, որ դրանք տեղի են ունենում: Անկախ նրանից, թե որտեղ են դրանք տեղի ունենում՝ Արլինգտոնում, Բրյուսելում թե Մոսկվայում, մեր աջակցությունն այդ ջանքերին շարունակական է», - հայտարարել է Պատելը:
Ինչ վերաբերում է այդ բանակցություններից սպասվող արդյունքներին, դիվանագետը հրաժարվել է ենթադրություններ անել: Նա դարձյալ շեշտել է, որ կողմերի միջև խաղաղությունն, ըստ Վաշինգտոնի, հնարավոր է:
Վեդանտ Պատելին նաև հարց են ուղղել՝ արդյոք ԱՄՆ պետքարտուղարի կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն փորձել է կապ հաստատել իր ռուս գործընկերների հետ, ինչպես անցյալ տարի արել էր նրա նախորդ Ֆիլիպ Ռիքերը:
«Նա (խմբ.՝ Լուիս Բոնոն) շարունակում է խորապես ներգրավված լինել այս հարցում», - պատասխանել է Պատելը՝ կրկնելով, որ մայիսի սկզբին ԱՄՆ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև կայացած բանակցությունները բավական կառուցողական էին:
Այսօր Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում կընդունի Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Արարատ Միրզոյանին և Ջեյհուն Բայրամովին: Նախարարները եռակողմ բանակցություններ կանցկացնեն Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցով: Բացի դրանից, կկայանա առանձին հայ-ադրբեջանական երկկողմ հանդիպում՝ նվիրված խաղաղության պայմանագրի կնքմանը:
Իր հերթին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ մայիսի 25-ին Մոսկվայում կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ:

YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. The United States has welcomed the reports that Armenia and Azerbaijan are going to continue to engage in discussions and reiterated that peace is within reach and that direct dialogue is key to resolving issues.
“…we continue to provide full support and engagement of the United States as these two countries work to secure a durable and dignified peace. We welcome the reports that the parties are going to continue to engage in these discussions, and we reiterate that – our conviction that peace is within reach and that direct dialogue is key to resolving these issues. Our view is that direct talks between the parties are of utmost importance, and we’re glad to see them happen and take place. Whether they are taking place in Arlington, in Brussels, in Moscow, our support with this effort will continue to endure,” U.S. State Department Principal Deputy Spokesperson Vedant Patel said at a press briefing when asked on the upcoming May 19 foreign ministerial talks between Armenia and Azerbaijan in Moscow.”
Patel declined to “prescribe or hypothesize or speculate” on the possible outcome of the talks. He again stressed that “peace between the countries is possible, and the U.S. continues to welcome and work towards a durable and dignified peace in this case.”
The State Department spokesperson added that the U.S. has found the Washington D.C. foreign ministerial talks between Armenia and Azerbaijan to be “constructive”.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan is expected to meet his Azerbaijani counterpart on May 19 in Moscow in Russia-mediated trilateral talks.
Furthermore, Prime Minister Pashinyan is expected to meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev on May 25 again in Moscow, under the mediation of President Vladimir Putin.